autoDNA soovitab

Mida tähendavad mootoriõli numbrid?

25 oktoober 2018

Enamik autojuhte on kokku puutunud mootoriõli vahetamisega – mõned neist teevad seda kodus iseseisvalt, teised viivad omasõiduki professionaalse mehaaniku juurde. Regulaarse õlivahetuse üks oluline aspekt on õige toote valimine. Selleks on vaja teada rohkemat kui vaid sünteetilise ja mineraalõli vahelisi erinevusi. Lisaks neile peate tähelepanu pöörama mootoriõli sildil olevatele numbritele. Võite näha selliseid märgistusi nagu “10W30” või “5W20” ja mõelda, mida need tähendavad. Juhul, kui õlivahetuse eest vastutab mehaanik, teeb ta tavaliselt märke selle kohta, mis numbriga õli konkreetsesse sõidukisse lisati. Mida need numbrid tähendavad?

Lühidalt, numbrid enne ja pärast W-d tähistavad viskoossust. W-täht tuleneb inglisekeelsest sõnast winter ehk talv. Nagu Te arvatavasti juba teate, tähendab viskoossus vedeliku paksust. Mootoriõli puhul sõltub vedeliku paksus muu hulgas temperatuurist. W-tähest vasakul asuv number viitab õli viskoossusele madalatel temperatuuridel. W-tähest paremal asuv number näitab õli viskoossust kõrgetel temperatuuridel.

Juhul, kui esimene number on väike, tähendab see seda, et õli on vedel. Külma välistemperatuuri korral, näiteks talvel, on soovitatav kasutada vedelamat mootoriõli. Madalatel temperatuuridel ei ringle paksem õli mootoris piisavalt kiiresti, seega on häiritud oluliste komponentide määrimine. Teine number sõltub kahest tegurist – sõiduki mootori kuumusest ja väliskeskkonna temperatuurist. Juhul, kui elate troopilises kliimas, kus õhutemperatuur on kõrge, peaks see number olema suur, kuna see tähendab, et õli on paks. Kõrgetel temperatuuridel on paksem õli sobilikum, sest see aitab mootori erinevaid komponente tõhusamalt määrida.

Põhja-Ameerikas on standardseks kasutamiseks mõeldud mootoriõli 10W30 või 5W30. Samas võib väga külma kliimaga riikides, nagu Soome, vaja minna isegi vedelamat õli, näiteks 0W30. Väga kuumas piirkonnas, näiteks Nigeerias, tuleb kasutada mootoriõli, mille märgistus on 10W40, 20W50 või 15W40. Selleks, et teada saada, millise viskoossusega õli on sobilik Teie sõiduki jaoks, kontrollige omaniku käsiraamatut. Siiski tasub meeles pidada, et tootjad ei võta alati arvesse seda, millises maailmajaos nende kliendid elavad või millistesse riikidesse konkreetseid sõidukeid imporditakse. Mootoriõli tüüpide tundmine aitab otsuse langetamisel kasutada kainet mõistust ja arvesse võtta individuaalseid asjaolusid.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.