autoDNA soovitab
rooliratta-võimendi-vibreerib

8 põhjust, miks auto vibreerib peatumisel või tühikäigul (ja kuidas seda parandada)

Lisas 11 juuni 2019

Peatuste ajal või tühikäigul värisema jääva auto diagnoosimine on palju lihtsam kui püüda välja selgitada, miks see vibreerib kiirendamise ajal. See on tingitud asjaolust, et ainus osa, mis peatuste ajal liigub, on mootor.

Mõnes mõttes on see hea uudis, sest tänu sellele saate tõrkeotsingu käigus keskenduda vaid ühele konkreetsele komponendile. Halb uudis on see, et mootorist keerukamat komponenti on autos võimatu leida.

# 1 – Määrdunud või ummistunud kütusepihustid

Aja jooksul hakkavad teatud kütusesüsteemi osad, nimelt kütusepihustid, ummistuma süsinikuosakeste, värvi või muude setetega. Seetõttu jõuab iga töötsükli käigus mootorisse erinev kogus kütust. Taolisel juhul hakkab auto tühikäigul rappuma, värisema või vibreerima, kuna pidev kütusevool põlemiskambrisse on häiritud.

kütusepihusti

Ummistunud kütusepihustid vajavad puhastamist ning halvimal juhul välja vahetamist. Sageli piisab ummistuste eemaldamiseks sellest, kui kasutada head kütusepihusti puhastajat. Soovitatav on puhastada ka ahendusklapi korpust, mis reguleerib kütusega seguneva õhu kogust. Selleks otstarbeks on olemas spetsiaalsed seguklapi puhastusvahendid.

# 2 – Kulunud või määrdunud süüteküünlad

Probleemid süüteküünaldega on levinud põhjus, miks auto peatuste ajal vibreerib. Mustuse ja süsinikuosakeste ladestumine häirib süüteküünalde tööd ning segab seega kütuse põletamist. Selle tagajärjel hakkab mootor tõrkuma ning tühikäigul on tunda sõiduki rappumist.

Juhul, kui süüteküünlaid pole pikka aega asendatud, võib nende välja vahetamine probleemi lahendada. Süüteküünlaid on mitut erinevat tüüpi, seega peate veenduma, et olete valinud õige mudeli. Täpsema informatsiooni saamiseks lugege alati sõiduki käsiraamatut. Parimad süüteküünlad konkreetse sõiduki jaoks võivad täielikult erineda nendest, mida Teie naaber õhinaga kiidab.

# 3 – Ühendamata vaakumvoolik

Sageli jääb see tähelepanuta, kuid seda juhtub tihedamini kui arvata võiks. Mootori vaakumvoolik võib kogemata lahti tulla sõidu ajal või auto remontimise käigus. Kui voolik ei ole korralikult ühendatud, võib see põhjustada mootori rappumist, vibreerimist ning isegi seiskumist.

Vooliku lõhenemine või rebenemine võib põhjustada sarnast loksutamist, kuigi vähemal määral. Kontrollige, et kõik voolikute ühenduskohad on korrektselt kinnitatud. Juhul, kui Teile tundub, et voolik ei ole korralikult ühendatud, tuleb see välja vahetada, et vältida probleemi kordumist.

Väikeseid õhulekkeid on kõige raskem leida. Taolisel juhul võite mootori töötamise ajal voolikule pihustada seebivett. Kui kusagil on pragu, siis seebivesi sulgeb lekke ajutiselt ning Te märkate muutust mootori töös tühikäigul.

# 4 – Rebenenud või pragunenud ülekanderihm

Ülekanderihm (või mõni muu hammasrihm), mis on välja veninud, pragunenud või osaliselt rebenenud, võib samuti põhjustada rappumist tühikäigul. Vibratsiooni, mille allikaks on ülekanderihm, tuleb võtta kui ohumärki, mis ennustab tõsisemaid probleeme. Kui ülekanderihm täielikult puruneb, võib see sõiduki mootorile põhjustada suurt kahju.

Millised on rihmülekande ja kettülekande vahelised erinevused?

Hammasrataste vahetamise intervallide puhul on oluline järgida tootja juhiseid. Ülekanderihma vahetamine ei ole alati odav, kuna enamasti tuleb samal ajal asendada ka veepump. Kahjuks võib selle tegemata jätmine tekitada suurt kahju, mis läheb maksma tuhandeid.

# 5 – Määrdunud õhufilter

Nii nagu kütusevoolu katkemine (vt eespool – määrdunud/ummistunud kütusepihustid), võib ka õhuvoolu katkemine põhjustada mootori vibreerimist ja häirida selle sujuvat tööd. Kui sõiduki õhufilter on määrdunud või ummistunud, ei jõua põlemiskambrisse piisavalt õhku, mis tähendab seda, et mootor ei saa piisavalt kütust.

ohufiltri

See kombinatsioon põhjustab pöördekiiruse languse allapoole tavapärast tühikäigu vahemikku (umbes 700 p/min) ning auto hakkab peatuste ajal rappuma. Mõnel juhul langeb pöördekiirus nii madalale, et sõiduk seiskub ja vajab uuesti käivitamist.

Õnneks on õhufiltri vahetamine lihtne töö, mida saate teha ise, ning uus filter peaks maksma vaid 10-20 eurot. Teine võimalus on osta korduvkasutatava õhufilter (näiteks K&N), mida saate vahetamise asemel lihtsalt puhastada. Esialgne investeering on küll suurem, kuid pikas perspektiivis on see säästlik.

# 6 – Ummistunud kütusefilter

Kui sõiduki kütusefilter on ummistunud, ei jõua kütusepumbast pihustisse piisaval hulgal kütust. See põhjustab sama tüüpi raputamist nagu ummistunud kütusepihustid, kuna mootorisse ei jõua piisavalt kütust.

kutusefiltriga-probleemid

Vigase või ummistunud kütusefiltri korral tuleb see asendada. Kuna kütusefilter asub sageli kütusepaagi sees või selle lähedal, peaks algaja jätma konkreetse töö professionaalide jaoks. Samas ei ole kütusefiltri asendamine enamasti liiga keeruline, seega saab kogenud autojuht sellega ka ise hakkama.

# 7 – Vigane mootoriraam/mootorikinnitused

Kuna mootoriraami üks ülesanne on mootori vibratsiooni summutamine, nii et reisijad seda ei tunneks, annavad purunenud kinnitusdetailid endast väga kiiresti märku. Kuigi vigased kinnitid on kõige tuntavamad siis, kui mootor teeb rohkem tööd (näiteks kiirendamisel), võib loksutamist ja müra tavaliselt märgata ka tühikäigul.

Juhul, kui arvate, et viga võib peituda mootori raamis, viige sõiduk võimalikult kiiresti mehaaniku juurde, kes saab Teie kahtlusi kinnitada ja vastavad detailid välja vahetada. Juhul, kui probleemiga ei tegeleta, võivad viga saada ka ülejäänud kinnitusdetailid ning isegi mootori teised komponendid.

Näiteks võivad puruneda radiaatori ventilaatori tiivikud, mis hakkavad kokku puutuma teiste detailidega, kuna katkiste kinnitite tõttu istub mootor madalamal kui vaja.

# 8 – Vigane õhumassi andur

Tõenäoliselt kõige vähem levinud põhjus, miks auto peatudes rappuma hakkab, on vigane õhumassi andur (MAF). Selle eesmärk on välja arvutada ideaalne õhu ja kütuse suhe mootoris. Juhul, kui andur hakkab streikima ja saadab arvutisse vale näidu, võib mootorisse sattuda vale kogus kütust.

Nagu juba eespool selgitatud, kui mootorisse ei jõua piisaval hulgal kütust, võib tunda liigset vibreerimist või raputamist. Vigane MAF põhjustab peaaegu alati mootori ohutule süttimist, seega võimaldab salvestatud veakoodide skaneerimine probleemi kinnitada.

Loe veel:

 

Summad kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.