autoDNA soovitab
Silindripea-tihend

Silindripea tihend. Millal see asendamist vajab ja kui palju see maksab?

7 juuni 2018

Tingimused silindripea ja mootoriploki puutekohas on väga karmid. Sinna paigaldatud tihend ei suuda alati kõrgele rõhule ja temperatuurile vastu pidada, ehkki see on erakordselt tugev. Juhul, kui see kahjustada saab, võivad remondikulud olla krõbedad.

Silindripea tihend

Silindripea tihend on lihtne konstruktsioonielement ning suhteliselt odav. Juhul, kui tegemist on populaarse mudeliga, ei ületa selle hind paarikümmet eurot. See teenib mootoris väga olulist eesmärki ning jõuseadmel ei ole võimalik ilma selleta töötada. Seda seetõttu, et elemendi eesmärgiks muuta kolvist ülevalpool asuvad tööseadmed õhukindlaks ning pinguldada õli- ja jahutusvedelike torusid. Suure võimsusega ja turboülelaaduriga mootorites võib silindripea tihend olla valmistada täielikult metallist (roostevaba teras, vask). Samal ajal on selle servadel spetsiaalsed silindriga kokku puutuvad ääred, mis silindripea külge kruvimisel painduvad ja kinnituse erakordselt tihedalt sulgevad. Isegi tavaline tihend on mõnevõrra elastne ja painduv, seega täidetakse pärast silindripea külge kruvimist mootoriploki ja silindripea ebaühtlased alad.

Kaua tihend vastu peab?

Teoreetiliselt võib konkreetne tihend vastu pidada kogu mootori kasutusaja jooksul, kuid tegelikkuses on lugu täiesti erinev. Käitusseadme töötingimused ei ole alati ideaalsed. Näiteks panevad kasutajad mootori sageli proovile enne õige töötemperatuuri saavutamist. Samuti avaldatakse seadmetele tugevat termilist koormus mägiteedel või kiirteedel sõites. Lisaks korralikult kalibreerimata sõidukid, mis töötavad veeldatud naftagaasil. Rääkimata sellest, et isegi korralikult kalibreeritud veeldatud naftagaasiseade ilma korrektselt ettevalmistatud jahutussüsteemita tõstab põlemiskambrite temperatuuri ja seab tihendid ohtu. Lõpetuseks veel valesti modifitseeritud mootorid. Igal eelpool nimetatud juhul võivad mootori teatud piirkonnad, näiteks silindrid,  üle kuumeneda. Tihend ei suuda termilise koormusega toime tulla ja hakkab läbi põlema. Tavaliselt juhtub see silindrite vahel asuvas kitsas ruumis. Arenev põlemisprotsess põhjustab lõpuks suruõhu puhangu ning segu kütusest, õhust ja heitgaasidest jõuab tihendi, mootoriploki ja silindripea vahele.

Mis juhtub tihendiga kui see vananeb

Kuna kogu tihend kaotab lõpuks oma isoleerivad omadused, põhjustab see jahutusvedeliku ja mootoriõli lekke. Seetõttu on tihendiga seotud kahjustused esmalt märgatavad vaid külma mootori ebaühtlase toimimise ja vabade pöörete arvu “kadumise” näol. Kui mootori temperatuurid muutuvad märgatavalt, jõuallikas kaotab oma võimsuse ja heitgaasitorust väljub valget suitsu, siis on jahutusvedeliku paisupaagis õli, samas, kui õli on segunenud jahutusvedelikuga. Sellisel juhul peaksite võimalikult kiiresti külastama kogenud mehaanikut. Tihendi kahjustuse kinnitamiseks testib mehaanik silindrite survejõudu ning kontrollib jahutussüsteemi paisupaagi süsinikdioksiidi taset.

Mis põhjustab Tihendi põlemist?

Teatud automudelite puhul põleb tihend läbi eriti lihtsalt ning võib hävida isegi tavapäraste töötingimuste juures. Rikete kiiret teket soodustavad mitmed tegurid. Mõnikord on see silindriümbriste libisemise tulemus, mõnikord tingitud sellest, et tihend on liiga kitsas, kuna silindrite vahel on väga vähe ruumi. Teatud juhtudel on see tingitud ka mootori üldisest vigasest struktuurist, mis kipub üle kuumenema.

Kui palju see maksab?

Kahetaktilise mootori silindripea tihendi ning neljataktilise mootori põhjaventiili tihendi vahetamine on lihtne ja odav. Kahjuks ei kasutata neid tänapäevastes autodes. Tänapäeval valmistatavad mootorid on ülemiste ventiilidega konstruktsioonid, kus sisselaske- ja väljalasketorustikud on kinnitatud silindripea külge. Nende gaasijaotussüsteem asetseb tavaliselt samuti silindripeas ning selle käitab väntvõll. Just seetõttu nõuab silindripea all asuva tihendi vahetamine nii suurt pingutust ja palju raha. Lisaks silindripeale on vaja lahti võtta ja uuesti kokku monteerida ka kollektorid ning gaasijaotusfaasid. Peale selle on silindripea vahetamiseks vaja läbi viia täiendavaid tegevusi ning hankida lisamaterjale. Vahetamist vajavate detailide hulka kuuluvad näiteks silindrite korgid ja muud komponendid, mis kinnitavad silindripea mootoriplokile (vanad on välja venitatud ja kipuvad purunema). Või kollektori kinnituskruvid, mis sageli purunevad nende eemaldamisel (kahjustused kõrge temperatuuri tõttu). Katkised kruvid tuleb silindripeast eemaldada, mis kulutab lisaks muudele ressurssidele ka aega. Samuti võib juhtuda, et pea on ülekuumenemise tõttu kõverdunud, seega nõuab tasase pinna ja tihkuse taastamine planeerimist.

Lõeptuseks

Isegi kui kõik läheb sujuvalt, võib tihendi vahetamine teenindusjaamas maksta sadu eurosid, olenevalt mootori suurusest ja struktuurist. Asendusosad maksavad mõnikümmend eurot ja täiendavad toimingud võivad arvet veelgi suurendada. Juhul, kui gaasijaotusfaasid vajavad varsti asendamist, lisandub kulusid veelgi ning suure hulga sellest moodustab tööjõu maksumus. Mida raskem ja aeganõudvam on ligipääs mootorile, seda kõrgemad on hinnad. Tippklassi autode korral, millele on suured ja keerulised mootorid, on ka hinnatase kõrgem.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

Loe veel:

Summary