autoDNA soovitab

5 tegurit, mis raskendavad rooliratta keeramist

2 aprill 2019

Igal sõidukil on olemas roolisüsteem, mis annab juhile kontrolli sõidusuuna üle. Funktsionaalse juhtimissüsteemi puudumine tekitab autojuhile suurel hulgal erinevaid probleeme. Kõige olulisem neist on asjaolu, et see muudab sõiduki ohtlikuks nii juhi enda kui ka teiste liiklejate jaoks.

Kujutage ette, et peate pöörama või sõidurada vahetama ning järsku muutub rooliratta liigutamine väga raskeks või isegi võimatuks. See võib põhjustada tõsise õnnetuse, mille käigus keegi saab vigastada või halvimal juhul surma.

Seotud artiklid:

Kõige levinum roolirattaga seotud probleem on vastupanu selle keeramisel. Enamik autojuhtidest märkab jäikust roolirattas pöörete sooritamisel, mis tavaliselt toimub madalal kiirusel. Vastupanu rooliratta keeramisel viitab sellele, et sõidukil on tekkinud roolivõimendiga seotud probleeme.

Roolivõimendisüsteem koosneb mitmest erinevast komponendist. Lisaks serpentiinrihmale ja pumbale sisaldab see hüdraulilist roolivõimendivedelikku, mis võimaldab rooli keerata ilma suurema vastupanuta.

Juhul, kui ükskõik millise komponendiga tekib probleeme, ei toimi süsteem enam ootuspäraselt ning rooliratta keeramine muutub juhi jaoks raskemaks.

Levinud tegurid, mis raskendavad rooli keeramist madalal kiirusel

Kindlasti tuleks tunda kõige levinumaid põhjuseid, mis võivad rooliratta keeramise keeruliseks muuta. Allpool leiate 5 kõige levinumat tegurit, mis raskendavad rooli keeramist. Tutvuge meie loendiga ja selgitage probleemi põhjus välja võimalikult kiiresti.

# 1 – Liiga vähe roolivõimendivedelikku

Liiga madal roolivõimendivedeliku tase on üks levinumaid jäiga rooliratta põhjuseid. Tavaliselt juhtub see siis, kui survestatud voolik hakkab lekkima. Vedelik võib süsteemist välja voolata pragude tõttu, samuti võib voolik lihtsalt lahti tulla.

Roolivõimendivedelikku läheb vaja süsteemi surve hoidmiseks ja pumba määrimiseks. Seega, mida vähem vedelikku, seda raskemaks muutub rooliratta keeramine. Sageli on autot siiski võimalik kasutada, kuid lekke ignoreerimine põhjustab lõpuks roolivõimendi pumba rikke. Pumba asendamine on tihti väga kulukas.

Juhul, kui kiire kontroll näitab, et roolivõimendivedelik on normi piires, jätkake lugemist.

# 2 – Halb roolilatt

Roolilatt koosneb hammasrattast ja hammaslatist. Roolilatt kinnitatakse rooliratta külge erinevate liitmike ja võllide abil. Isegi sõiduki tavapärasel kasutamisel hakkab roolilatt lõpuks kuluma ning saab ajapikku kahjustatud.

Taolised kahjustused annavad endast kergesti märku, sest juba sõiduki käivitamisel on rooliratas jäik. Mida kauem mootor töötab, seda kuumemaks muutub roolimehhanism, mis omakorda tõstab määrdeaine tõhusust. Seega, rooliratta jäikus võib väheneda, kui lasete mootoril natukene kauem töötada. Sellele vaatamata tuleb kahjustatud komponendid asendada enne, kui probleem tõsiseks muutub.

# 3 – Katkine serpentiinrihm

Üks väga levinud probleem, mis põhjustab rooliratta jäikust, on kahjustatud või pragunenud serpentiinrihm. Serpentiinrihm on kasutuses alati, kui sõiduk liigub, seega võib see väga kiiresti läbi kuluda.

Probleemid rooli keeramisega tekivad tavaliselt siis, kui rihm liiga lõdvaks muutub. Juhul, kui rihma kiiresti ei asendata, puruneb see täielikult ning auto muutub kasutuskõlbmatuks. Seega soovitame probleemiga juba varakult tegeleda.

# 4 – Roolivõimendi pumba rike

Roolivõimendi pump vastutab süsteemi korrektse rõhu hoidmise eest, mis omakorda võimaldab rooliratast sujuvalt keerata. Siis, kui konkreetne pump enam ei tööta, muutub rooli keeramine palju raskemaks, eriti madalal kiirusel.

Tavaliselt on pumbaga seotud probleemide korral siiski võimalik rooliratast liigutada. Kuigi rooli keeramine ei ole täielikult takistatud, nõuab see tavapärasest suuremat pingutust. Mida raskem on sõiduk, seda raskem on rattaid pöörata. Enne kuluka pumbavahetuse ette võtmist veenduge, et viga ei ole konnektoris, mis võib olla deformeerunud või lihtsalt lahti tulnud.

# 5 – Vana paksenenud roolivõimendivedelik

Sarnaselt teistele autos kasutatavatele vedelikele, võib roolivõimendivedelik aja jooksul paksemaks muutuda. Juhul, kui roolivõimendivedelikku ei vahetata vastavalt tootja soovitustele, muutub see lõpuks liiga paksuks, mis tähendab seda, et süsteem ei ole korralikult määritud.

See põhjustab rooliratta jäikust ning muudab pöörete sooritamise madal kiirusel raskemaks. Kui kontrollimisel selgub, et roolivõimendivedelik on tume ja paks, tuleb see võimalikult kiiresti süsteemist eemaldada ning uuega asendada.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.