autoDNA soovitab
piduripedaali-vibratsiooni

9 tegurit, mis põhjustavad müra ja vibratsiooni pidurdamisel

18 juuni 2019

Pidurid on iga sõiduki ühed tähtsaima osad. Kuigi mootoriga seotud probleemidega tuleb samuti koheselt tegeleda, võib väita, et piduririkked on veelgi kriitilisemad, sest need määravad, kas juht suudab sõiduki peatada.

Sõiduki igal rattal asub pidur, mida juhitakse hüdraulilise süsteemi abil. Need on tõenäoliselt ketaspidurid, kuigi mõnikord kasutatakse ka trummelpidureid. Piduripedaalile vajutamisel on esirataste piduritel suurem roll sõiduki aeglustamisel kui tagarataste piduritel. Selle põhjuseks on asjaolu, et pidurite aktiveerimisel surub auto mass sõiduki esiosale.

 

 

Erinevad helid ja auto ootusvastane toimimine sõidu ajal on sageli esimesed sümptomid, mida probleemide korral täheldatakse. Piduriprobleemid ei ole erand. Mida see tähendab, kui kuulete pidurdamisel kraapivat, krigisevat või kiunuvat heli, või tunnete vibratsiooni?

Juhul, kui kuulete sõidu ajal või piduripedaalile vajutades häirivat heli, mis meenutab hõõrdumist, kriginat või metalli kraapimist, võib tegemist olla probleemiga. Mõnikord on tegemist valehäirega ning heli kaob iseenesest. Aga kui heli on järjepidev ning ei kao või isegi valjeneb, on tõenäoliselt tegemist teatud tüüpi piduriprobleemiga. Siin on 9 põhjust, miks taoline pidurimüra tekib.

# 1 – Kulunud piduriklotsid

Juhul, kui kuulete kraapivat või krigisevat heli piduripedaalile vajutades, võib tegu olla kulunud piduriklotsidega. Kuna alusplaati kattev materjalikiht kulub, hakkavad metallist elemendid kokku puutuma rootoriga. Lisaks sellele võib rootoriga kontakti luua ka pidurisadul.

piduriklotside

Mõlemal juhul tuleb piduriklotsid esimesel võimalusel asendada, enne, kui pidurid tõsiselt kahjustada saavad. Alusplaat võib rootori kasutuskõlbmatuks muuta, tekitades pragusid ja mõrasid. Seejärel põhjustab rootor sarnasid kahjustusi pidurisadulale. Vigased piduriklotsid tuleb asendada nii kiiresti kui võimalik.

Juhul, kui kuulete pidurdamisel müra, aga piduriklotsid on korras, jätkake lugemist.

# 2 – Halva kvaliteediga piduriklotsid

Ärge ostke kõige odavamaid piduriklotse selleks, et raha kokku hoida. Halva kvaliteediga piduriklotside kasutamine võib lõppeda maha kantud autoga ja raskete vigastustega, mida oleks olnud võimalik vältida.

piduriklotside

Lisaks väiksemale jõudlusele on odavad piduriklotsid halvasti valmistatud ja võivad omada defekte, näiteks metallist osasid kattematerjalis, mis hakkavad hõõruma vastu rootorit ja põhjustavad tõsiseid kahjustusi.

Pikas perspektiivis säästate rohkem raha siis, kui valite varuosade jaoks maineka kaubamärgi. Parimate tootjate hulka kuuluvad Akebono, Stoptech, Wagner, EBC, Powerstop ja AC Delco.

# 3 – Kulunud seibid

Iga kord, kui lasete mehaanikul pidurite kallal tööd teha või vahetate piduriklotsid välja ise, peate asendama ka seibid. Teie mehaanik võib sellest loobuda aja kokkuhoiu nimel, seega veenduge, et see saab tehtud.

Piduriklotside seibid, mida ei asendata, kuluvad lõpuks ära. Tihti on selle tagajärjeks see, et seib hakkab kokku puutuma pidurisüsteemi rootori või muude metallosadega. Siis, kui metallist komponendid hakkav omavahel hõõrduma, kuulete sõiduki kasutamise ajal veidraid helisid. Seega veenduge, et seibid on välja vahetatud.

# 4 – Piduritesse kinni jäänud prügi

Sõiduki pidurisüsteemi võivad kinni jääda väliskeskkonnast pärinevad prügiosakesed. Selleks võivad olla kivid või kruus, mis on sattunud pidurisadulasse. Prügi, mis jääb kinni rootori ja pidurisadula vahele, hakkab tekitama kraapimist meenutavat müra ning mõnikord ka vibratsiooni.

Taolised helid jätkuvad isegi siis, kui piduripedaalile enam survet ei avaldata. Juhul, kui sinna kinni jäänud prügiosakesi ei eemaldata, võib rootor lõpuks kahjustuda ning vajada remonti või isegi välja vahetamist.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Piduritesse takerdunud võõrkehad võivad tähendada ka seda, et piduriklotsid ei ole enam joondatud ja hakkavad kuluma ebaühtlaselt. Sellisel juhul väheneb süsteemi jõudlus ning klotsid tuleb välja vahetada tavapärasest kiiremini.

# 5 – Harv sõitmine

Sõltuvalt sõiduki tüübist kestab piduriklotside komplekt normaalse sõidustiili juures tavaliselt 50 000 kuni 100 000km. Juhul, kui pidurdamisega hakkab probleeme tekkima juba varem, võib põhjuseks olla sõiduki harv kasutamine.

rooliratas

Kui rootoreid pikka aega ei kasutata, näiteks hoitakse autot terve talv garaažis, siis tekib metallist pindadele rooste ning lõpuks võivad need isegi veidi korrodeeruda. Teised pidurisüsteemi osad võivad samuti roostetama hakata, nii et tekkida võib ka muid probleeme, näiteks pidurisadulatega.

Rooste tõttu ei ole rootori pind enam sile, sest roostetanud kohad on teistes veidi kõrgemad, seega võite sõidu ajal või pidurdamisel kuulda piduritest kostuvaid kummalisi helisid.

Taolise probleemi vältimiseks ärge laske sõidukil liiga kaua ühe koha peal istuda. Väike hulk roostet kulub aja jooksul ära iseenesest, seda tänu pidurdamise ajal tekkivale hõõrdumisele ja kuumusele. Tõsisema probleemi korral tuleb värskendada rootori pinnakatet.

# 6 – Kulunud pidurirootorid

Juhul, kui rootorid on kulunud või vigased (väändunud, mõlkis või pragunenud), tekitavad need erinevaid helisid. Rootorid, mis on deformeerunud ja ebaühtlase pinnaga, loovad krigisevat või kiunuvat müra. Siis, kui rootorid on liiga kulunud, kostub kraapimist meenutavat heli.

Lisaks sellele tekitavad kulunud rootorid pidurisüsteemist palju vibratsiooni. Vibratsioon võib tekkida ebakorrapäraselt, seda on võimalik tunda jalaga piduripedaali kaudu, samuti võite märgata rooliratta rappumist.

Mõnikord saab rootoreid taastada, kui deformatsioon ei ole väga tõsine, kuid ka neil on oma eluiga, mille möödumisel tuleb osad välja vahetada.

# 7 – Pidurite elemendid ei ole määritud

Piduriklotside paigaldamisel tuleb piduriklotside tagakülge kergelt töödelda pidurisadula määrdega. Juhul, kui seda lihtsat sammu ignoreeritakse, hakkavad piduriklotsid hõõrduma teiste metallist elementidega. Seetõttu tekivad piduripedaalile vajutamisel veidrad kiunuvad helid.

Lisaks tuleb enne paigaldamist korralikult määrida pidurisadula kinnituselemente (mis ühendavad omavahel pidurisadula kahte poolt).

# 8 – Pidurisadula poldid

Pidurisadula poldid vajavad samuti määrimist, vastasel juhul tekitavad kuivad osad erinevaid helisid. Konkreetne stsenaarium on vähem tõenäoline, kuid koduste remonditööde korral võib ka seda ette tulla. Hea mainega mehaanik kasutab kindlasti määrdeainet või asendab vanad poldid uutega.

# 9 – Vigased rattalaagrid

rattalaagrite

See on kõige ebatõenäolisem pidurimüra tekke põhjus. Juhul, kui hõõrduva heli allikaks on rattad või vibratsiooni tugevus varieerub nõrgast väga tugevani, võib tegu olla vigaste rattalaagritega. Lisaks mürale tunnete sõidu ajal tõenäoliselt vibratsiooni roolirattas.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel: