Mis on VIN kood?

VIN on laialt levinud akronüüm, mis tähistab sõiduki identifitseerimisnumbrit.

See on igal sõidukil ainulaadne, täpselt nagu iga inimese DNA on ainulaadne. VIN kood võimaldab sõidukeid universaalse süsteemi abil kõigi turul tegutsevate üksuste jaoks kataloogida.

Selle alusel saab autoDNA aidata teil avastada auto, mootorratta ja isegi haagise kasutusajalugu.

Tootjad tähistavad sõidukid vastavalt Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) normidele VIN-koodiga, mis paigutatakse (tavaliselt) konkreetsetesse kohtadesse sõiduki kerel. Kuid see ei ole alati nii olnud.

Kerenumbri ajalugu

VIN kood võeti esmakordselt kasutusele 1954. aastal USAs. Esimestel aastatel pärast selle kasutuselevõttu, kuni 1981. aastani, ei olnud VIN-koodide (kerenumbrite) jaoks ühtset standardit ning sõidukitootjad kasutasid andmete kodeerimiseks erinevaid meetodeid. Arvestades sõidukite kasvavat arvu, leiti, et taoline süsteem ei ole piisavalt tõhus. Seetõttu otsustati märgistust reguleerida ja viia VIN kood vastavusse ülemaailmsete ISO normidega.

Pärast ISO standardi kehtestamist kohanesid Ameerika turul tegutsevad sõidukitootjad väga kiiresti. ISO kehtestas soovitused VIN kood standardi ja struktuuri kohaldamiseks ning kerenumbrit hakati kasutama ka Euroopas. Siiski võeti selles sisalduvad infokogumid kasutusele järk-järgult.

Kerenumbri ajalugu – lõbus fakt

Näiteks, Volkswagen alustas suuremate infokogumite kodeerimist aastatel 1995-1997 ja kontrollnumbri kodeerimist aastatel 2009-2015 kontserni valitud mudelite lõikes. Kasutatakse ka VIN koodi kontrollnumbrit, kuigi mitte kõigi mudelite puhul. Euroopa sõidukitest on taoline märgistus näiteks Audi A1 mudelil.

Allpool on loetletud kaubamärgid ja mudelid koos vastavate VIN-koodidega, millel on kodeeritud kontrollnumber:

Alates 6. juulist 2022 kehtib Euroopa Liidu Komisjoni rakendusmäärus, mis näeb ette, et Põhja-Ameerika sõidukite puhul peab kontrollnumber olema alati VIN kood 9. positsioonil.

VIN kood standardite kehtestamine

ISO VIN-numbri standardimine

Üldkasutatav globaalne sõiduki identifitseerimisstandard võeti kasutusele 1981. aastal ning üldiselt tuntakse ja kehtestatakse standardeid ISO 3779 (VIN kood sisu ja struktuur), ISO 4030 (VIN kood asukoht ja märgistus), ISO 3780 (VIN kood esimese osa ülemaailmne unifitseerimine - WMI).

Iga VIN kood peab:

VIN kood koosneb 17 märgist

koosnema kokku 17 tähemärgist ja numbrist

Kõnealust standardit kohaldatakse alates 1981. aastast toodetud sõidukite suhtes.

VIN kood ei sisalda tähti i, o ja q

ei tohiks koosneda järgmistest tähtedest: I (i), O (o) ja Q (q).

Standardiks on kasutada läbijoonitud nulli, et eristada seda O-tähest.

VIN number andmed on järjestatud standardse mustri järgi

koosnema standarditud skeemi kohaselt järjestatud informatsioonist.

Millist teavet sisaldab VIN kood?

VIN kood sisaldab mitmesugust kodeeritud teavet. Kõnealuse numbri alusel suudab autoDNA sõiduki põhjalikult tuvastada ja selle minevikku kontrollida. VIN koodi kontrollimine on põhimõtteliselt tootjakoodi, sõiduki tehniliste andmete ja seerianumbri kontrollimine, samuti vastava numbri kinnitamine. Iga VIN on jagatud kolmeks põhiosaks.

Osad

Vastavalt ISO 3779 normile koosnevad standardsed VIN kood kolmest osast:

ISO 3779 standard sätestab, et pärast 1981. aastat toodetud sõidukite VIN kood on 17-kohaline. Enne seda kuupäeva toodetud sõidukitel võib olla VIN kood või seerianumber, mis koosneb 5-13 sümbolist. Lisaks on teatud sõidukitel, näiteks nn muskelautodel (muscle cars), klassikalistel autodel ja Ameerika autodel sageli VIN kood, mis erineb 17-kohalisest standardist.

Nüüd, kus teate, mis on VIN kood, võtke meiega ühendust enda sõiduki identifitseerimiseks. AutoDNA aitab saada teavet sõiduki ajaloo kohta, mis ei pruugi olla kättesaadav teistest andmebaasidest.

VIN number – andmed on järjestatud standardse mustri järgi

Igal VIN koodi sümbolil on oma tähendus ja seda ei ole kasutatud juhuslikult..

Kontrollige sõiduki ajalugu

Tähendus

Vaatame 17-kohalise VIN koodi komponente

Kust otsida VIN koodi?

Eestis paigutatakse VIN kood vaikimisi sõiduki registreerimistunnistuse lahtrisse "E". See võib erineda teistes riikides, näiteks Saksamaal, Madalmaades, Belgias, Itaalias, Prantsusmaal, ja Taanis.

See peaks alati olema kooskõlas kohustuslikule andmesildile pressitud VIN koodiga , mis võib paikneda erinevates kohtades sõidukil.. Konkreetne väli sõiduki registreerimistunnistusel ei tohi kunagi olla tühi, sest VIN kood on vajalik sõiduki registreerimiseks.

Tähtis – VIN – ühtlane nii sõiduki registreerimisraamatus kui ka registrisildil
Tähtis – VIN – ühtlane nii sõiduki registreerimisraamatus kui ka registrisildil

Oluline - kontrollige, kas sõiduki registreerimistunnistusel olev VIN kood ühtib sõiduki kohustuslikule andmesildile pressitud VIN koodiga.

Sõiduautodes

juhipoolsel uksepostil kaassõitja poolel põrandal või istme kõrval juhipoolne uksepost armatuurlaua vasakul küljel mootorikambris (esitoestus) parema esiratta taga raami esiosal tulemüüril kaassõitja uksepakul parema tagaratta taga Näide, kus VIN koodi võib leida sõiduautost

VIN kood on pressitud sõiduki raamile või muule fikseeritud osale. Tänapäeval on mitmete automudelite kerenumber paigutatud ka tuuleklaasi alumisele osale, juhi poolele. See on väga praktiline asukoht, mis võimaldab kiiret ligipääsu sellele iga auto jaoks olulisele elemendile.

Siin on loetletud ainult kõige populaarsemad kohad, kust on võimalik leida kohustuslikke andmesilte. Erinevate tootjate autodel võib neid leida ka mujalt, näiteks pakiruumi põrandaplaadilt või tagumiselt tugipostilt. Olukorras, kus te ei suuda VIN koodi leida, küsige abi kaubamärgi esindajalt.

Kust leida VIN  video autoDNA-lt
Kust leida VIN-i – suurenda pilti

Registreerimisdokumentidesse (sõiduki registreerimistunnistus, sõidukikaart) kantud sõiduki identifitseerimisnumber peab ühtima sõiduki detailidele pressitud identifitseerimisnumbriga. Enne sõiduki ostmist on kasulik seda kontrollida, et vältida pettuse ohvriks langemist.

Korduvad küsimused

Mis on VIN kood?

VIN kood (Vehicle Identification Number) on unikaalne sõiduki tunnusnumber, mida kasutatakse sõidukite identifitseerimiseks.

Millist teavet sisaldab VIN kood?

VIN kood sisaldab kõiki andmeid, mis on vajalikud konkreetse sõiduki identifitseerimiseks, eelkõige teavet tootja, tootmisaasta ja koha, varustuse ja kere tüübi kohta.

Kuidas kontrollida autot VIN koodi järgi?

Sõiduki VIN koodi saab kontrollida riigiasutuste poolt pakutavate teenuste kaudu või kasutades auto DNA andmebaasi, mis sisaldab miljardeid kirjeid.

Kas VIN koodi on võimalik tasuta kontrollida?

On olemas riiklikud andmebaasid, mille kaudu saab VIN koodi kontrollida, tavaliselt tasuta. Siiski võib nende ulatus olla piiratud, mis tähendab seda, et need ei pruugi sisaldada piiriüleseid (rahvusvahelisi) andmeid. Seetõttu soovitame VIN koodi kontrollida rahvusvahelise autoDNA andmebaasi kaudu.

Mis on “sidrunauto”?

"Sidrunauto" on üldkasutatav termin, mis viitab varjatud vigadega autole, avariilisele sõidukile või muudele omadustele, mida müüja võib soovida kuritarvitada selleks, et tõsta sõiduki väärtust.

Kuidas kontrollida VIN koodi autoDNA-s? – nupp

Vaadake, kuidas VIN koodi autoDNA kaudu kontrollida.

Kuidas VIN koodi kontrollida
Võta ühendust
Pange tähele, et see sait kasutab küpsiseid, et saaksite kasutada meie teenust, pakkuda optimaalset sisu ja kohandada Veebileht vastavalt teie vajadustele. Saate hallata küpsiseid brauseri seadete muutmisega. Jätkates veebisaidi kasutamist ilma brauseri seadeid muutmata, nõustute meie küpsiste kasutamisega. Lisateavet leiate meie veebisaidi privaatsuseeskirjadest.