autoDNA soovitab
mootor

Auto mootor – kuidas selle eluiga pikendada?

28 august 2018

Kuidas muuta auto mootor vastupidavamaks? Kas see on üldse võimalik või on kaasaegsed autod lühikese elueaga ning ei suuda 200 000 kilomeetri piiri ilma riketeta ületada? Vastus sellele küsimusele pole lihtne. Siiski on meil mõned ideed, mis aitavad mootoril veidi kauem töötada ja kesta aastaid ilma kulukaid remonditöid vajamata.

Kas moodsad mootorid on tõesti vähem vastupidavad?

Laialt levinud roheline liikumine ei ole säästnud ka autotööstust. Tagajärjeks on üha loomingulisemad lahendused, mis teoreetiliselt peaksid keskkonda kaitsma, kuid praktikas … tulemused varieeruvad. Moodsate mootorite puhul ohustab vastupidavust mahu vähendamine. Mootorimahu kärpimise trendi eesmärgiks on heitgaaside koguste vähendamine. See suundumus on nähtav kõigi tootjate puhul. Parim näide on VAG grupp. Vaid mõni aasta tagasi tundus imelik 1-liitrise mootori paigaldamine crossover tüüpi sõidukisse (nt Seat) või 1,4-liitrise mootori paigaldamine keskklassi limusiini (Audi A4 B9).

Milles peitub probleem? Selleks, et pakkuda õiget jõudlust, peavad väikesed mootorid tihti töötama üle oma võimete. Nende võimsus on sageli võrreldav paari aasta taguste mootoritega, mille maht on kahekordne, seetõttu pole ime, et taoline mootor on rikete suhtes palju vastuvõtlikum. Mida teha selle vältimiseks?

 

Õli, mootori veri

Paljud autotootjaid kinnitavad kliendile, et õli ei ole vaja väga tihti vahetada. Enamus neist soovitab õli vahetada iga 30 000 kilomeetri järel või kord aastas. Kindlasti on see nii juhi kui tema rahakoti jaoks väga mugav lahendus. Lähudes Eesti sõidukite statistilisest läbisõidust, selgub, et tootja arvutuste kohaselt tuleks õlivahetus läbi viia iga pooleteise aasta järel. Ainus probleem peitub selles, et enamik õlisid kaotavad nii pika aja jooksul oma määrdeomadused.

Miks me sellest kirjutame? Kaasaegsete autode mootorid on eriti tundlikud määrdeaine kvaliteedi suhtes. Neis mootorites leidub mitmeid seadmeid, mis kaotavad halva kvaliteediga õliga kokku puutudes oma töövõime. Parim näide on turbolaadur, mis on olemas enamikes tänapäevastes mudelites. Õli vahetamine liiga harva võib põhjustada turbolaaduri kiiret kahjustumist. See omakorda toob kaasa palju suuremaid kulutusi kui iga-aastane õlivahetus mehaaniku juures. Kuid need ei ole ainsad tegurid, mis võivad mõjutada turbolaaduri vastupidavust.

Turbiin – kuidas selle eest hoolitseda?

Õli on üks oluline tegur, mis mõjutab turbolaaduri vastupidavust, kuid see ei ole ainus faktor. Kõigepealt tuleb meeles pidada, et selle elemendi võimeid ei tohi ületada esimese paari kilomeetri jooksul. Ärge unustage, et määrdeaine peab kindlasti levima üle kogu mootori, et kaitsta selle erinevaid osi. Lisaks, pärast sõidu lõpetamist, on vaja lasta turbiinidel mõni aeg tühikäigul töötada. Täiesti lubamatu on sõita maanteel ning seejärel mootor kohe välja lülitada – turbolaadur jätkab töötamist suurel kiirusel ja kaotab järsku kogu määrde. Selle tulemused? Seda pole raske ära arvata.

Autovaruosad – pidage meeles!

Kaasaegsel juhil on palju võimalusi, mille hulgast valida. Need ajad, kui midagi saadaval ei olnud ja vanaisa ostis varuosi siis, kui need jälle müüki tulid, on nüüdseks ammu möödas. Tänapäeval on võimalik valida nii originaalosade (märgistatud tootja logoga) kui ka erineva kvaliteediga alternatiivide vahel.

Mida varuosade puhul silmas pidada? Ennekõike tuleb neid asendada regulaarselt. Erinevatel elementidel on kindlaks määratud eluiga, nii et pole vaja oodata, kuni komponent on täielikult läbi kulunud.

Samuti ei ole soovitatav osta kõige odavamaid varuosi. See kehtib nii tundmatute tootjate poolt valmistatud kui ka kasutatud komponentide puhul. Tundmatute tootjate poolt valmistatud nn “nimetud” seadmed ei tööta alati väga hästi ja autotööstus on siin vaid üks paljudest näidetest. Mis puudutab kasutatud varuosi, siis ei saa me kunagi täiesti kindlad olla, milline on konkreetse elemendi tegelik seisund.

Kust on võimalik osta varuosi?

Auto hea seisukorra tagamine ei pea tingimata olema väga kulukas. Lisakulutuste vältimiseks on vaja lihtsalt teada, kust varuosi osta. Vaatame näiteks Tallinna linna. Autovaruosade poode võib siin leida praktiliselt igast linnajaost. Kahjuks võib paljude kaupluste hinnatase olla väga ebameeldiv üllatus. Selgub, et varuosade ostmine tavapoest on kasulik ainult mehaanikutele, kes saavad kasu märgatavatest allahindlustest. Keskmine autojuht, kes ostab varuosi vastavalt vajadusele, maksab peaaegu alati rohkem.

Õnneks leidub lahenduse ka sellele probleemile – internet! Me ei mõtle selle all oksjonitega tegelevaid veebilehti. Alati on kasulik vaadata autovaruosade pakkumisi e-poodides, sest sageli on nende hinnad tavakauplustega võrreldes palju madalamad. Juhul, kui Te ei soovi oodata kauba kohale toimetamist, saate valida e-poe, millel on olemas esindus lähiümbruskonnas. Sellisel juhul saate tellida interneti kaudu ja vajalikud osad ise koju tuua. Kas pole lihtne? Ning mõelge, kui palju võite säästa!

Järeldus…

Kuidas mootori eluiga pikendada? Ennekõike tuleb hoolitseda õli eest. Ärge unustage seda korrapäraselt vahetada ja kasutada ainult neid määrdeaineid, mida tootja Teie sõiduki jaoks soovitab. Raha säästmine mootoriõli arvelt on halb idee, sest selle tagajärjed võivad olla palju kulukamad kui potentsiaalne kokkuhoid. Mootori korrektne õlitamine aitab seda mitmeid aastaid töökorras hoida.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.