autoDNA soovitab
Vigase amortisaatori sümptomit ningasenduskulud

Vigase amortisaatori 6 sümptomit ning kaasnevad asenduskulud

16 oktoober 2018

Amortisaatorite peamine funktsioon on garanteerida, etsõiduki rehvid püsivad maapinnaga pidevas kontaktis. Nad täidavad oma funktsiooni vedrustuse ja vedrude kontrollimise abil. Seetõttu on rehvid alati maapinnaga kontaktis, sõltumata sellest, kas sõiduk liigub või mitte. Näiteks on see väga kasulik konarlike ja auklike teede puhul. Amortisaatorid aitavad vältida halbadestteeoludest tulenevat vibratsiooni ja õõtsumist, mistõttu nimetatakse neid ka tõuke- või löögileevenditeks.

Ärge ajage amortisaatorit segamini vedrupüstakuga, sest neil on erinevusi. Vedrupüstak on vedrustussüsteemi struktuuri sisse ehitatud, samal ajal kui amortisaator ühendab vedrustuse kahte eri osa. Teisisõnu, sõiduki mass toetub vedrupüstakule, mitte amortisaatorile.

 

 

Vigase amortisaatori 6 levinuimat sümptomit

Amortisaator ja vedrupüstak võivad lõpuks alla anda ning oma ülesannet mitte täita. Veidrate sümptomite ilmnemisel on paljudel inimestel raskusi probleemi põhjuste välja selgitamisega. Allpool oleme kirja pannud 6 levinuimat sümptomit, millel silm peal hoida.

Pragu puksis – Amortisaatori mõlemat otsa katavad kummist puksid. Ka väike pragu kummist puksis võib põhjustada koputamist meenutavat heli, mida saate kuulda iga kord, kui konarusest üle sõidate.

Vibratsioonid – Amortisaatori sees asuvad ventiilid ja kolvitihendid. Juhul, kui üks neist elementidest on liiga kulunud, ei kontrollita vedeliku voolu ning see liigub läbi kolvide ja/või ventiilide. Sellisel juhul hakkab rool vibreerima iga kord, kui sõidate ebatasasel teel, sõltumata sellest, kui suur või väike on konarus.

Vedeliku lekkimine – Amortisaatoril on tihendid, mis kaitsevad seda lekete eest. Need tihendid ei pea vastu igavesti ning lõpuks hakkavad amortisaatorid lekkima. Juhul, kui amortisaatorid kaotavad liiga palju vedelikku, ei toimi need enam korralikult.

Kõrvalekalded – pöörde sooritamise ajal kiirust maha võttes võib esineda ootamatuid kõrvalekaldeid ja hüplemist. Vigase amortisaatori puhul liigub sõiduki mass pöörde sooritamise ajal vastupidises suunas. See põhjustab kursilt kõrvale kaldumist ning sõiduki õigesse suunda keeramine nõuab tavapärasest rohkem tööd.

Pidurid reageerivad aeglaselt – Kui astute piduripedaalile ning leiate, et auto aeglustamine ja seiskamine võtab liiga palju aega, võib viga peituda amortisaatoris. Probleem võib tuleneda kolvivarrest, mida masin ei suuda piisavalt kiiresti üles tõsta. Seega vajab sõiduk ülesande täitmiseks rohkem aega.

Rehvide ebaühtlane kulumine – Kuna vigane amortisaator põhjustab rehvide ebaühtlast kontakti maapinnaga, hakkab auto liikudes õõtsuma. Seega puutuvad rehvide teatud piirkonnad teekattega rohkem kokku ning vastavad osad kuluvad kiiremini. Tulemuseks on rehvide ebaühtlane kulumine.

Asenduskulud

Juhul, kui avastate, et amortisaator on defektne, peate arvestama asenduskuluga, mille keskmine hind jääb vahemikku 150 kuni 250 eurot. Varuosa ise maksab 60 kuni 170 eurot, sõltuvalt auto margist ja mudelist. Asendustööde tööjõukulud jäävad vahemikku 100 kuni 150 eurot, sõltuvalt sellest, milline on konkreetse mehaaniku tunnitasu. See ei ole väga kallis protseduur, kuid veenduge, et vajalikud tööd viiakse läbi enne, kui sõiduk veelgi rohkem kahjustada saab.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Summary