autoDNA soovitab
austriast-parit-auto

Kas kasutatud auto ostmine Austriast tasub end ära? Kuidas sellist autot importida ja registreerida?

2 detsember 2022

Austria kasutatud autod on väga populaarsed nende seas, kes otsivad heas seisukorras sõidukit veidi madalama hinnaga. Sellise auto ostmine nõuab siiski eeltööd ja konkreetsete formaalsuste täitmist. Kuidas auto Austriast koju tuua? Milliseid dokumente tuleb meeles pidada?

Millistele teguritele tuleb taolise auto valimisel tähelepanu pöörata?

Kuulutuste veebilehtedel pakutakse sageli erinevaid Austriast pärit autosid. Enne konkreetse sõiduki välja valimist tuleb aga kontrollida mitmeid parameetreid. Auto peab olema heas tehnilises korras, samas oleks aga tore, kui see ei oleks liiga kallis. Auto ostmisel Austriast tasub kontrollida järgmist:

 • läbisõit,
 • tehniline seisund,
 • juriidiline staatus,
 • omanike arv,
 • tootmisaasta
 • vastutuskindlustus,
 • võimalik registrist kustutamine.

Auto tuvastamine VIN-koodi abil

 

autoDNA

Kas olete sellest artiklist huvitatud? Tutvu ka toodetega, mida pakub autoDNA – juhtiv USA ja Euroopa päritoluga sõidukite ajaloo aruannete pakkuja . VIN-koodi kontroll aitab teil vältida lisakulusid, mis on seotud tundmatu minevikuga auto ostmisega. Teenus on saadaval 24/7 aastaringselt – vaja on vaid internetiühendust ja kontrollitava sõiduki VIN-numbrit.

 

Mõned müüjad võivad teatud üksikasju varjata, seetõttu tasub kasutusajalugu kontrollida sõidukite identifitseerimiseks kasutatava VIN-koodi abil. VIN-koodi kontrollimine autoDNA veebilehel on esimene oluline samm. Teiseks tuleb kindlaks teha, kas müüja esitatud VIN-kood on tõepoolest kantud müügis olevale autole. Seda seetõttu, et ette on tulnud juhtumeid, kus müüja on kliendile andnud VIN-koodi, mis erineb sõidukil olevast numbrist. Seda ei juhtu küll sageli, aga sellest hoolimata tuleb olla ettevaatlik. VIN-koodi saab kontrollida ainult kohapeal, auto ülevaatamise ajal.

Vastutuskindlustus

Vastutuskindlustus on hädavajalik juhul, kui kavatsete ostetud auto isiklikult koju sõidutada. Igal registreeritud sõidukile peab olema selline kindlustuskaitse. Ilma selleta peab politsei kokkupõrke või õnnetuse korral vastutavaks kindlustamata sõiduki juhti. Veelgi enam, taolisel juhul peab kindlustamata juht kõik kahjud – isegi vigastatu haiglaarved – kinni maksma oma taskust. Niisiis, pole mõtet riskida. Seepärast tuleb veenduda, et müüja annab uuele omanikule tehingu sooritamise ajal üle kõik nõutavad dokumendid. Siis, kui olete Eestisse tagasi jõudnud, peate ostma standardse kindlustuspoliisi.

Auto importimine Austriast – kuidas seda teha?

Austriast pärit auto läbisõit võib vihjata sellele, kuidas eelmine omanik seda kasutas. Turul leidub autosid, millega ei ole palju sõidetud ja mis on endiselt väga heas seisukorras. Samas tuleb veenduda, et läbisõidunäitu ei ole muudetud. Hodomeetri näit on üks asi, kuid tähelepanu tuleb pöörata ka auto üldisele tehnilisele seisukorrale. Isegi, kui sõiduk on läbinud tehnoülevaatuse, tasub kontrollida selle tausta ja kahjuajalugu. Igasugused remonditööd võivad oluliselt kasvatada kulusid, mis on vajalikud sõiduki nõuetekohase seisukorra saavutamiseks.

Auto importimine Austriast iseseisvalt

Austria kuulub Euroopa Liitu, mis tähendab, et auto importimine sellest riigist on üsna lihtne. Tehingu käigus peab müüja üle andma kõik vajalikud dokumendid. Need on järgmised:

 • registreerimisdokument,
 • tehnilise ülevaatuse kinnitus,
 • sõidukiluba,
 • vastutuskindlustuse poliis.

Austria registreerimisdokument koosneb kahest osast. Need on vajalikud auto registreerimiseks Eesti liiklusregistris. Lisaks sellele võite eelmiselt omanikult saada ka hooldusraamatu ja COC-sertifikaadi. Teie ülesanne on hankida spetsiaalne registreerimismärk, mida nimetatakse transiitmärgiks. Transiitmärgid maksavad mõnisada eurot ja need tuleb osta juba Austrias viibides. Selleks tuleb külastada transpordiameti esindust.

Pidage meeles, et Austrias tuleb hankida ka spetsiaalne teemaksukleebis, selle puudumise korral võidakse teid karistada kuni 3000 euro suuruse trahviga. Sel põhjusel otsustavad paljud ostjad auto Eestisse transportida treileril. See on mugavam lahendus, kuid mitte kõige odavam. Nii ei pea te mitusada kilomeetrit rooli taga istuma.

Austria teemaksukleebis

Austrias peab sõidukil olema spetsiaalne teemaksukleebis, selle puudumine on karistatav kuni 3000 euro suuruse trahviga. Sel põhjusel soovivad paljud ostjad auto Eestisse transportida treileril. See on kõige mugavam lahendus, kuid see ei ole just kõige odavam. Nii ei pea te mitusada kilomeetrit rooli taga istuma.

Ajutised numbrimärgid Austrias

Kui tahate auto omal ratastel Eestisse tagasi sõidutada, peate ostma 3-päevased ajutised (rohelised) registreerimismärgid. Sellised registreerimismärgid maksavad 300 eurot. Üheski riigis ei ole lubatud sõidukit juhtida ilma seadusliku registreerimismärgita, eriti Austrias, kus kehtivad väga ranged liikluseeskirjad.

politsei

Kui soovite auto ise Eestisse tagasi sõidutada, peate kindlasti järgima ka liikluseeskirju. Austrias tuleb piirkiiruse ületamise eest (kuni 30 km/h) tasuda kuni 150 eurot. Isegi palju väiksemad kiiruse ületamised, mõne kilomeetri võrra, on seal karistatavad.

Kust otsida Austriast pärit autosid?

Parim lahendus on Euroopa oksjonisaidid. Kindlasti tasub külastada selliseid veebilehti nagu autoscout24.com, mobile.de või ooyyo.com. Nii nagu Šveitsis, on ka Austrias võimalik autot osta otse “tänavalt”, mis tähendab, et see on pargitud lihtsalt kellegi hoovi. Siiski tuleb teada, kust selliseid autosid otsida, lisaks on vaja palju vaba aega.

Auto ostmine kohapeal

Asi on teisiti, kui kasutate asjatundja teenuseid, kes on spetsialiseerunud autode importimisele Austriast. Taolised eksperdid oskavad soovitada häid kohti, kust võite leida heas tehnilises korras autosid. Nii nagu igas teises riigis, võib ka siin teise ringi sõidukite seast leida nii väga häid kui ka väga halbu pakkumisi.

Veel üks asi, mida tuleb meeles pidada. Professionaalsed müüjad, kes ostavad kasutatud autosid sageli, saavad neid alati hankida soodsama hinnaga. Juhuslik klient tänaval ei suuda sama hästi kaubelda, kuid proovida tasub siiski.

Kasutatud autod esindusest

Teine alternatiiv kasutatud auto ostmiseks on külastada müügiesindusi, kus klientidel on võimalik oma vana auto esindusse jätta ja koju sõita uues masinas. Ilmselgelt on sellised sõidukid palju kallimad, kuid enamasti on need tõesti väga heas seisukorras. Kahjuks leidub ka autosid, mida on palju kasutatud või mille dokumendid on puudulikud. Selliseid autosid tasub vältida.

Auto importimine vahendaja kaudu

Võimalik on kasutada edasimüüjate abi, kes on sõidukid juba Eestisse importinud ja müüvad neid siin kohapeal. Kui aga soovite konkreetse auto osta otse Austria omanikult, võite kasutada vahendajate teenuseid.

Spetsialiseerunud ettevõtted pakuvad teenuseid, mis hõlmavad kõigi vajalike formaalsuste vormistamist kohapeal ja ostetud auto transporti uue omanikuni. See on mugav lahendus auto importimiseks ilma Austriasse reisimata. Kahjuks tuleb sellisel juhul maksta vahendustasu, mis tõstab kogu ettevõtmise lõpphinda.

Autoga Austriast koju sõitmine

Enne Austriast lahkumist tuleb auto kohalikust registrist kustutada. Kui soovite koju sõita ostetud autos, peate hankima ajutised transiitmärgid, mis maksavad mõnisada eurot. Nii saate omal ratastel Eestisse tagasi sõita.

Ajutised numbrimärgid

Nagu eelnevalt mainitud, on seaduslikuks piiriületuseks vajalikud transiitmärgid. Nende puudumine toob kaasa karmid karistused, seetõttu tasub maksta mõnisada eurot ja hankida dokument, mis võimaldab auto turvaliselt Eestisse importida. Seda tuleb teha spetsiaalses büroos. Sel põhjusel on tavaliselt võimatu koju tagasi sõita samal päeval, kui sõiduk osteti.

Auto registreerimine Eestis – samm-sammult

Mõnesaja euro eest saate osta ajutised registreerimismärgid, mis võimaldavad autoga seaduslikult Eestisse sõita, kuid vahetult pärast kohale jõudmist tuleb hakata tegelema sõiduki registreerimisega. See toimub Transpordiameti esinduses või iseteeninduse kaudu.

Kõige esimene samm on sõiduki registreerimiseelne kontroll, mille käigus veendutakse, et see sobib Eesti teedele. Seejärel tuleb esitada auto registreerimiseks vajalikud dokumendid.

Milliseid dokumente on vaja?

Austriast pärit auto registreerimiseks on vaja hankida asjakohased dokumendid. Nendeks on:

 • registreerimisdokument,
 • müügileping,
 • tehnilise ülevaatuse sertifikaat (kui ülevaatus on läbitud);
 • Austria registreerimismärgid, kui need on väljastatud

Austriast pärit auto registreerimise kulud

Lisaks tuleb Austriast pärit sõiduki registreerimisel Transpordiametis tasuda asjakohased riigilõivud. Nende teenustasude hind on fikseeritud, kuid võib teatud olukordades siiski muutuda, näiteks isikupärastatud registreerimismärgi ostmisel.

Milline on erinevate dokumentide maksumus?

Standardsed registreerimismärgid maksavad 190 eurot. Paigaldage need sõidukile, ostke kindlustus ja oletegi sõiduks valmis.

Auto kontrollimine VIN-koodi põhjal

Enne konkreetse sõiduki välja valimist tuleb välismaalt imporditud autod kindlasti üle kontrollida. Seda saab teha VIN-koodi abil.

Enne ostu sooritamist on kasulik autoDNA aruande abil tutvuda sõiduki ajalooga. AutoDNA andmebaas sisaldab miljoneid kirjeid, näiteks andmeid kahjustuste, ülevaatuste või läbisõidu kohta. AutoDNA kaudu saadud informatsioon auto ajaloo kohta aitab raha säästa remonditööde arvelt, mis võivad osutuda vajalikuks avalikustamata kokkupõrgete või võltsitud hodomeetrinäidu tõttu. Enne auto üle vaatamist on vaja teada, kas sellel on mõtet.

Kas auto ostmine Austriast on vaeva väärt?

Igal aastal imporditakse Austriast tuhandeid autosid. Eriti populaarsed on sellised margid nagu Toyota, Volkswagen ja Opel. Sellest riigist pärit autod väga levinud tänu sellele, et neid on lihtne importida, kuid samal ajal on need heas seisukorras ja taskukohase hinnaga. Just sel põhjusel otsustavad paljud ostjad auto importimise kasuks Austriast.

Auto üksikasjalik ülevaatus on hädavajalik

Enne konkreetse auto valimist tuleb aga hoolikalt kontrollida selle seisukorda ja ajalugu. Võtke endale aega ja tehke seda õigesti. Samuti on mõistlik investeerida paarsada eurot ja lasta auto professionaalses teenindusjaamas üle kontrollida. Kui tegemist on kallima mudeliga, ei ole põhjust selle arvelt kokku hoida. Kui ülevaatuse käigus leitakse puudusi, mida ei ole eelnevalt avaldatud, võite proovida hinnas läbi rääkida või teha müüjale ettepanek leitud puudused kõrvaldada. Paljudel juhtudel see tõesti toimib. Eriti, kui kuulutuses ei mainitud puudusi, mis ilmnesid auto kontrollimise käigus.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

Loe veel:

 

 

Summary