autoDNA soovitab
Konditsioneeri ülevaatus

Konditsioneeri ülevaatus – kuidas see toimub, milline on hind ja kui tihti seda tegema peaks

10 juuli 2017

Iga juht teab, et rehve tuleb vahetada kaks korda aastas ja õli üks kord aastas. Aga leidub veel üks asi, mida tuleks teha regulaarselt, kuid millest kõik autoomanikud teadlikud ei ole – see on konditsioneeri kontrollimine.

Miks autojuhid unustavad konditsioneeri  ülevaatuse?

Talvel me seda tavaliselt ei kasuta. Osades sõidukites (nt Volkswagen Groupi autod) ei lülitu kliimaseade sellel aastaajal isegi sisse. Seepärast paljud meist lihtsalt unustavad, et konditsioneeri eest peab regulaarselt hoolt kandma. Mõned ilmselt ka usuvad, et kuna kliimaseadet talvel ei kasutata, siis ei juhtu sellega midagi. Tegelikult on lood hoopis vastupidi. Enamik kliimaseadme rikkeid tulenevad seadme vähesest kasutamisest, mitte liigkasutamisest.

Suvel, konditsioneeri regulaarsel kasutamisel, tarbib süsteem nn jahutusvedelikku, mis on kliimaseadmes sisalduv keemiline lahus. Konditsioneeri täitmine ei ole sugugi kallis. See vedelik toimib aga määrdeõlina, mis levib üle kogu süsteemi ning aitab kõikidel elementidel korralikult töötada. Talvel, kui konditsioneeri ei kasutata, võib vedelikus sisalduv määrdeaine hakata sadestuma ning kevadel või suvel, kui kliimaseade taas kasutusele võetakse, ei oma jahutusaine enam soovitud toimet. Just siis hakkavad avalduma rikked.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Teine faktor, mis talvel konditsioneeri ohustab, on niiskus. Kasutamata AC süsteem on kasvulavaks bakteritele ja seentele. Kuigi me ei näe neid, tunneme kindlasti nende halba lõhna, kui kliimaseadme pärast pikka aega jälle sisse lülitame. See ei pruugi olla rike sõna kõige kitsamas tähenduses, kuid seente ja bakterite sissehingamises ei ole midagi tervislikku ega meeldivat. Positiivseks võib lugeda vaid asjaolu, et see meenutab juhile konditsioneeri ülevaaatuse vajalikkust. Kliimaseadme desinfitseerimine on kindlasti osa sellest.

Kuidas kliimaseadmete ülevaatus toimub?

Konditsioneeri ülevaatus on üsna kiire töö, mis kestab kuni üks tund ja on suhteliselt odav (tavaliselt kuskil 60 eurot, sealhulgas täitmine). See koosneb kompressori, jahutustõhususe ja jahutusaine taseme kontrollimisest, jahutusaine täitmisest ning süsteemi desinfitseerimist. Desinfitseerimist saab teostada mitmel erineval viisil. Neist kõige enam levinum on osoneerimine.

Osoneerimisel kasutatakse spetsiaalset seadet, mis pihustab autosse osooni. Osoonil on tugevad bakteritsiidsed ja fungitsiidsed omadused. Osoneerimist on soovitatav läbi viia kevadel, kui temperatuur on suvega võrreldes mõnevõrra madalam. Põhjus seisneb selles, et kõrgemal temperatuuril kui 25 kraadi ( °C) hakkab osoon lagunema. Kui osoneerimist on tingimata vaja läbi viia suvel, tuleks mehaanikut külastada hommikul, kui interjöör ei ole veel liiga kuum.

Osoneerimise alternatiiv on ultrahelipuhastus. See on kallim kui osoneerimine, kuid tulemus võib kesta kauem. Ultrahelipuhastuse käigus asetatakse sõidukisse ultraheli generaator ja spetsiaalne desinfitseeriv lahus. Ultraheli lagundab lahuse väikesteks osakesteks, mis levivad üle kogu kliimaseadme.

Osoneerimine ja ultrahelipuhastus nõuavad eriseadmete kasutamist, kuid hallitusseente vastu saab igaüks võidelda lihtsate vahenditega. Selleks on vaja osta spetsiaalne keemiline puhastusaine ja järgida pakendile märgitud juhiseid. Enamasti on vaja välja võtta salongi õhufilter, lülitada kliimaseade õigele režiimile ning lasta sellel mõnda aega täisvõimsusel töötada. Pidage meeles, et pärast desinfitseerimist tuleb sõiduk korralikult ventileerida!

Salongi õhufiltrist rääkides tuleks veel mainida, et seda võiks vahetada vähemalt üks kord aastas. Konditsioneeri kontroll ei hõlma tavaliselt filtrite vahetust. Aga see ei ole probleem – enamasti on salongi õhufiltri vahetamine lihtne ning mõnel juhul ei ole selleks isegi tööriistu vaja. Internetist on kerge vaevaga võimalik leida juhiseid iga mudeli jaoks.

Kasutage konditsioneeri vastutustundlikult.

Me teame nüüd, et konditsioneeri on vaja kontrollida kord aastas. Oleme ka maininud, et kliimaseadet tuleks kasutada regulaarselt, isegi kui seda alati vaja ei lähe. Piisavaks loetakse kliimaseadme sisselülitamist umbes viieteistkümneks minutiks, vähemalt kord kahe nädala jooksul. Samuti tuleks hoiduda konditsioneeri liigkasutamisest. Konditsioneeri sobimatu kasutamine võib põhjustada tervisega seotud probleeme.

Auto sisemuse liigsel jahutamisel võime põdeda kületushaigusi, täpselt nagu talvel. Seda sellepärast, et talvel sattume me soojast majast või autost otse välja külma kätte. Seevastu suvel varjame me ennast lõõskava päikese ja kõrge temperatuuri eest jahedas autos, mille konditsioneer töötab täisvõimsusel. Sellised sagedased temperatuurimuutused on külmetuse põhjuseks. Optimaalne konditsioneeri seadistus on selline, et vahe välise õhutemperatuuri ja auto sisetemperatuuri vahel ei ole suurem kui 6 kraadi. Seda on eriti mugav jälgida neil, kelle auto pardaarvuti näitab nii väli- kui sisetemperatuuri.

Me peaksime meeles pidama, et konditsioneeri kasutamisega kaasneb suurem kütusekulu ja mõnikord ka madalam jõudlus.

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.