autoDNA soovitab

Bensiinimootori rikked. 5 sümptomit, mis ennustavad kulukaid remonditöid

30 aprill 2019

Bensiinimootoreid peetakse vähem problemaatilisteks ning tänu madalamatele kuludele eelistatakse neid linnapiirkondades liiklemiseks. On tõsi, et maanteedel põletavad need natuke rohkem kütust kui diiselsõidukid, kuid lühikesed vahemaad linnas on nende jaoks ideaalsed. Siiski tuleb meeles pidada, et ka bensiinimootoritel on omad puudused ning probleemidest annavad märku mitmed erinevad sümptomid. Mis laguneb kõige sagedamini ja kuidas vältida kulukaid rikkeid?

Vanemates bensiinimootorites ei ole tavaliselt tahkete osakeste filtrit, tänapäevastes mootorites on taolised elemendid aga väga laialt levinud. Lisaks sarnanevad paljud detailid diiselmootorites kasutatavatele osadele, näiteks turbolaadurid, mis tühjendavad nii bensiini- kui ka diiselautode omanike rahakotte. Mida võib veel alt vedada? Millele tuleb erilist tähelepanu pöörata?

 

 

Veniv nukkvõllikett

Bensiinimootoreid peetakse vähenõudlikeks ning paljud autojuhid eelistavad neid tänu madalamatele kuludele linnatingimustes. Pikkadel distantsidel põletavad bensiinimootorid pisut rohkem kütust, kuid lühikesed vahemaad linnatingimustes ei mõjuta nende ülalpidamiskulusid. Tuleb siiski meeles pidada, et ka bensiinimootoritel leidub puudusi ja paljude elementide remontimine võib rahakoti jaoks olla suur löök. Mis veab alt kõige sagedamini ja kuidas vältida kulukaid remonditöid?

kolme-silindriga-mootor

kolme-silindriga-mootor

Paljude „spetsialistide” sõnul on nukkvõllikett igavene ning selle kontrollimiseks pole mingit põhjust, sest see võib teha rohkem kahju kui head. Juhul, kui Teie mehaanik on samal arvamusel, võiksite kaaluda mõne teise teenusepakkuja kasutamist, kes ei tugine vaid tootjate soovitustele. Teoorias oli selline lahendus mõeldud mootori takistuse vähendamiseks ja üksuse vastupidavuse tagamiseks, reaalsus on aga see, et mootor ei hooli autotootjate plaanidest ja lubadustest. Loomulikult kestab ketil põhinev klapiajam kauem kui rihmal põhinev süsteem, kuid ka see ei pea vastu igavest ning kui omanik seda ei kontrolli, siis varem või hiljem peab ta oma mootoriga hüvasti jätma. Veelgi enam, paljudel juhtudel on ketiga süsteemi asendamine väga kallis ning probleemsest sõidukist vabanemiseks pannakse auto müüki kohe, kui kostuma hakkab muret tekitavat müra. Seetõttu, kui ostate kasutatud auto, tuleb kulukate remonditööde vältimiseks hoolikalt kontrollida nukkvõlliketi seisukorda.

Kuidas kaitsta end pettuse eest autoturul?

Kuidas kaitsta end pettuse eest autoturul?

Väga paljudes mootorites on probleemide põhjustajaks keti pingutid. Selle toimimine, või täpsemalt pinget reguleeriva spetsiaalse kolvi töö, sõltub õlirõhust. Juhul, kui rõhk on ebapiisav, kipub pinguti tagasi tõmbuma (enamasti parkimise ajal), mis omakorda muudab keti lõdvaks. Kui mootori käivitamisel kostuvad lühikesed metalse kõlaga paugud, tähendab see seda, et kett ei ole piisavalt pingul. Defekt tuleb õigeaegselt paranda, vastasel juhul võib kett viga saada ning põhjustada ventiilide kokkupuudet kolbidega.

Ainus viis taoliste tõsiste tagajärgede vältimiseks on korrapärased kontrollid ja vastavate seadme asendamine kõrvalekallete avastamisel. Loomulikult tuleb välja vahetada kogu komplekt, seal hulgas pingutid, juhikud, hammasrattad jne. Mis on selle hind? See sõltub peamiselt mootorist ja sellest, kui raske on süsteemile ligi pääsemine. Tavaliselt on tööde maksumus vähemalt 340 eurot, kuigi tuleb ette ka seda, et kulud kasvavad kuni 2500 euroni.

Kulunud ja defektsed rõngad

Bensiinimootorid põhjustavad võrreldes diiselmootoritega vähem probleeme. Lisaks, paljud autojuhid eelistavad neid tänu madalamatele töökuludele linnatingimustes. Kütusekulu pikkadel vahemaadel võib olla veidi suurem kui diiselautodel, kuid lühemad linnasõidud ei ole probleemiks. Pidage siiski meeles, et ka bensiinimootoritel on omad vead ning paljud elemendid võivad osutuda väga kalliteks. Millised osad tõrguvad kõige sagedamini ja kuidas vältida kulukaid probleeme?

 

Kes on süüdi?

Kes on süüdi?

Leidub veel üks element, mis pidi teoorias pikendama mootorite eluiga ja muutma need peaaegu „hooldusvabaks”, kuid põhjustas selle asemel mitmeid probleeme ning autojuhtidele peavalu. Me räägime kolvirõngastest, mis mootori sisemise takistuse vähendamiseks muudeti kitsamaks. Muidugi vähendas see hõõrdetegurit, kuid varsti selgus, et esineb ka üks kõrvaltoime – väga kõrge õlitarbimine. Lisaks kõigele muule põhjustas väike ristlõige ja õrn struktuur õlijooksu, mis omakorda alandas õlitaset muret tekitava kiirusega – kadu võis olla isegi üks liiter iga 1000 kilomeetri kohta. Kui juht ei reageeri õigeaegselt ja ei kontrolli regulaarselt õlitaset ning kolbide, silindrite ja rõngaste seisukorda, võivad need põhjustada mootori kiiret kulumist.

Millised on rihmülekande ja kettülekande vahelised erinevused?

Millised on rihmülekande ja kettülekande vahelised erinevused?

Millised on selle sümptomid? Need on ilmselged – õli kiire kadumine vaatamata vigastuste puudumisele, väljalasketorust väljuv hall suits, hilisemas etapis mootorimüra valjenemine ja märgatavalt suurem kütusekulu. Juhul, kui ilmnevad viimati mainitud sümptomid, on tõenäoline, et mootor on juba tugevalt kahjustatud. Seetõttu tuleb reageerida võimalikult ruttu. Selleks, et vabaneda probleemidest TSI üksusega, tasub kolvirõngad välja vahetada suuremate vastu, mis peaksid takistama õli kadumist. Kahjuks on taolise protseduuri maksumus 1000 eurot kuni 2500 eurot.

Õli ja kütuse jääkide kogunemine

Veel üks kõrvaltoime, mis mõjutab mootori ökonoomsust. Diiselmootorites on taoliste probleemide ennetamiseks olemas vajalikud elemendid, kuid vanemates bensiinimootorites on lisaseadmete arv minimaalne. Näiteks kasutatakse intensiivset heitgaaside regenereerimist – heitgaasid suunatakse tagasi sisselaskesüsteemi, et alandada nende temperatuuri ning tõrva ja tahma emissiooni. Kaudsissepritsega mootorites uhatakse kõik jääkained bensiini abil väljalaskekollektorisse, otsesissepritse puhul ei ole see võimalik. Selle tulemused? Saaste kogunemine kollektorisse ja piiratud õhuvool, mis põhjustavad mootori surve langust, võimsuse langust ja jõudluse langust. Kokkuvõtteks: mootor kaotab oma algsed omadused üsna kiiresti ja töötab igas mõttes palju halvemini.

Sümptomeid ei ole raske diagnoosida, sest nagu varem mainitud, töötab mootor kehvemini – valjemini, madalama võimsusega, vibreerides jne. Sõiduk tuleb viia professionaalse mehaaniku juurde, kes kontrollib sisselaset endoskoobiga ning vajadusel puhastab või asendab vastavad komponendid. Esimene lahendus on kõige lihtsam ja seisneb jääkainete pehmendamises spetsiaalsete kemikaalidega, mis seejärel süsteemist välja imetakse. See meetod on odavam, kuid ebausaldusväärne ja üsna riskantne. Soovitatav on vastavad elemendid, näiteks sisselaskeava, pea, ventiilid jne, lahti monteerida ning seejärel puhastada. Esimene lahendus maksab mõnikümmend eurot, viimane on usaldusväärsem, kuid ka kallim – see võib maksta kuni 250 eurot.

Defektne elektroonika, nagu andurid, mootori juhtsüsteem, süütepoolid

Arvukad andurid on autojuhtide õudusunenägu. Neid on palju ja igaüks vastutab erinevate parameetrite eest. Juhul, kui mõni neist puruneb, lakkab mootor korralikult töötamast, lülitub välja, hakkab töötama hädarežiimil jne. Me räägime nukkvõlli positsioonianduritest, klapi positsioonianduritest, koputusanduritest ja hapnikuanduritest ehk lambda-anduritest. Kahjuks kipuvad andurid sageli alt vedama, eriti, kui need töötavad rasketes tingimustes.

hapnikuandur

hapnikuandur

Juhul, kui andur puruneb, ei tohiks seda eirata – veateateid ignoreerida, tuld kustutada jne. Kahjustatud andur tuleb täielikult välja vahetada, sest regenereerimine ja remont ei ole võimalikud. Lisaks sellele ei ole asenduskulud väga kõrged – need jäävad tavaliselt 20 ja 70 euro vahemikku. Anduriga seotud rikete tähelepanuta jätmisel on tihti väga tõsised tagajärjed, sest see võib püsivalt kahjustada nii mootorit ennast kui ka teisi sellega seotud elemente.

Kui rääkida elektroonikast, siis palju tõsisemad ja kulukamad on mootori juhtseadmega seotud rikked. Sümptomid ilmnevad tavaliselt äkitselt ning probleemid on seotud mootori käivitamisega, selle ebakorrektse toimimisega, pöörete kõikumisega jne. Sellel on palju põhjuseid: uue LPG üksuse paigaldamine, kulumisest tingitud kahjustused, kokkupuude kahjulike teguritega nagu kuumus või niiskus jne. Teatud juhtudel võib probleemi lahenduseks olla regenereerimine, kuid palju usaldusväärsem lahendus on komponendi asendamine – selle maksumus on umbes 350 kuni 450 eurot.

Süütepoolidega seotud rikked on samuti üsna kulukad. Tavaliselt on nende tunnusmärkideks mootori ebaühtlane toimimine vabakäigul (pöörete kõikumine), võimsuse langus, mootori märgutule süttimine või käivitamisega seotud probleemid. Kui süütepoolid on rikutud, tuleb need asendada uutega – selle maksumus on umbes paarsada eurot.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Probleemid turbolaaduritega

Bensiinimootoreid peetakse väga töökindlateks ning paljud autojuhid eelistavad neid tänu madalatele kuludele linnatingimustes. Kuigi pikemate vahemaade läbimisel põletavad taolised sõidukid diiselautodest veidi rohkem kütust, on linnatingimused nende jaoks väga sobivad. Tuleb meeles pidada, et bensiinimootorid ei ole siiski veatud ning palju elemendid võivad rahakoti jaoks olla suureks koormaks. Mis veab alt kõige sagedamini ja kuidas vältida kulukaid rikkeid?

Turbolaaduritega seotud probleemide kohta võib kirjutada terveid raamatuid. Juhul, kui sõidukit kasutatakse ja hooldatakse korralikult, võivad nad meid teenida sadu tuhandeid kilomeetreid. Valedel tingimustel, kurnamisel modifitseeritud programmidega, nõuetekohase jahutuse ja määrdeaine puudumisel, võib turbolaadur üles öelda vaid kümne tuhande kilomeetri pärast. Kuidas turbolaaduriga autot korralikult kasutada? Vältige kõrgete pöörete saavutamist külma mootoriga ja mootori kohest väljalülitamist pärast pikemaajalist või dünaamilist sõitu. Lisaks kasutage õigeid määrdeaineid, vahetage õli regulaarselt jne.

oli-tase

oli-tase

Esimene sümptom, mida sõidu ajal täheldada võib, on müra valjenemine suurema pöörlemiskiiruse saavutamisel. Müra on tavaliselt kuuldav siis, kui mootor on saavutanud 1500-2000 pööret minutis. Kui see on selgelt kuuldav ja metalne, tuleks turbiini lasta kontrollida professionaalses remonditöökojas. Kõige lihtsamad remonditööd või turbiini taastamine maksab 110 kuni 350 eurot. Juhul, kui turbiin tuleb välja vahetada, kasvavad kulud mitu korda suuremaks. Siis, kui turbiin kahjustub ja selle elemendid jõuavad jõuseadmesse, võib mootor täielikult hävida.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel: