autoDNA soovitab
piduriklotsid

Piduriklotsid. Mida on vaja teada enne nende asendamist

29 mai 2018

Piduriklotsid. Mida on vaja teada enne nende asendamist

Tavaliselt jälgib piduriklotsiide ostja ainult toote hinda. Seda laialt levinud uskumuse tõttu, et hind sõltub ainult tootja kuulsusest, ning et kasulikum on osta kaks paari odavaid piduriklotse ühe kalli paari asemel. Kahjuks ei vasta see tõele.

Lihtsalt väljendudes on piduriklotsid metallplaadid, mille külge on kinnitatud hõõrdkate. Loomulikult peavad plaadid olema nõuetekohaselt profileeritud, et tagada nende vaba liikumine, samas kui kattematerjal peab olema korralikult kinnitatud, et ei toimuks kihtide eraldumist. Tegelikkuses sõltub klotside kvaliteet nende kattest ja selle parameetritest, mis mõjutavad lõplikku hinda kõige enam.

 

Seepärast peavad hõõrdmaterjalist kihid enne tootmine algust läbima hulgaliselt katseid. Katsete eesmärk on testida mitmeid omadusi:

 

Klotsi kokkupuude pidurikettaga peaks olema vaikne

 

Selle kindlustamine on võimalik ainult põhjalike laboratoorsete testide abil. Eeldatavalt on piduriklotside valmistamiseks kaks võimalust. Esiteks on võimalik kasutada pehmet kattematerjali, mis kulub kiiresti, kuid töötab vaikselt, kuna neelab vibratsiooni. “Kõvad piduriklotsid” seevastu kuluvad aeglasemalt, kuid hõõrdumisega kaasnev müra on valjem. Tootjad peavad leidma nõuetele vastava kuldse kesktee, mida on võimalik saavutada ainult pikaajaliste laborikatsete abil. Testidest loobumisega kaasnevad alati probleemid.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

 

Vaata ka: Kasutatud auto ostmine – kuidas mitte petta saada?

 

Piduriklotsi ja -ketta hõõrdumisel tekkiv tolm

 

Piduriklotsi ja -ketta hõõrdumisel tekkiva tolmu kogus on tõsine probleem, mida laborid pidevalt lahendada üritavad. Kuigi tipptasemel tootjad ei kasuta enam kattematerjalides elavhõbedat, kaadmiumi, pliid, kroomi, messingit või molübdeeni (mis on keelatud homologeerimise standari ECE R-90 kohaselt), on Poola tehnikakõrgkooli uuringud näidanud märkimisväärset kahjulike ainete emissiooni ühe algkooli lähedal, kuhu olid paigaldatud kiirusepiirajad (mis sundisid sõidukeid seisma ja vajutasid hõõrdkihi vastu piduriketast). Seetõttu on mõistlik oletada, et kuigi teadusasutuste poolt setifitseeritud autotootjad peavad järgima rangeid standardeid (nende toodetele on paigaldatud vastav tähis ECE R-90), võivad odavate koopiate valmistajad oma tooteid endiselt vabalt müüa.

 

Samuti väärib märkimist, et võrreldes “kõvade piduriklotsidega” on “pehmete piduriklotside” heitkogused suuremad.

 

Töökindlus erinevatel temperatuuridel

 

See on tegur, mis on juhi jaoks kõige olulisem ja millel on otsene mõju ohutusele. Seetõttu tuleb enne hõõrdematerjali valmistusloa saamist läbi viia pikaajalised laborikatsed, mis määravad kindlaks hõõrdefekti tõhususe (mis tähendab efektiivse pidurduse tagamist) erinevatel temperatuuridel.

 

Eriti tähtis on vältida pidurdusjõud vähenemist pikema kasutusaja jooksul. See toimub kõrgetel temperatuuridel (klotsi ja ketta kokkupuutel on temperatuur rohkem kui 500 kraadi), hõõrdematerjalist eralduvate gaaside ja kuumenenud hõõrdematerjali füüsiliste muutuste tõttu. Halva kvaliteediga hõõrdematerjali korral võivad piduriklotside ja -ketaste vahele tekkida õhupadjad ning materjali struktuur võib muutuda. See põhjustab hõõrdeteguri väärtuse langust – muudab efektiivse hõõrdumise ja auto kiiruse korrektse aeglustamise võimatuks. Professionaalsed ettevõtted piiravad selle ebasoodsa ilmingu esinemist laborikatsete abil, mis hõlmavad hõõrdekihti õige koostise ja proportsioonide väljaselgitamist. Samuti töödeldakse kattematerjali temperatuuril, mis ületab pidurite töötemperatuuri ning põhjustab seega gaaside vabanemist juba toote valmistamisel.

 

Toote minimaalne lõpphind

 

Üldjuhul saavutatakse toote minimaalne hind halva kvaliteediga hõõrdematerjalide kasutamise, laborikatsete piiramise (või üldse ignoreerimise), tootmisprotsessi maksimaalse lihtsustamise ja tehnoloogiliste uuenduste kõrvaldamise kaudu.

 

Siiski ei ole vaja osta konkreetse autotootja poolt pakutavaid originaale või ainult tuntud ettevõtete tooteid. Seda seetõttu, et leidub varuosade tootjaid, kes võimaldavad osi sobitada juhi sõidustiili ja sõiduki kasutamise tingimustega (sport, mägisõit jne). Kõige olulisem on aga see, et kõik vastaks ECE normile, seega peaks piduriklotsil ja pidurikettal olema vastav märgis, mis tagab kvaliteedi ning kinnitab, et toode on tunnustatud akrediteeritud laborite poolt, kes on seda põhjalikult katsetanud.

Pea meeles

Peaksite meeles pidama, et madala hinnaga tootel, millel puudub ECE standardmärgis, võib olla mitmeid puuduseid. See võib tähendada hõõrdekihti, mis kulub kiiremini, kui klots on liiga pehme; müra ja ebaühtlast kulumist, kui klots on liiga kõva; ning ennekõike madalat pidurdusvõimet halvasti sobitatud komponentide ja ebakvaliteetse tootmisprotsessi tõttu, mis erineb tunduvalt tipptootjate poolt kasutatavast tehnoloogiast. Esialgne väike kokkuhoid ei ole võrreldav kulutustega, mis võivad tekkida juhul, kui sõiduki pidurdussüsteem ei ole enam efektiivne…