autoDNA kontrollib
Kasutatud auto välismaalt

Kasutatud auto välismaalt. Mida jälgida, mida kontrollida, kuidas mitte petta saada?

23 jaanuar 2018

Muudetud läbisõidunäit, varjatud kahjuajalugu, võltsitud dokumendid – need on vaid mõned probleemid, mis võivad tekkida auto hankimisel välismaalt. Näitame Teile, kuidas selliseid vigu auto ostul vältida.

 

Euroopa tarbijakeskus on ette valmistanud mõned nõuanded selle kohta, kuidas välismaalt kasutatud autot ostes mitte pügada saada just auto varjatud vigade tõttu. See asutus on ELi institutsioon, mis tegeleb tarbijate kaebustega, sealhulgas ebaausate müüjatega, kes vahendavad Saksamaalt ja Madalmaadest pärit kasutatud autosid.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 1. Ostate auto internetist? Ärge tehke ettemaksu.

Hr Kowalski leidis populaarselt Saksa veebilehelt kasutatud keskklassi auto müügikuulutuse. Ta pöördus sakslasest müüja poole, kes teavitas teda, et auto kohaletoimetamisega tegeleb transpordifirma. Seejärel allkirjastas ostja autot nägemata ostu-müügilepingu ning vastavalt selle tingimustele kandis nimetatud transpordifirma kontole 5000 eurot. Ta võis auto kohaletoimetamise teekonda jälgida läbi interneti. Kui auto ei jõudnud kohale kokkulepitud kuupäevaks, proovis Kowalski müüjaga ühendust võtta – vahepeal oli transpordifirma veebileht internetist eemaldatud. See on üks skeem, mida petturid tihti kasutavad. Selletaolisi juhtumeid on vähemalt kümmekond, ütleb Euroopa tarbijakeskuse advokaat Malgorzata Furmanska. Kõige levinum ongi päris andmete varjamine võlts tegevuste taha. Nagu antud juhtumis oli auto liikumis teekond tegelikult varjtud võlts andmete taha ja autot ei olnud kunagi plaanis ka kohale toimetada.

 2. Uurige, kas kasutatud autosid vahendav ettevõte on ka tegelikult olemas.

Kõigi Euroopa ettevõtete usaldusväärsust saab kontrollida kodust lahkumata. Selleks peate ettevõtte nime sisestama konkreetse riigi majandusregistri otsingusse. Pöörake tähelepanu sellele, kui kaua ettevõte on tegutsenud ja kus asub firma peakontor. Lisateavet Euroopa Liidu riikides registreeritud ettevõtete kohta võib leida siit: http://www.rik.ee/et/euroopa-ariregister

 3. Vältige pakkumisi, mis sisaldavad sellisid väljendeid nagu “Professionaalne tõlkija aitab osta autot Saksamaalt”.

Olge ettevaatlik oksjonilehekülgedel, kus väidetavad eksperdid lubavad reisida Saksamaale ja Madalmaadesse ning pakuvad professionaalset abi auto ostmisel. Niinimetatud professionaal pakub oma teenust “osta kohe” põhimõttel, ostjaga kirjalikku kokkulepet allkirjastamata. Ta aitab leida sõiduki, seejärel lepib müüjaga kohapeal kokku üksikasjades ja kontrollib võõrkeeles koostatud dokumente. Kahjuks ilmneb mõnikord, et selline isik ei ole ekspert ja teeb koostööd ebaausa edasimüüjaga, tõlkides müügidokumentide sisu tahtlikult valesti.

 4. Nõudke müüjalt lubaduste kirjalikku kinnitamist.

Tavaliselt ülistavad edasimüüjad auto seisukorda, väites, et see on peaaegu ideaalne. Alles auto kontrollimisel Eestis võib selguda, et palju lubadused erinevad reaalsusest. Enne raha maksmist peaksite müüjalt saama kirjaliku lepingu, mis kinnitab, et auto ei ole seotud õnnetusjuhtumiga, läbisõitu ei ole muudetud jne. See on hädavajalik tõend juhuks, kui autol peaks esinema varjatud vigu ning Te soovite esitada nõude oma raha tagasi saamiseks – soovitab Euroopa tarbijakeskuse advokaat Malgorzata Furmanska.

 5. Tutvuge levinud riugastega, mida võib leida Saksa müügilepingutes.

Väga levinud on see, et läbirääkimised seoses auto ostutingimustega toimuvad inglise keeles, kuid leping koostatakse saksa keeles. Soovitatav on pöörata tähelepanu teatud märkustele, mis võivad ostjad nende seaduslikest õigustest ilma jätta.

 

Vastavalt kehtivatele määrustele võib Saksamaa müüja loobuda oma kohustustest, mis tulenevad lepingule mittevastavast kaubast, kahel juhul:

– kui tegemist on eraisikutega ja müük ei toimu nende äritegevuse raames,

– kui müüja ja ostja mõlemad tegutsevad ettevõtjatena (tehing toimub äritegevuse raames).

 

Sellise õigusliku olukorra loomiseks võib edasimüüja lepingus kasutada ühte järgmistest märkustest:

– “Händlerkauf”, “Händlergeschäft” – see tähendab, et nii ostja kui ka müüja on ettevõtete omanikud (nad tegutsevad oma äritegevuse raames, mitte eraviisiliselt).

– “Käufer bestätigt Gewerbetreibender” – ostja kinnitab, et ta on ettevõtte omanik (kaupmees).

– “Kauf zwischen zwei Verbrauchern” – see tähendab, et nii ostja kui müüja kirjutavad lepingule alla eraisikutena.

 

Kui Saksa edasimüüjaga sõlmitavasse kokkuleppesse on lisatud mõni eespool nimetatud termin, on üsna tõenäoline, et dokument sisaldab ka lisamärkust nagu: “Ohne Garantie” / “Unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung” / “Ausschluss der Sachmängelhaftung”, mis tähendab, et sõidukile ei kehti garantii.

 

 6. Enne ostmist investeerige ülevaatusesse.

Pettumuse vältimiseks laske auto sõltumatus teenindusjaamas üle kontrollida enne müügilepingu allkirjastamist. Kõige sagedasemad probleemid, mille paljud ostjad avastavad alles pärast tehingu sõlmimist, on muudetud läbisõidunäit ja varjatud vead, näiteks kahjustatud mootor või õnnetusjuhtumiga seotud rikked. Kui tehnoülevaatus enne ostu sooritamist ei ole võimalik, oleks hea, kui saaksite sõidukile järgi minnes kaasa võtta mehaaniku.

7. Probleemide korral pöörduge tasuta abi saamiseks Euroopa tarbijakeskuse poole.

Ostjad, kes on müügipettuse ohvriks langenud Euroopa Liidu riikides, Islandil ja Norras, võivad abi otsida Tallinnas asuvast Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskusesest (ECC) (http://www.consumer.ee/). ECC on vahelüli ostja ja välismaiste ettevõtete vahel, kes aitab lahendada vaidlusi ning taotleda hüvitist.