autoDNA soovitab
auto-hooldus

Auto hooldus ja süvapuhastus (detailing). Mida peaks teadma?

3 jaanuar 2019

Autode professionaalne puhastus ja vahaga kaitsmine kogub populaarsust, kuna selline “noorendav teraapia” võib kaasa tuua nähtavaid muutusi sõiduki välimuses.

Detailing on kunst, mille peamine eesmärk on auto särama panna, seda nii seest kui ka väljast. Kõik see toimub tänu spetsiaalsetele puhastusmeetoditele, mis hõlmavad kogu sõidukit. Tõeline ekspert suudab taastada auto varasema hiilguse, nii et see näeb välja peaaegu samasugune nagu päeval, mil see esimest korda esindusest välja sõitis. Mõnikord võib juhtuda, et sõiduk on isegi ilusam kui esindusest lahkudes, kuna edasimüüjad kasutavad enne auto müümist vaid automaatset autopesurit. Professionaalne salong suudab taastada aja jooksul tuhmunud värvi sära ja sügavuse, ning isegi eemaldada mõned kriimud. Sellise “noorenduskuuri” läbiviimiseks on vaja spetsiaalset varustust ja teadmisi, samuti tööriistu ning puhastusvahendeid. See on keeruline protsess, mis koosneb mitmest etapist.

 

 

Auto viimine spetsiaalsesse salongi . Mis juhtub edasi?

 

puhastus

 Salongi sisenedes küsib klienditeenindaja kindlasti: “Millist teenust Te täna soovite?” Seega peaksime enne taolise koha külastamist kindlasti mõtlema selle peale, mida me kõige rohkem tahame: kas me soovime, et auto näeks välja värske vaid väljastpoolt või ka seestpoolt? Süvapuhastust saab teha kolmel erineval tasemel. Esimene neist on puhastus, mille käigus eemaldatakse autolt 70-80% kriimustustest. Seda tüüpi protseduur võtab aega 2 kuni 4 päeva, millest viimane päev kulub detailide täiustamise ja viimistluse peale.

Samuti on võimalik läbi viia täispuhastus, mille käigus hoolitsevad spetsialistid nii sõiduki salongi kui ka välipesu eest. Selle protseduuri käigus on võimalik eemaldada 90-95% kriimustustest. Ülejäänud 5% hõlmab pinda, kuhu on spetsiaalsete seadmetega raske või isegi võimatu ligi pääseda. Sellise teenuse kestus varieerub 4 ja 5 päeva vahel. Pärast täispuhastust näeb auto välja nagu uus. Kolmas, kõige vähem efektiivne protseduur ehk kiirpuhastus, hõlmab auto õrna puhastamist, poleerimist ja vahatamist.

Hoolimata sellest, millist teenust Te eelistate, ei ole enne auto salongi viimist vaja läbi viia mingeid konkreetseid ettevalmistusi. Enne professionaalse teenuse tellimist ei ole mõtet autot iseseisvalt puhastada, sest teenindajad teevad selle töö ära enne detailide kallale asumist. Nad teavad, millele tähelepanu pöörata ning millised elemendid nõuavad täiendavaid protseduure. Erilise ettevaatusega töödeldakse järgmiseid osasid: vahed kütusepaagi korgi ümber, vahed lambipirnide ümber ja igasugused tihendid, mida puhastatakse harjade abil.

Erinevused koduse puhastuse ja professionaalse puhastuse vahel. Millised on alternatiivsed teenused?

 

puhastus tooted

Peamine erinevus seisneb poleerimisvahendite, vahade ja muude puhastusvahendite tüübis. Need vahendid, mida kasutavad spetsialistid, ei ole laialdaselt saadaval. Loomulikult, mida kõrgem on puhastusvahendite kvaliteet, seda kõrgem on ka hind. Erinevus peitub ka teadmistes – inimesel, kes ei tegele igapäevaselt autode eest hoolitsemisega, ei pruugi olla piisavalt kogemusi spetsiaalsete ettevalmistuste tegemiseks, mis on vajalikud enne konkreetse elemendi vahatamist. Paljudel juhtudel on tulemus kohe pärast vaha pealekandmist väga muljetavaldav, kuid aja jooksul hakkab vaha normaalse kasutuse tõttu maha kuluma.

Professionaalses salongis puhastatakse auto põhjalikult, muu hulgas kasutatakse selle pesemiseks deioniseeritud vett. Eemaldatakse saasteained, tolm ja muud ebapuhtused, mis on pärit näiteks piduriklotsidest või loodusest. Alles pärast kõiki neid protseduure on võimalik näha, millised osad on kriimustatud. Juhul, kui kriimustused on sügavad, tuleb nende eemaldamiseks kasutada liivapaberit. Samuti valmistatakse auto ette vaha pealekandmiseks. Enne vahatamist puhastatakse konkreetne pind kasutades isopropüülalkoholi. Pinna nõuetekohane ettevalmistamine enne vahatamist võimaldab vahal pikemat aega peal püsida. Isegi väga väikseid pleki korral (ning kodustes tingimustes ei ole võimalik pindu täielikult puhtaks saada) püsib vaha autol palju lühemat aega. Lõpetuseks tasub märkida, et leidub ka puhastussalonge, kus teenindajad on nõus kasutama kliendi enda poolt hangitud tooteid.

Süvapuhastus võib sisaldada ka velgede regenereerimist, mis hõlmab konkreetsete osade töötlemist spetsiaalse pinnakattega. Tänu sellele protseduurile võite märgata, et veljed määrduvad vähem kui varem. Pärast sellise teenuse ostmist on oluline meeles pidada, et rattaid ei tohi puhastata happeliste ainetega. Samuti jagatakse salongis muid kasulikke nõuandeid tulemuse säilitamiseks. Näiteks ei tohi kuumadele velgedele kanda puhastusaineid, kreeme ega vahasid, kuna on oht, et need võivad moodustuda plekke, mida pole võimalik poleerimisega eemaldada.

Süvapuhastuse alternatiiviks on ettevõtted, mis tegelevad lihtsalt autode poleerimisega. Taolise teenuse käigus teostatakse kere poleerimine ühes etapis, kasutades selleks pehme kattega poleerimismasinat. Mõnikord kasutatakse ka käsna, kuid see ei ole auto pealiskatte jaoks väga ohutu. Selle hoolduse negatiivseks küljeks on asjaolu, et päikesepaistelisel päeval võib auto kerel märgata nn hologramme ehk triipe, mis märgivad kohti, kus poleerimismasinat kasutati. See on täiesti erinev süvapuhastusest, kus igale elemendile pühendatakse palju rohkem aega ja tähelepanu. Süvapuhastuse eesmärgiks on pakkuda võimalikult kaua püsivat tulemust ja ilmselgelt garanteerida ka kliendi rahulolu.

Mis on süvapuhastuse eelised?

  • Eemaldab suurema osa auto kriimustustest.
  • Auto näeb välja peaaegu samasugune nagu päeval, mil auto lahkus esindusest esimest korda.
  • Eemaldatakse saasteained ja tolm.
  • Loob kaitsva kattekihi, mille toime kestab 1-2 aastat.
  • Annab autole uue värske välimuse.

Interjöör on samuti oluline

 

interjoorSüvapuhastus võib hõlmata ka ainult interjööri. Juhul, kui auto sisustus on nahkkattega, puhastatakse ja immutatakse kõigepealt nahast elemendid ning parandatakse mitmesugused vead, näiteks hõõrdumisjäljed. Puhastus- ja säilitusained kantakse ka plastikust osadele, seejärel puhastatakse tolmuimejaga/pestakse salongi põrand ja jalamatid. Kasutatakse aineid, mis ei ima vet.

Nahkpolstri puhastamiseks võib kasutada spetsiaalseid tooteid, mis on saadaval supermarketites, kuid nende toime ei ole nii märgatav kui professionaalsete puhastusvahendite oma. Rusikareegel on: nahk peab olema puhas. Kui viimistlusvahendeid kasutatakse valesti puhastatud pindadel, siis nagu ka vahatamise puhul, kestavad tulemused lühikest aega. Samuti tasub märkida, et auto nahast elemente tohib puhastada kuni kolm korda aastas. Selle põhjuseks on nahas sisalduv värvaine – liiga sagedane puhastamine võib põhjustada selle kulumist. Taolisel puhul on ainuke võimalus sisustuse taastamiseks naha lakkimine.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Veluurpolstri jaoks kasutatakse märgpuhastavat tolmuimejat. Spetsiaalsed puhastusvahendid suudavad eemaldada kohvi-, mahla- ja toiduplekid. Viimane etapp on materjali säilitamine: mitte ainult polstri (nahast või veluurist), vaid ka kõigi teiste siseelementide pika eluea tagamine.

Kui kaua selle toime kestab? Kuidas hoolitseda auto eest pärast süvapuhastust.

Puhastamisega saavutatud tulemuse vastupidavus sõltub sellest, kuidas autot kasutatakse, kas ja millist tüüpi autopesulaid külastatakse, millisel pinnasel sõidetakse ja milliseid tooteid kasutatakse auto eest hoolitsemiseks. Erilist tähelepanu tuleb pöörata puhastusvahenditele, kuna pärast süvapuhastust on sõidukil kattekiht, mis reageerib erineval viisil pinnast, mida pole varem sellisel moel töödeldud. Pärast süvapuhastust on auto pindmise kihi struktuur erinev – autopesulas tuleks seda puhastada vaid siis, kui neil on olemas spetsiaalsed õrnatoimelised kemikaalid, vastavad kindad ja professionaalsed töövahendid, mis ei kriimusta vahaga kaetud pindu. Oluline on ka auto kuivatamise meetod. Kindlasti ei tohiks autot rätikuga pühkida, sest see võib põhjustada kergeid kriimustusi, mis on pärast professionaalse teenuse eest maksmist väga ebameeldiv üllatus. Selleks, et vältida kriimustusi, tuleb rätik asetada kindlale elemendile ja seda õrnalt siluda, liikudes keskpunktist väljapoole – see kaitseb autot mikrokahjustuste eest. Juhul, kui otsustate autot pesta iseseisvalt, ilma pesulat külastamata, peaksite üksikasjalikku nõu küsima professionaalilt, et kaitsta oma sõidukit ja säilitada selle värske välimus – mida vältida ja milliseid tooteid kasutada, et süvapuhastuse toime oleks kauakestev. Teoorias peaks süvapuhastuse mõju kestma vähemalt aasta, seda eeldusel, et auto hooldamisel järgitakse spetsialisti soovitusi. Siiski, igal reeglil on omad erandid ja nähtavad tulemused võivad tunduvalt väheneda juba mõne kuu pärast. Kõik sõltub sellest, kuidas konkreetne pind puhastusele reageerib. Samuti tuleks meeles pidada, et puhastus- ja säilitusainete tootjate lubadused pikaajalise toime kohta on enamasti liiga optimistlikud ning tegelikkus võib reklaamitust erineda.

Mis juhtub pärast süvapuhastust?

Head teenust pakkuv puhastussalong peaks kliendile pakkuma ka vajalikku informatsiooni selle kohta, kuidas auto eest hoolitseda pärast visiidi lõppu. Kõige sagedamini tehtav viga, mis tuleneb teadmatusest, on auto viimine pesulasse, kus sõidukite puhastamiseks kasutatakse harju. Eeldades, et auto on kaitstud kattega, mille toime kestab 1-2 aastat. Tegelikkuses on see vale arusaam ning viga, mille parandamise peale kulub palju raha.

Taolise teenuse hind sõltub ajast, mis kulub üksikasjaliku puhastusprotsessi läbiviimiseks. Kiirpuhastuse hind võib olla väga rahakotisõbralik, kuid mida rohkem tööd tuleb teha, seda rohkem peate teenuse eest maksma. Konkreetset hinnataset tippklassi teenuse eest on raske välja tuua, sest nagu eelnevalt mainitud, on oluline võtmetegur aeg. Samuti on võimatu arvata keskmist hinda, kuna iga auto puhul tuleb kasutada individuaalset lähenemist. Hinnapakkumiste tegemisel taolise protseduuri korral võetakse arvesse selliseid tegureid nagu värvi seisukord, teostatavate tööde ulatus ja puhastusteenuse põhjalikkus. Hind sõltub ka sellest, kas tegemist on kiire puhastusega või teenusega, mis hõlmab pisidetailide viimistlemist. Hästi teostatud süvapuhastus on kunst, mis võib meid oma vanasse ja kulunud sõidukisse uuesti armuma panna. Juhul, kui töö on läbi viidud tõelise professionaali poolt, on silmaga nähtavad tulemused kindlasti väärt teenuse hinda.

Kuidas hoida auto süvapuhastuse järgset toimet?

  • Tuleb vältida pesulaid, kus kasutatakse puhastuseks harju.
  • Ei ole soovituslik peale pesu autot kuivatada rätikuga pühkides.
  • Küsige  üksikasjalikku nõu puhastussalongi professionaalilt, et kaitsta oma sõidukit ja säilitada selle värske välimus peale teenuse kasutamist.
  • Tuleb pöörata tähelepanu puhastusvahenditele, mis peavad sisaldama õrnatoimelisi kemikaale

Loe veel

Auto pesemine – 10 asja, mida Te ei pruugi teada
Võltsitud hooldusajalugu?! – Paljasta petturid 8 lihtsa meetodiga
Põhjused, miks auto väljalasketorust eraldub vett

Konditsioneer. Kuidas see toimib ja kuidas seda kontrollida?