autoDNA soovitab
bensiini valamise mõju diiselmootorile

Mis juhtub, kui panna diiselmootorisse bensiini?

23 juuli 2019

Kui oled teenindusjaamas paaki täitmas ning paned kogemata oma diiselmootoriga autosse bensiini, siis võib sõidukiga tekkida mitmeid probleeme. Seda seetõttu, et diiselmootor ei sõltu süüteküünaldest nagu bensiinimootor.

Bensiinimootoriga sõiduk vajab süüteküünlaid, mis aitavad põlemiskambris asuval kütusel süttida. Diiselmootor seevastu töötab kokkusurutud õhu abil, ning sõltub pihustitest, mis peavad kütuse õigel ajal silindrisse pritsima. Seega on kahe mootori vahel selge erinevus ja vale kütuse lisamine põhjustab ainult probleeme.

 

 

Enamik bensiinijaamu kasutab bensiini ja diislikütuse tankimiseks erinevate otsikutega pumpasid. Diislipump on suurema diameeteriga kui bensiinipump. Enamik kaasaegseid bensiinimootoriga sõidukeid (valmistatud pärast 1990. aastat) on nii väikese kütuseavaga, et diislipump sinna füüsiliselt ei mahu.

Diisel

Diisel

Kuna bensiinipumba otsik on väiksem, mahub see ka diiselsõiduki kütuseavasse, seega on vale kütuse lisamine diiselmootorisse väga lihtne. Vale mootoriõli kasutamine ei ole tavaliselt suur probleem, kuid vale kütuse lisamine sõidukisse võib olla katastroofiliste tagajärgedega.

Mis juhtub siis, kui paned diiselmootorisse bensiini

Bensiini 6 peamist toimet diiselmootorile

Juhul, kui avastad konkreetse probleemi piisavalt varakult, saad vältida tõsiseid kahjustusi oma sõidukile. Aga kui kasutad valet kütust pikka aega, võid kogeda kõiki allpool kirjeldatud probleeme. Siin on kuus probleemi, mis võivad tekkida pliivaba bensiini lisamisel diiselmootorisse:

# 1 – Süüte puudumine

Diiselmootor ei ole mõeldud bensiini süütamiseks. Bensiini molekulaarne ehitus ei luba sel süttida automaatselt (vajalik on süüteküünla olemasolu). Seega, kui bensiin voolab diiselmootorisse, siis ei hakka kütus põlema. Juhul, kui süüde tekib bensiini ja diislikütuse segunemise tagajärjel, on taoline koormus mootori jaoks liiga suur.

# 2 – Määrde puudumine

Paljud inimesed unustavad, et diislikütus on oma tööpõhimõtte poolest sarnane motooriõlile, kuna see määrib diiselmootori komponente. Kui paned mootorisse bensiini (mis käitub lahustina), ei toimu vastavate elementide määrimist. Selle asemel saastuvad mootori komponendid ainega, mis ei peaks nendega kokku puutuma. Seetõttu hakkavad metallist osad omavahel hõõrduma ning tekitavad püsivaid kahjustusi.

# 3 – Kütusesüsteemi kahjustused

kütusepihusti

kütusepihusti

 

Bensiin mõjutab kindlasti diiselmootori kütusepihusteid, kütusepumpa ja kütusefiltrit. Need on sõiduki kütusesüsteemi peamised komponendid. Juhul, kui vastavad osad ei tööta nõuetekohaselt, tuleb auto kütusesüsteem täielikult asendada.

# 4 – Lööklaine kahjustused

Diiselmootori sees leidub mitmeid edasi-tagasi liikuvaid komponente, näiteks kepsud, kolvid ja kolvisõrmed. Ebahariliku ja kontrollimatu detonatsioon tagajärjeks on lööklaine, mille toimel vastavad osad kahjustuvad või isegi hävivad. Bensiin võib kindlasti põhjustada plahvatuse, mis on diiselmootori komponentide jaoks liiga võimas.

# 5 – Mootori kahjustused

auto-mootor

auto-mootor

Juhul, kui probleemile piisavalt kiiresti jälile saadakse, on võimalik mootor päästa, enne, kui see püsivalt kahjustub. Mida kauem diiselmootor bensiini abil töötab, seda tõenäolisem on, et mootor hävib täielikult. Ning nagu Sa ilmselt tead, on kogu mootori asendamine väga kallis tegevus.

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

# 6 – Must suits

Kuna minimaalne nõutav temperatuur (leekpunkt) diislikütuse süttimiseks on 52 ° C, aga bensiini süttimiseks 43 ° C, on bensiini süütamine diiselmootoris oluliselt raskem, mis tähendab palju põlemata kütust.

See annab endast märku suure musta suitsupilvena, mis väljub sõiduki väljalasketorust. Suitsu halb lõhn ja hirmutav välimus ei ole ainsad mured, veel üheks probleemiks on kütusesüsteemi erinevate osade ja andurite ummistumine tahma tõttu.

Mida teha ja mitte teha

Juhul, kui avastad, et oled diiselsõiduki paaki lisanud valet tüüpi kütust, ära sattu paanikasse (hästi, võibolla natukene). Õnneks on võimalik raskete kahjustuste ära hoidmiseks üht-teist ette võtta. Allpool oleme kirja pannud viis parimat nõuannet, mida peaksid taolises olukorras järgima.

– ÄRA PROOVI mootorit käivitada. Jäta sõiduk täpselt sinna, kus see parajasti on.

– ÄRA PROOVI süütevõtit tööasendisse keerata. Süütevõtme keeramine mootori käivitamise eesmärgil aktiveerib kütusepumba ja kütusepihustid.

-Siis, kui oled enne vea avastamist suutnud sõiduki käivitada ja liikuma hakata, peatu kas tee ääres või lähimas parklas ning helista autoabi numbrile.

-Võimaluse korral lase puksiirautol sõiduk eemaldada otse bensiinijaamast. Palu auto viia kohaliku edasimüüja esindusse või mõne muu usaldusväärse mehaaniku juurde.

– Kütusepaak tuleb täielikult tühjendada ja kütusesüsteem vajab puhastamist. Juhul, kui sõidukit ei ole käivitatud, ei ole bensiin saastanud ühtegi sisemist komponenti.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel:

Summary