autoDNA soovitab
Kuidas müüa oma autot

Kuidas müüa oma autot

16 mai 2017

Olete enda jaoks juba uue auto välja valinud, kuid olemasolev auto on veel müümata ning tekib küsimus, kuidas müügiprotsessi ette valmistada, et see ei veniks kuudepikkuseks ja et oleks ka võimalik kõrgemat hinda saada. Siinkohal mõned soovitused automüüjale!

Kuidas müüa oma autot

Kuidas müüa oma autot

Kuidas autot müüa – turu-uuring

Kõigepealt tuleb välja uurida, milline on konkreetse mudeli hind turul (sarnase väljalaskeaasta ja läbisõiduga). Võrrelge ka varustust, et oleks võimalik konkreetse auto väärtust hinnata. Võite ka kasutada vastavaid internetilehekülgi, millest võib abi olla kasutatud auto väärtuse hindamisel.

Sellise turu-uuringu tulemusena saate teada, millised on just Teie auto nõrgad kohad, mida kuulutuse ülespanekul vältima peaksite. Võibolla kirjeldavad teised müüjad oma autot kasinalt, panevad kuulutustesse liiga vähe fotosid või ei pane neid üldse, võibolla puudub kuulutuses auto VIN-kood või muud olulised, sõidukiga varasemalt toimunud sündmuste ajalugu kirjeldavad andmed. Võib aga ka juhtuda, et Teil veab ja et Teie autoga sarnaseid autosid on turul üldse vähe. See võib tähendada, et saate oma auto kiirelt müüdud, kuid võib ka juhtuda, et müük venib, sest kõik sõltub ka sellest, kas Teie poolt pakutav auto kuulub enimostetute hulka või on see hoopis haruldane sportauto või džiip. Neid on tavaliselt raskem müüa.

 

 

Valmista oma auto müügiks hoolikalt ette

Enne oma autole ostja otsimist valmistage auto müügiks kindlasti korralikult ette. Kui autol on mõned väikesed, kuid tülikad vead (näiteks ei tööta elektriline aknaajam), siis on pigem mõttekas auto remondile väike raha kulutada, sest sellised pisiasjad võivad potentsiaalse ostja eemale peletada. Vahetada tasuks ka klaasipuhastajad ja loomulikult tuleks ka auto salong korralikult puhastada.

Auto salong tuleb puhastada tolmuimejaga (keegi ei osta ju autot, mille istmetel leidub palju tolmu, prügi või näiteks koera või kassi karvu). Samuti tuleb salongi ka pesta, seda eriti juhul kui olete autos suitsetanud või sõidutate tihti lapsi, kes tavaliselt autos ka söövad ja määrivad tagaistme ära. Puhtaks tuleb pühkida ka paneel ja puhastada tolmust kõik praod auto salongis. Autot puhastades ärge unustage autosse oma isiklikke asju, vaadake üle kindalaegas, puhastage tuhatoos ja võtke kaasa ka peegli külge riputatud talisman. Pagasiruumist eemaldage kõik, mida Te koos autoga müüa ei soovi. Riputage peegli külge uus, uue auto lõhnaline õhuvärskendi (näiteks lõhnakuuseke).

Auto müügiks ettevalmistamise protsessi hulka kuulub ka auto hoolikas pesemine ja vahatamine, et see võimalikult hästi läigiks ning meelitaks selliselt ostjaid autoga lähemalt tutvuma. Ainult niimoodi ettevalmistatud auto on valmis ka fotosessiooniks, mis on väga oluline juhul kui soovite autot müüa internetis.

Tee müüdavast autost head fotod

Kui soovite, et Teie müüdav auto kiirelt potentsiaalsetele ostjatele huvi pakkuma hakkaks, tuleb seda hästi esitleda. Me ei soovitaks pildistada autot kortermaja foonil, mikrorajooni parklas või teiste autode keskel. Kõige parem on autot pildistada mõne loodusvaate taustal või vähemalt ühevärvilise seina taustal.

Pildistades autot müügi eesmärgil, tuleb hoolitseda selle eest, et:

  • auto oleks fotodel näha igast küljest;
  • fotodel oleksid näha kõik peamised defektid, kriimustused jms, sest lõppude lõpuks soovite te ju müüa autot ja mitte potentsiaalset ostjat auto vigade osas eksitada;
  • fotodel oleks näha juhtpaneel, istmed, pagasiruum;
  • numbrimärgid oleksid peidetud, juhul kui Te ei soovi neid avaldada (seda saab teha arvutis fotosid vastava graafikaprogrammiga töödeldes);
  • fotod oleksid tehtud päikesepaistelisel päeval, sest siis näeb auto tavaliselt parem välja;
  • fotod oleksid teravad ja selged.

Kui soovite müüa autot, siis ka pildistage vaid autot – ilma lühikestes seelikutes modellideta autokapotil ja ilma ümber auto jooksvate lasteta. Sellised pildid peletavad potentsiaalse ostja hoopis eemale ega tekita isu konkreetse auto ostmiseks.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Mõtle müügikuulutuse tekst hoolikalt läbi ja ole vastutulelik

Müügikuulutusi sirvides näeme, et mitte just kõigil kasutatud autode müüjatel ei ole kaupmehesoont. Mõned automüüjad avaldavad kuulutuses vaid väljalaskeaasta, läbisõidu, mudeli ja automargi, kuid ei anna mingitki lisainformatsiooni auto varustuse kohta. Kas tõesti tunneks keegi müüdava auto vastu huvi, teadmata, milline on auto varustus või salong? Loomulikult võib ju ka täiendavalt helistada ja küsida täpsemat informatsiooni auto varustuse kohta telefoni teel, kuid auto müüjana peaksite siiski tegema kõik võimaliku selleks, et ostja leiaks kuulutusest võimalikult palju informatsiooni ega oleks sunnitud telefoni teel tüütuid küsimusi esitama. Kõige parem oleks enne oma müügikuulutuse ülespanekut vaadata, kuidas autokauplused oma müügiks välja pandud autosid reklaamivad, sest sellistest kuulutustest võib tavaliselt leida kõige täielikumaid autode kirjeldusi.

Valmista ette ostu-müügi leping

Müüjal tuleb ette valmistada kokkulepe (leping) auto müügi kohta. Mida see sisaldama peaks? Lisaks standardsele informatsioonile nagu auto mark, mudel, väljalaskeaasta, läbisõit, esmaregistreerimise kuupäev ja omaniku andmed (või omanike andmed juhul kui omanikke on mitu) oleks hea lepingus lahti kirjutada ka kõik auto puudused. Siinkohal ei ole jutt kriimustustest, vaid lähiajal oodatavatest remontidest, et ostja oleks nendest informeeritud. Näiteks kui on teada, et auto veermikus tuleb kindlasti vahetada hoovad, tuleks see lepingusse sisse kirjutada, sest vastasel juhul võib ostja peidetud defektidele viidates raha tagasi küsida.

Lepingusse tuleb kirja panna ka lepingu sõlmimise kellaaeg. See kindlustab Teid kui auto müüjat võimalike probleemide vastu näiteks juhul kui ostja sõidab äsjaostetud autoga koju, ületab kiirust ja selle fikseerib fotoradar. Kui lepingus on kirjas auto müügi toimumise kellaaeg, on Teil võimalik sellele tuginedes selgitada, et kiirust on autoga ületanud juba selle uus omanik.

Leping koostage nii mitmes eksemplaris, et igale tehingus osalenud isikule saaks oma eksemplar.

Viimased hetked koos oma autoga

Pärast lepingu allkirjastamist, võtmekomplekti ja dokumentide üleandmist ja raha vastuvõtmist ei jäägi enam üle muud kui veelkord igaks juhuks kontrollida, kas ei ole ehk midagi kindalaekasse, pagasiruumi või varuratta alla ununenud. Seejärel võite aga rahuliku südamega ka viimase võtme ostjale üle anda.

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.