autoDNA kontrollib
Belgiast-parit-soiduk

Belgiast pärit auto registreerimine. Kõik, mida peate teadma

10 november 2021

Ühelt poolt hoolitsevad belglased oma sõidukite eest hästi ning hooldavad neid regulaarselt, teiselt poolt peavad nad isegi väikest plekimõlkimist suureks kahjuks, mis õigustab uue auto ostmist. Tänu sellele võime leida üsna heas korras auto soodsa hinnaga. Kuidas toimub auto importimine Belgiast ja selle registreerimine Eestis? Uurime järele.

Kuidas importida autot Belgiast?

Belgia on Saksamaa ja Prantsusmaa kõrval üks populaarsemaid riike, kust kasutatud autosid Eestisse imporditakse. Ainuüksi 2020. aastal toodi Belgiast meie riiki rohkem kui tuhat taolist sõidukit.

See ei ole siiski võrdväärne Saksamaaga, kust viimase aasta jooksul imporditi Eestisse rohkem kui 8000 sõidukit. Sellest hoolimata on pisike Belgia meie jaoks oluline impordiallikas.

Riigi populaarsus tuleneb saadaval olevate sõidukite heast kvaliteedist. Belgias registreeritakse uusi sõidukeid ohtralt, kuna seal asuvad Euroopa Liidu institutsioonid, mitmete riikide diplomaatilised bürood ja rahvusvahelised organisatsioonid. Näiteks, saatkonna töötajad vahetavad autosid regulaarselt iga paari aasta tagant. Kõrge elukvaliteet ja suuremad palgad tähendavad paremat sõidukite kvaliteeti. Autode eest hoolitsetakse üldjuhul hästi, kuid isegi väikesed mõlgid võivad nende müügihind oluliselt väheneda.

Nagu teistegi riikide puhul, soovitame kasutatud auto ostmisel Belgiast kasutada populaarseid veebisaite nagu mobile või autoscout24. Peame kasutama filtrit, mis näitab pakkumist ainult Belgiast või soovi korral kõigist Beneluxi riikidest – see hõlmab ka Luksemburgi ja Hollandit.

Lisaks muudele eelistele räägib Belgiast pärit autode kasuks veel üks argument – see on hästi dokumenteeritud kasutusajalugu. Enne müüki peab iga auto saama spetsiaalse sertifikaadi (nn Car-Pass). Ilma selle dokumendita ei saa ostja autot registreerida. Mis omakorda tähendab, et Car-Pass sertifikaadita sõidukit pole võimalik müüa. Taolisel juhul toimub auto müüki panek järgmiselt: Müüja sõidab autoga diagnostikajaama, kust on vaja osta Car-Pass, ja paneb auto seejärel kohe müüki. Kiirustamiseks on põhjust, kuna vastav dokument kehtib ainult 2 kuud, ning kui sõiduk selle aja jooksul uut omanikku ei leia, vajab see uuendamist.

Mis asi on autoDNA?

Kas olete sellest artiklist huvitatud? Tutvu ka toodetega, mida pakub autoDNA – juhtiv USA ja Euroopa päritoluga sõidukite ajaloo aruannete pakkuja . VIN-koodi kontroll aitab teil vältida lisakulusid, mis on seotud tundmatu minevikuga auto ostmisega. Teenus on saadaval 24/7 aastaringselt – vaja on vaid internetiühendust ja kontrollitava sõiduki VIN-numbrit.

 

Dokumendid

Mida Car-Pass sisaldab? Lisaks põhiandmetele nagu sõiduki mark, mudel, VIN-kood või CO2 heitkogused. Dokumendi päisest leiame teavet võimalike tehnoülevaatuste kohta pärast rasket õnnetust. Iga Belgias registreeritud sõiduk peab taolise kontrolli läbima pärast kapitaalremonti, mille põhjuseks on üldjuhul liiklusõnnetus.

Belgia-dokumendid

Väga olulised detailid Car-Pass sertifikaadis on hodomeetri näidud, mille juurde kuuluvad mõõdiku lugemise kuupäevad. Vastavad arvud peaksid ilmselgelt iga aastaga suurenema. Iga Car-Pass sisaldab hologrammi ja on trükitud spetsiaalsele fluorestseeruvate elementidega paberile. Lisaks sisaldab dokument unikaalset QR-koodi, mis võimaldab kontrollida sertifikaadi ehtsust.

Selleks, et saaksime Belgiast pärit autot Eestis registreerida, vajame: sõiduki ostu kinnitavat müügilepingut või arvet, Belgia registreerimistunnistust (prantsuse keeles Certificat d’immatriculation või hollandi keeles Inschrijvingsbewijs), sõidukiluba ja eespool nimetatud Car-Pass sertifikaati, võimalik, et ka hooldusraamatut. Müügileping peaks sisaldama järgmist teavet: müüja ja ostja ees- ja perekonnanimed, nende alalised või elukoha aadressid, lepingu sõlmimise kuupäev ja koht, müügihind ilma käibemaksuta, ettemaksu summa, tasumata saldo ja makseviis, märkus lepingust taganemise õiguse kohta (kui leping on sõlmitud müüja asukohariigis), ostja kinnitus teabe lugemise ja selle koopia saamise kohta, lisaks müüja ja ostja allkirjad koos kuupäevaga.

Registrist kustutamine

Selleks, et saaksime autoga Belgiast Eestisse sõita, peame selle registrist kustutama ja hankima ajutised ekspordi numbrimärgid. Belgias on võimalik auto registrist kustutada ainult Brüsselis asuvas City Atrium’i hoones (Rue du Progrès 56, 1210 Bruxelles), kus asub nn DIV, mis on kohalik mootorsõidukite osakond. Kogu registrist kustutamise protseduur võib kesta kuni 2 tööpäeva. Ekspordi numbrimärgid on võimalik kätte saada juba samal päeval, juhul, kui DIV vaatab taotluse üle enne kella 14.00. Nende üleandmine toimub Tour & Taxis postkontoris (Avenue du Port, 86 C 1000 Brüssel). Üldjuhul 30 päeva kehtivate X -tüüpi ekspordi numbrimärkide maksumus on 75 eurot. Sellele peame lisama ka kindlustuskulud – tavaliselt umbes 200 eurot. Kogumaksumus on seega – erinevalt näiteks Saksamaast – umbes sama või isegi kõrgem kui autoveotreileri rentimisel. Eriti, kui selgub, et peame selles piirkonnas ööbima, kuni ootame auto registrist kustutamist. Sel põhjusel kasutatakse auto importimisel Belgiast üldjuhul vahendajate teenuseid.

Autoga Belgiast koju sõitmine

Auto koju toomiseks Belgiast on kaks võimalust. Võime tagasi sõita ostetud autos või kasutada autoveotreilerit. Loomulikult peame kõigpealt auto ostma ja selle kohta tõendit omama. Pärast seda, kui oleme hinnanud sõiduki tehnilist seisukorda ja otsustanud konkreetse auto kasuks, peame veenduma, et müüja on esitanud kõik vajalikud dokumendid.

Juhul, kui räägime auto ostmisest eraisikult, tähendab see müügilepingut. Kasutatud autode müügisalongist saame ostuarve. Lisaks peab auto eelmine omanik meile üle andma registreerimisdokumendid, võtmete komplekti, Car-Pass sertifikaadi ja hooldusraamatu. Juhul, kui autole on väljastatud sõidukiluba, tuleb see esitada koos teiste dokumentidega.

Autoga Belgiast välja sõitmine nõuab teatud formaalsuste täitmist. Ekspordi numbrimärke, mis võimaldavad Euroopa Liidus ringi sõita 2 nädalat kuni 3 kuud, saab taotleda Brüsselis asuvas City Atrium’is. Autol peab olema kehtiv kindlustus ja tehniline ülevaatus. Kui tehnoülevaatus puudub, peame külastama kohalikku diagnostikajaama. Need kaks protseduuri võime ka vahele jätta. Selleks peame auto registrist kustutama ja autoveotreileriga Eestisse transportima.

Belgia auto registreerimine Eestis

Auto on Eestisse imporditud? Soovite seda seaduslikult Eesti teedel kasutada? Nüüd peate auto registreerima, selleks on Teil seaduse järgi 30 päeva. Auto registreerimisega viivitamine toob kaasa rahatrahvi.

Enne registreerimist tuleb sõiduk esitada registreerimiseelsesse kontrolli, ksu kontrollitakse sõiduki sobivust Eesti liikluses osalemiseks. Edaspidi on standartne auto arvele võtmise protsess, kus maksad riigilõivu, peale mida väljastatakse numbrimärk.

Vajalikud dokumendid Belgiast pärit auto registreerimiseks

Taotlus koos asjakohaste lisadega on vaja esitada Transpordiametile. Peate esitama järgmised dokumendid:

  • müügileping,
  • registreerimistunnistus,
  • registreerimistasu maksmist tõendav dokument,
  • sõidukiluba (kui see on väljastatud),

Kuidas kontrollida Belgiast pärit autot?

Enne Belgiast auto ostmist peaksite kontrollima auto läbisõitu või vähemalt esmase registreerimise kuupäeva. Seda saate teha volitatud teeninduspunktides või kasutades autoDNA sõiduki ajalugu kajastavat aruannet. Mõne hetkega saate informatsiooni usaldusväärsetest allikatest, mis hõlmab sõiduki andmeid, keskkonnaandmeid, teavet sõiduki registreerimisoleku kohta Belgia territooriumil ja sõiduki tehnilisi andmeid. Piisab sellest, kui sisestate VIN-koodi.

Kas auto ostmine Belgiast on hea mõte?

Belgiast pärit autod ei pruugi Eestis olla sama populaarsed kui Saksamaalt pärit autod. Samas on Belgia autodel hea reputatsioon. Sellele vaatamata soovitame enne ostmist kontrollida sõiduki läbisõitu ja õiguslikku seisundit.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel:

Summary