autoDNA soovitab
kõik autode registrist kustutamise kohta

Kuidas auto registrist kustutada ja millal pead seda tegema?

17 september 2019

Olgem ausad. Sõiduki registrist kustutamine on tõenäoliselt üks kurvemaid hetki autojuhi elus. Eriti, kui ta on aastate jooksul sõidukisse kiindunud. Mida pead sellest protsessist teadma? Milleks ette valmistuda?

Kas soovid autokindlustuse maksmise lõpetada? Kustuta auto registrist

Alustame ühe nõuandega, mis aitab sõiduki omanikul raha kokku hoida. Sa pead meeles pidama, et isegi kui auto ei välju kunagi garaažist, tuleb selle eest ikkagi tasuda kindlustusmakseid. Põhjus on see, et kindlustusfirmat ei huvita, kas Sa sõidad kümme tuhat või… null kilomeetrit kuus. Mõlemal juhul tuleb maksta. Karistused kindlustamata jätmise eest on väga ranged. Seega, kui soovid kindlustuse eest maksmisest lõplikult lahti saada, pead sõiduki registrist kustutama.

 

 

Enne auto registrist kustutamist mõtle hästi järele!

Hoiatus! Oleme Sulle suure vabanduse võlgu. Püstitasime eelnevalt lugeja jaoks üsna ebameeldiva lõksu. Loomulikult, pärast auto registrist kustutamist ei pea Sa enam kindlustuse eest maksma. Probleem on aga selles, et kustutamine pole alati võimalik. Vastavalt Eestis kehtivatele seadustele saad Sa oma auto registrist kustutada juhul, kui see:

 • varastati
 • eksporditi või müüdi välismaale
 • hävines (õnnetuse käigus) välismaal
 • hävines/kadus jäädavalt (näiteks tulekahjus)
 • saadeti autolammutus töökotta
 • saadeti jäätmete kogumisjaama
 • ei ole enam kasutusel

Kas registrist kustutatud autot saab hoida suveniirina?

katkine-auto

Oletame, et Sinu auto võtab palju kütust ning lisaks sellele vajab remonti iga kahe kilomeetri järel. Oled postitanud miljon müügireklaami, kuid keegi ei soovi seda osta. Isegi autovargad ei ole sõidukist huvitatud. Kas on võimalik konkreetne auto lihtsalt registrist kustutada ja… mälestuseks oma koduaeda paigutada? Kahjuks mitte. Taolisel juhul on vaja sõiduk lisaks registrist eemaldamisele ka füüsiliselt hävitada.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

sõiduki registrist eemaldamine – ajutine liiklusest hoidumine

Avariisse sattumine lõpetab õnnetu sõiduki elu. See ei tähenda siiski seda, et kõik registrist eemaldatud autod rändavad otse romulasse, kus need purustajas kuubikuks pressitakse. Saab taotleda ajutist liiklusest kõrvaldamist. Taolise dokumendi kehtivusaeg on tavaliselt kuni 24 kuud.

Kas auto registrist eemaldamine on lõplik?

Kahjuks on auto registrist kustutamine nagu surm. See on pöördumatu protsess. Lihtsamalt öeldes ei ole võimalik uuesti registreerida autot, mis on eelnevalt registrist eemaldatud. Õnneks kehtivad selle jõhkra reegli puhul mõned erandid. Uuesti registreerimine on muu hulgas võimalik siis, kui tegemist on:

 • tagasi saadud varastatud sõidukiga
 • vanasõidukiga
 • põllutöötraktoriga
 • põllutöödel kasutatava haagisega
 • riigist eksporditud sõidukiga
 • välismaal müüdud sõidukiga

Kuidas autot registrist kustutada? (nimekiri tegemist vajavatest asjadest)

Asume siis asja juurde. Registrikande saab kustutada auto omanik (või volikirjaga kaasomanik). Selleks tuleb ühendust võtta Maanteeameti teenindusbürooga (tasub märkida, et asjakohaseid dokumente saab tänapäeval saata nii tavapostiga kui ka interneti kaudu). Maksimaalne ooteaeg on kaks kuud.

Auto registrikande kustutamiseks vajalikud dokumendid

Registrikande kustutamiseks on avaldusele vaja lisada mitmeid asjakohaseid dokumente. Asjakohaste dokumentide all mõtleme me materjale, mis sobivad konkreetsesse olukorda. Näiteks:

 • Isik, kelle auto varastati, peab esitama politsei avalduse.
 • Isik, kelle auto on põlenud, peab lisama spetsialisti tunnistuse, mis kinnitab selle hävimist tulekahjus.
 • Isik, kelle auto hävis väljaspool Eestit, peab esitama seda kinnitava dokumendi.

Nõutavate dokumentide täieliku loetelu leiad Maanteeameti veebisaidilt.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel: