autoDNA soovitab

Kuidas osta autot Saksamaal?

23 aprill 2016

Saksamaalt pärit autodel nagu ka muudel sellelt maalt pärit toodetel on hea maine ka Eestis. Saksamaa teed on heas seisundis ning ka autoomanikud hoolitsevad oma transpordivahendite eest, sest jõuka rahvana võivad nad endale lubada regulaarset professionaalse autoteeninduse külastamist. Kahjuks ei anna auto soetamine Saksamaal meile siiski 100%-st tagatist, et tehing saab olema edukas ja auto heas seisundis, seetõttu võivad meid autoostul – nagu ka igasuguse muu ostu puhul – oodata mitmesugused nähtamatud vead või ka ebaausad müüjad.

Picture1
Milline on parim moodus auto ostmiseks Saksamaal?

Formaalselt ei ole auto ostmine Saksamaal eriti keeruline ülesanne.  Leiame meid huvitava auto, lepime kokku hinnas ning koos omanikuga siirdume lepingut alla kirjutama Saksamaa autoregistribüroosse (Zulassungstelle). Seal kirjutab endine omanik sõiduki Teie nimele ümber, annab ära numbrimärgid ja dokumendid kinnitatakse auto ostja nimele. Seejärel saame kohapeal uued dokumendid, ostame uue kindlustuse ja uued numbrimärgid, mis kõik kokku maksab ligikaudu 100 kuni 150 eurot. Numbrimärkidest rääkides on meil võimalik valida odavamate lühiajaliste (kollaste) numbrimärkide vahel ja kallimate (punaste) numbrimärkide vahel. Kollased numbrimärgid kehtivad 5 päeva, punased aga 9-180 päeva. Nende viimatinimetatud numbrimärkidega seoses on oluline läbida ka sõiduki tehniline ülevaatus. Mõlemat liiki numbrimärkide korral saame ühekordse registreerimistunnistuse. Kõik dokumentide vormistamisega seotud formaalsused nõuavad mitte üle kolme tunni.

 

Auto juba Eestis – milliste kuludega tuleks arvestada?

Kui auto on juba Eestisse toimetatud, registreeritakse see Autoregistrikeskuses, tasudes ka vastavad registreerimistasud ja kindlustuskulud. Loomulikult tuleb eelnimetatud kuludele lisada ka Saksamaale ja sealt tagasi sõidu kulud.

Mis võib valesti minna?

Teoreetiliselt tundub kõik üsna lihtne, kuid praktikas võib esineda mitmeid ebameeldivaid momente. Nii näiteks, soetades auto mõnelt automüügiplatsilt, võime – nagu seda võib juhtuda ka Eestis – langeda ebaausa müüja ohvriks. Saksamaal aga oleme selles suhtes palju kehvemas olukorras, sest ei tunne kohalikku keelt. Petturid kasutavad seda asjaolu järgmiselt. Kirjutavad näiteks lepingusse sisse meie jaoks ebasoodsaid tingimusi, näiteks seda, et olete ettevõtja ja ostate auto müügi eesmärgil, seetõttu teie suhtes garantii ei kehti. Tuleb ette ka selliseid lepingupunkte, milles on näidatud, et müügihetkel puudusid autol defektid või ka ostja oli teadlik kõigist olemasolevatest vigadest. Antud juhul takistaks see punkt meil oma õigusi kaitsta juhul kui autol hiljem ilmnevad varjatud defektid. Seetõttu tuleb olla tähelepanelik juhul kui lepingus esineb mõni järgmistest fraasidest nagu näiteks: „Händlerkauf” – ettevõtete vaheline tehing, „Käufer bestätigt Gewerbetreibender” – ostjaks on ettevõte, „Kauf zwischen zwei Verbrauchern” – eraisikute vaheline tehing, „Ohne Garantie” – garantii puudub, „Verkauft wie gesehen” – ostja on auto seisundist teadlik. Kohalikku keelt mitte osates on meid kerge petta ja sakslased võivad eeltoodud fraaside asemel lepingusse sisse kirjutada ka muid tingimusi, mis sisuliselt tähendavad sedasama. Seda kõike arvesse võttes peaks Saksamaal autot ostes tegema seda koos saksa keelt oskava inimesega.
Poleks paha võtta kaasa ka mõni automehaanik, kes vaataks teie auto kohapeal üle. Juhul kui sellist inimest autoostureisile kaasa võtta ei saa, ei peaks te koonerdama ja oleks soovitatav ostetavat transpordivahendit kontrollida tehnoülevaatuse jaamas Saksamaal. Loomulikult suurendab see kõik auto soetuskulusid, kuid teiselt poolt – mida kallima auto te soetate, seda suuremad võivad olla remondikulud, mis võivad hiljem tuleneda auto halvast seisukorrast ja peidetud vigadest. Saksamaale sõites tuleb meeles pidada, et autobörsid (oksjonikojad) töötavad ainult nädalavahetustel, kuid sõidukite registreerimisbürood tööpäeviti, seetõttu võib auto registreerimine nõuda rohkem aega.

Loomulikult võib Saksamaalt toodud auto soetada ka mõnelt siinsamas Eestis asuvalt automüügiplatsilt või ettevõttelt, kes tegeleb autode importimisega läänest, kuid sel juhul ei ole auto hind enam nii kütkestav, sest vahendajad on selle juba kõrgemaks kruvinud.

Saksamaalt auto soetamist võib näiteks alustada saksa internetilehekülgedel olevate müügikuulutuste vaatamisega. Võib juhtuda, et sealt ei pruugi leidagi soodsamaid pakkumisi, võrreldes kodumaiste automüügiplatsidega. Siin mõned internetiaadressid, kust võite otsinguid alustada: autos.markt.de, autoscout24.de, mobile.de, webauto.de.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.