autoDNA soovitab
Kuidas vältida rooli taga magama jäämist

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist?

18 august 2017

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist?

Politseistatistika kohaselt on rooli taga magama jäämine liiklusõnnetuste põhjuste seas esikümnes. Selle tulemusel saab igal aastal vigastada umbes paarsada inimest, paarkümmend neist surmavalt. Halvima vältimiseks jagame Teiega häid nõuandeid, kuidas und peletada.

Miks meile sõidu ajal uni peale kipub?

See ei erine märgatavalt muudest situatsioonidest. Une-Mati tuleb meile kõige tõenäolisemalt külla järgmistel juhtudel:

  • hommikul – eriti pärast varajast ärkamist või unetut ööd;
  • pärast pimedat;
  • kui me ei ole saanud eelneval, või isegi mitmel ööl järjest, korralikult magada;
  • pärast suure eine söömist;
  • pärast pingelise olukorra möödumist, kui emotsioonid hakkavad vaibuma;
  • väga soojas ja umbses kohas;

Niisiis, kui mõtleme selle peale, kuidas rooli taga mitte magama jääda, peaksime kõigepealt vältima eespool loetletud olukordi, või vähemalt üritama nende tõenäosust vähendada. Nagu tavaliselt, peitub lahendus korralikus ettevalmistuses. Lõppude lõpuks jääme me tavaliselt uniseks pikkade sõitude ajal ning väga harva võetakse selliseid teekondi ette ilma eelnevaid plaane tegemata. Tavaliselt teame, et asume varsti teele.

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist? Puhake korralikult välja!

Kui kavatsete alustada pikka reisi, peaksite tegema kõik endast oleneva, et mitte hilja magama minna. Aga kui juhtub, et jõuate voodisse hilisel kellaajal, näiteks kuna pakkisite kohvreid, siis lükake ärkamist tunni või paari võrra edasi. Kui tõusete liiga vara, siis veedate terve päeva unisusega võideldes. See põhjustab ärritust, tähelepanu hajumist ja reaktsioonikiiruse aeglustumist.

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist? Ärge viivitage reisi algusega!

Muidugi ei tohiks kalduda ka teise äärmusesse. Ärge lükake teekonna algust liiga hilisele kellaajale, sest sellisel juhul ei jõua Te enne pimeda saabumist sihtkohta. Kui teate, et ees seisab pikk sõit, peaksite paagi täitma juba varakult. Sellisel juhul jääb Teil lisaks tankimisele aega ka rehvirõhu mõõtmiseks või vedeliku tasemete kontrollimiseks, kuigi bensiinijaamas ei ole see just väga odav. Kui jätate kõik selle samale päevale, pikeneb Teie teekond vähemalt 30 minuti võrra ning seda eelduse, et bensiinijaam jääb otse teele.

Samuti ei tohiks planeerida liiga palju tegevusi puhkuse viimasele päevale. Suveniiride või kingituste ostmine, postkontorisse minek või muud sekeldused võivad lahkumist edasi lükata rohkem kui tunni võrra. Tavaliselt on võimalik selliste väikeste asjade eest hoolitseda päev või paar enne lahkumist

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist? Sööge ja jooge mõistlikult!

Enne pikka reisi ei tohiks liiga palju süüa, sest täis kõht muudab meid tavaliselt uniseks. Teel olles peaksite tuginema pigem väikestele ja sagedastele suupistetele kui rikkalikule toidule. Väikesed suupisted võivad olla hea ettekääne lühikeseks vahepeatuseks parklas või bensiinijaamas, et vältida rooli taga näksimise monotoonsust. Muidugi võime süüa bensiinijaamas ostetud kõrsikuid või küpsiseid, kuid viilutatud köögiviljad on palju tervislikumaks. See on veel üks asi, mida reisiks valmistumisel ette planeerida. Pole väga tõenäoline, et teel olles avaneb Teil võimalus osta pestud, puhastatud ja viilutatud köögivilju.

Nüüd, kus oleme rääkinud toidust, peaksime mainima ka jooke. Bensiinijaamades on neid palju lihtsam leida kui tervislikke suupisteid, kuid hea mõte on termosega kohvi või kanget teed kaasa võtta, samuti mõned energiajoogid (eelistatult hoida jahedas). See aitab vältida liiga tihedat peatumist, mis lühendab Teie reisi kestust. Kindlasti säästab see ka natuke raha. Energiajookide hind bensiinijaamas võib olla ligi kaks korda kallim kui toidupoes.

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist? Jälgige sõiduki sisetemperatuuri!

Artikli alguses mainisime, et soojad ja umbsed ruumid muudavad meid kiiremini uniseks. Rooli taga istudes ei tohiks lasta auto sisemusel üle kuumeneda, seega kasutage vajadusel kliimaseadet. Samuti väärib mainimist, et kliimaseadmed vajavad korda aastas regulaarset kontrolli. Sellise ülevaatuse ajal kontrollitakse kogu süsteemi tööd, lisatakse jahutusainet ning eemaldatakse hallitus ja seened. Selle tulemusena on meie käsutuses täisfunktsionaalne konditsioneer, mis tagab auto tõhusa jahutuse ilma ebameeldivate lõhnadeta. Samuti ei tohiks karta vanamoodsat meetodit, st akende täielikku avamist aeglustumisel, nt bensiinijaama või parklasse sõites.

Kuidas vältida rooli taga magama jäämist? Hoolitsege meelelahutuse eest!

Sõidu ajal peaks juht keskenduma teele nii palju kui võimalik. Vastupidiselt levinud veendumusele on neil siiski olemas lai valik erinevaid meelelahutusvõimalusi. Nad võivad kuulata muusikat, raadiot või heliraamatuid ning rääkida kaasreisijatega. Samuti võiks lasta kaasreisijatel erinevates tegevustes osaleda – lastel on kindlasti hea meel lugeda lehmi ja toonekurgi või koos juhiga laulda. Kõigi ülaltoodud ideede kombineerimisel loote olukorra, kus väsimuse tundmiseks ei jää lihtsalt aega!

Kuidas mitte magama jääma, kui ikkagi tunnete väsimust?

Mida teha, kui tunnete unisust hoolimata sellest, et olete korralikult maganud, ei ole reisi edasi lükanud ega teekonda liiga vara alustanud, söönud suupisteid, joonud kohvi ja energiajooke ning välja mõelnud meelelahutust pakkuvaid tegevusi? Noh, kui Te ei suuda oma vaenlasi võita, siis võite samahästi nendega ühineda. Mõnikord teeb 15-minutiline uinak parklas tõelisi imesid. Magage kasvõi tund või paar, kui see aitab Teie enda ning kaasreisijate tervist ja elu säästa.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

Summary