autoDNA soovitab
Hollandist-parit-auto

Hollandist pärit auto registreerimine

20 oktoober 2022

Mõned inimesed toovad sõiduki isiklikult Hollandist Eestisse, teised ostavad sealt pärit auto oma kodumaalt. See pole ka ime, sest Hollandi autosid peetakse hästi hooldatud, tehniliselt tõhusateks ja testitud sõidukiteks.

Alati tekib aga küsimus: millal ja kuidas tuleb välismaine auto registreerida? Allpool leiate lisateavet auto importimise ja registreerimise formaalsuste kohta.

Kuidas importida autot Hollandist?

Holland on Saksamaa, Soome ja Rootsi järel populaarsuselt neljas koht, kust Eestisse autosid imporditakse. Vaatame, kuidas seda omal käel teha.

Ainuüksi 2021. aastal imporditi Hollandist Eestisse rohkem kui 2100 autot. See riik ei pruugi olla sama populaarne impordiallikas kui näiteks Saksamaa, kuid sellegipoolest on Hollandi autodel lojaalne tarbijaskond. Üks ostu motiveerivatest teguritest on võimalus otsida sõiduki kohta hulgaliselt teavet avalikult kättesaadavatest registritest.

 

 

Hollandis on kasutusel spetsiaalne sõidukite ajaloo registreerimissüsteem, mida haldab riiklik liiklusamet – lühidalt RDW. Enne sõiduki Eestisse viimist tuleb see RDW kaudu registrist kustutada – lisateavet selle kohta, kuidas seda teha, leiate artiklist. Sõiduki aruanne võimaldab kontrollida tegelikku läbisõitu, mis kirjutatakse üles iga tehnilise ülevaatuse, nn APK (Algemene Periodieke Keuring) käigus. Enne, kui hakkame Hollandist oma unistuste autot otsima, tuleb selgeks teha terminid RDW ja APK.

Lisaks hästi korraldatud paberimajandusele, mis tänapäeval tähendab elektroonilisi registreid, on Hollandi autod tavaliselt ka hästi hooldatud. Holland on üks jõukamaid riike Euroopa Liidus, mis tähendab, et enamus inimesi ei hoia kokku sõidukite hooldamise arvelt. Loomulikult on mündil ka teine külg – kõrgete tööjõukulude tõttu ei ole auto remont, näiteks pärast õnnetust, alati rahaliselt õigustatud. Seetõttu tuleb olla tähelepanelik, kui tegemist on juba Hollandist Eestisse imporditud autoga, sest nii mõnigi neist võib olla osalenud liiklusõnnetuses. Õnneks saab selliseid autosid otsida NAPi andmebaasist või spetsiaalse autoDNA aruande kaudu, mis on mõeldud Hollandist pärit sõidukite jaoks.

Kust saab otsida Hollandist pärit autosid?

Kui soovite auto soetada Hollandist, võite otsingut alustada Euroopa kuulutuste veebilehtedel, näiteks autoscout24 või mobile. Samuti on hea mõte külastada Hollandi kuulutuste portaale. Võite kasutada ka vahendajate teenuseid, kes on spetsialiseerunud autode transportimisele Hollandist Eestisse.

 

otsi-internetist

 

Kui eelistate traditsioonilisi tehinguid, võite külastada Beverwijki linna. Seal asub üks Euroopa suurimaid autobörse. See on koht, mis tõmbab ligi edasimüüjaid. Pärast sobiva sõiduki leidmist ja ostmist, tuleb täita muud formaalsused, mis on seotud auto eksportimisega Hollandist.

Milliseid dokumente on vaja auto toomiseks Hollandist?

Hollandis registreeritud auto registrist kustutamiseks tuleb kõigepealt minna RDW ülevaatusjaama või RDW filiaali Zoetermeeri või Veendami linnas. Teise võimalusena võite kasutada vastavate lubadega ettevõtte teenuseid, näiteks Beverwijki autovahetust.

Külastage iseseisvalt või koos müüjaga kontorit, mis tegeleb ekspordiks mõeldud autode registrist kustutamisega. Peamised dokumendid, mida vajate pärast ostutehingu sooritamist, on ostutõend ja registreerimistunnistus.

Kui auto on registreeritud enne 2014. aastat, on selle registreerimisdokumendid paberkandjal. Sellisel juhul on sõiduki ekspordiks ja registrist eemaldamiseks vaja järgmist:

 • üleandmistunnistust (tenaamstellingsbewijs – Deel IB).
 • omanikuvahetuse sertifikaati (overschrijvingsbewijs – kui eelmine omanik viibib kohal, ei ole seda dokumenti vaja).
 • kollast registreerimismärki (kentekenplaten).
 • kehtivat isikut tõendavat dokumenti (geldig legitimatiebewijs).

Pärast 1. jaanuari 2014 toodetud ja plastist registreerimiskaardiga (kentekencard) auto importimisel Hollandist on vaja järgmist:

 • registreerimiskaarti (kentekencard, kentekenbewijs)
 • üleandmiskoodi (tenaamstellingscode – kui eelmine omanik viibib kohal, ei ole see vajalik)
 • kollast registreerimismärki (kentekenplaten).
 • kehtivat isikut tõendavat dokumenti (geldig legitimatiebewijs).

Autoga Hollandist koju sõitmine

Pärast tuuleveskite maalt auto ostmist on selle Eestisse toomiseks kaks võimalust.

 

soida-koju-autoga

 

Esimesel juhul peate esmalt pöörduma Hollandi kohaliku mootorsõidukite osakonna (State Traffic Authority Office, RDW) poole. Sinna tuleb jätta kollased registreerimismärgid ja maksta umbes 10 euro suurune teenustasu ekspordiks sobivate registreerimismärkide eest, mis kehtivad 14 päeva. Autol peab olema ka lühiajaline vastutuskindlustus, et seda saaks seaduslikult riigist välja viia. Paljudel juhtudel võivad müüjad aidata neid formaalsusi täita.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Teine võimalus on sõiduki transportimine puksiiriga. Sellisel juhul võite registreerimismärkide ostmise vahele jätta. Peate lihtsalt leidma sobiva vedaja, kes transpordib auto ohutult Hollandist Eestisse. Pidage meeles, et lisaks müügilepingule peab müüja üle andma ka sõiduki võtmed, kasutusloa ja NAP dokumendi (tõendatud läbisõit).

Juhul, kui sõiduk on ostetud ettevõttelt (juriidiline isik), vajate väljavõtet vastavast kaubanduskojast. Selline tõend ei tohi olla vanem kui üks aasta. Teatud juhtudel tuleb lisaks kinnitada dokumentidel olevad allkirjad. Pärast kõikide formaalsuste täitmist väljastatakse ekspordideklaratsioon ja valged ekspordi registreerimismärgid.

Kulud ja eksport omal ratastel

Registrist kustutamine maksab 10,3 eurot. Sellele tuleb lisada umbes 25 eurot valgete registreerimismärkide eest ja 120 eurot kindlustuse eest. Kogusumma peaks olema ligikaudu 155 eurot, kui auto ise registrist kustutate.

Kui tahate autot riigist välja viia omal ratastel, peab sellel olema kehtiv APK sertifikaat. Vastasel juhul peab see Hollandist lahkuma puksiiril. Kui APK sertifikaat kaotab kehtivuse näiteks 10 päeva pärast eksportimist, kehtivad ka valged registreerimismärgid 14 päeva asemel 10 päeva.

Hollandist pärit auto registreerimine Eestis – samm-sammult

Hollandist Eestisse imporditud auto peab olema registreeritud, et seda oleks võimalik seaduslikult kasutada.

Hollandist pärit sõiduki registreerimiseks vajalikud dokumendid

Esmalt tuleb kontrollida auto liikluskõlblikkust, seejärel on võimalik see registreerida.

Auto registreerimine toimub Transpordiametis. Selleks tuleb esitada järgmised dokumendid:

 • sõiduki ostutõend,
 • müügileping või arve,
 • originaalne Hollandi registreerimistõend,

Auto registreerimise kulud

Hollandist pärit sõiduki registreerimise kulud hõlmavad järgmist:

Kogumaksumus ligikaudu 190 eurot.

Sõiduki tehniline ülevaatus

Iga seaduslikuks kasutamiseks mõeldud sõiduk vajab ajakohast tehnoülevaatust (veenduge ka, et auto on kindlustatud). Esimene ülevaatus tuleb teostada 4 aastat pärast esmakordset registreerimist, järgmised kaks kontrolli toimuvad iga kahe aasta tagant. Vanematel autodel tehakse ülevaatus igal aastal.

Esimese ülevaatus kodumaal peab toimuma sobivas ülevaatuspunktis.

Kuidas kontrollida Hollandist pärit autot?

Enne auto ostmist Hollandist saate seda kontrollida individuaalse VIN-numbri alusel. Üheks adekvaatsete aruannete pakkujaks on autoDNA.

AutoDNA sõiduki ajaloo aruanne võib sisaldada järgmist informatsiooni:

 • teave selle kohta, kas auto on varastatud,
 • teavet võimalike varasemate õnnetuste kohta,
 • konkreetse mudeliga seotud hooldustoiminguid ja üleskutseid,
 • sõiduki fotosid (kui need on saadaval),
 • viimast registreeritud läbisõitu (valitud autode puhul),
 • tehnilise kontrolli andmeid,
 • teavet demonteerimise kohta,
 • teave lammutamise kohta,
 • teavet eelmiste omanike arvu kohta,
 • teavet sõidukõlblikkuse kohta,
 • sõiduki otstarvet (st kas autot kasutati taksona),
 • teave tootja hooldustoimingute kohta.

Kas auto ostmine Hollandist on vaeva väärt?

Statistika näitab, et Eesti inimesed on väga huvitatud Hollandist pärit kasutatud autodest. Viimaste Transpordiameti andmete kohaselt on see riik populaarsuselt neljas autode impordiallikas. 2021. aastal registreeriti 2123 Hollandist ostetud autot.

Selle riigi sõidukid naudivad head mainet, sest hollandlased ei hoia remondi pealt kokku. Me peame aga arvestama suurte läbisõitudega ja vajadusel kohandama sisselaskeava autode puhul, mis töötavad veeldatud naftagaasil (LPG).

 

autoDNA

.Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel: