autoDNA soovitab
salongifiltrit

Sa ei vaheta salongifiltrit? Loe, millised ohud Sind seetõttu varitsevad!

27 august 2019

Salongifilter on auto varustuses olev element, millele me tavaliselt palju tähelepanu ei pööra. Samal ajal kaitseb konkreetne seade meie tervist iga päev. Vähemalt senikaua, kuni see on funktsionaalne ja heas korras. Mida peaksime veel salongifiltrite kohta teadma ja miks peaks nende regulaarne asendamine saama iga juhi harjumuseks? Sellest hetke pärast lähemalt.

Mis vahe on salongi- ja õhufiltril?

Mõned autojuhid ei pruugi salongifiltri ja õhufiltri erinevusi isegi teada. Ehkki mõlemad seadmed on mõeldud õhu puhastamiseks, on neil siiski erinevad ülesanded. Salongifilter hoolitseb sõiduki reisijateruumis oleva õhu eest, samas kui tavaline õhufilter puhastab mootorisse sisenevat õhku.

ohufiltri

ohufiltri

Kuigi õhufiltreid asendatakse üldjuhul regulaarselt, ei mõelda salongifiltrile enne, kui see on nii ummistunud, et hakkab tõsiselt närvidele käima. Pead meeles pidama, et ilma salongifiltrita oleks auto täis tolmu, suitsu, prügiosakesi ja hallituse eoseid.

 

 

Kas pole mitte armas kokteil…

Aga kuidas aru saada, et salongifiltriga on midagi valesti?

Kolme tähtsaimat meelt kasutades ei ole raske aru saada, et salongifiltriga on midagi valesti. Nendeks on:

  • haistmine
  • nägemine
  • ja… kompimine.

Haistmismeel seetõttu, et ummistunud filtrist väljuv õhk pole nina jaoks sugugi meeldiv. Nägemine, sest raske on mitte märgata liigselt uduseid aknaid. Kompimine – reisija nahk tunneb sõiduki sisetemperatuur tõusu, kuna ventilaatori efektiivsus langeb.

Salongifiltri asendamata jätmisega seotud ohud

Kasvav väsimustunne ja peavalud on esimesed sümptomid, mida inimesed täheldavad ning mille põhjuseks on kokkupuude filtreerimata õhuga. Kuid see on alles probleemide algus.

Vigane salongifilter on kindlasti halb uudis allergikute ja hingamisteede probleemidega inimeste jaoks, kes on erinevatel põhjustel sunnitud autot kasutama kevadkuudel.

Rääkimata sellest, et pikaajaline kokkupuude allergeenidega (näiteks õietolmuga) ei ole kellegi tervisele sugugi kasulik. Mõne aja pärast võib allergiate käes vaevelda ka täiesti terve inimene, kellel pole seda tüüpi probleeme varem esinenud (taoliste inimeste arv kasvab iga aastaga).

Veelgi enam, kui veedad aega töökõlbmatu salongifiltriga sõidukis, sattuvad Sinu kopsudesse selles seadmes pesitsevad mikroorganismid, mis on eriti aktiivsed kevadel ja suvel. Konkreetne süsteem loob nende katkematu arengu jaoks ideaalsed tingimused.

Lisa sellele kulunud piduriklotsidest või rehvidest pärinevad kahjulikud ained, mis läbi filtri salongi imetakse, ning alles siis saad täieliku pildi ohtudest, mille põhjuseks on ebaefektiivse salongifiltri kasutamine.

Piduriklotsid

piduriklotside

Kui tihti tuleb salongifiltrit vahetada?

Mõned inimesed väidavad, et seda tuleks teha iga 15 000 kilomeetri tagant. Teised ütlevad, et see number peaks olema 20 000 kilomeetrit. Samuti leidub neid, kes soovitavad filtri välja vahetada kord aastas. Ameerikast pärinevad allikad ütlevad, et filtri asendamine peaks aset leidma iga 20 000- 50 000 km tagant. Mis on aga tõde?

Noh, tõde on see, et palju sõltub sellest, kes autot juhib ja millisel maastikul /teedel konkreetne sõiduk kõige sagedamini liikleb. Salongifiltrit tuleks kindlasti sagedamini vahetada juhul, kui autot kasutavad inimesed, kellel esineb allergiaid või hingamisteede probleeme. Sarnaselt tuleks talitada ka siis, kui autoga sõidetakse tihti sillutamata teedel.

Märkus: juhul, kui auto veedab suurema osa ajast liiklusummikutes, on parim lahendus aktiivsöega salongifilter, mis käitleb linnareostust paremini kui traditsiooniline filter.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel:

Summary