autoDNA soovitab
rooliratas

5 põhjust, miks rooliratas väikesel või suurel kiirusel vibreerib

30 oktoober 2018

Kõik autod peaksid tavatingimustel liikuma ühtlaselt ja sujuvalt, eriti, kui teekatte seisund on suhteliselt hea. Võimalik, et olete aeg-ajalt kogenud rooliratta vibratsioone, mis on teatud olukordades täiesti normaalne nähtus. Mitmed sõidukites kasutatavad osad vajavad regulaarset asendamist, sest töötamisel komponendid kuluvad ning võivad isegi puruneda. Rooliratas on ühenduslüli juhi ja auto vahel ning seega kaudselt ka juhi ja tee vahel. Seetõttu on loogiline, et esimesed märgid, mis viitavad kahjustustele või tasakaalu puudumisele, avalduvad just rooli kaudu.

5 peamist põhjust

Allpool on välja toodud peamised põhjused, miks rooliratas väikesel või suurel kiirusel vibreerib:

Rehvid

See on kõige tõenäolisem põhjus. Rooli ülesandeks on rataste suuna juhtimine, seega on loogiline, et probleemid rehvidega avalduvad just sellisel viisil. Kõige levinumaks süüdlaseks on tasakaalustamata rehvid. Taolises olukorras ei ole vibratsiooni võimalik tunda madalal kiirusel, kuid mida suurem on kiirus, seda märgatavam on rooliratta värisemine. Kontrollige, et kõik rehvid oleksid tasased, kuna probleemi põhjuseks on tavaliselt rehvide ebaühtlane kulumine. Lisaks sellele veenduge, et need on kõik korralikult õhku täis pumbatud, sest rooliratta vibratsioone võib põhjustada ka alatäitmine või augud rehvides. Loomulikult kontrollige ka kulumismustrit. Juhul, kui märkate, et üks külg on rohkem kulunud, vahetage rattad kulumise ühtlustamiseks ringi.

Rattad

Juhul, kui probleeemiks ei ole rehvid, peaksite järgmisena kontrollima rattaid üldisemalt. Rehvi toimimine sõltub suures osas seda toetava struktuuri seisukorrast. Alustuseks vaadake üle rattalaagrid. Kuigi teoreetiliselt peaksid need kestma kogu sõiduki eluaja, ei ole see tegelikkuses reaalne. Fakt on see, et rattalaagrid kuluvad ja võivad isegi puruneda. Nende asendamine peaks probleemi lahendama.

Paralleelvardad ja kuulliigendid – Probleeme paralleelvarda otsikute ja kuulliigenditega on kerge diagnoosida. Juhul, kui rooliratas vibreerib ainult pöördeid sooritades ja mitte kunagi sirgetel, siis on süüdlaseks paralleelvarras. Vigased kuullaagrid tekitavad vastupidise probleemi – rappumine on tuntav vaid sirgetel, mitte kunagi pöördeid sooritades.

Rattatelg

Juhul, kui probleemid vibratsiooniga on tekkinud hiljutise õnnetuses tagajärjel, alustage muude põhjuste uurimist, sest tõenäoliselt on rattatelg painutatud või vigastatud. Tavaliselt on taoline vibratsioon kõige tugevam suurtel kiirustel, kuid võib olla märgatav ka aeglaselt sõites. Vigane liigendvõll põhjustab tihti rooliratta juhuslikku liikumist. Seetõttu keerab rool iseseisvalt vasakule või paremale, mis on iga autoomaniku jaoks oluline ohumärk. Transportige sõiduk mehaaniku juurde (vältige konkreetse autoga sõitmist) ja laske probleem koheselt parandada.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.