autoDNA soovitab
kasutatud-auto

Milline on kasutatud autode turg ehk ärge keelduge kirju ajalooga sõidukitest

26 jaanuar 2023

Eesti kasutatud autode müügiga on ametlikult seotud rohkem kui 2000 ettevõttet, valdav enamus neist asub Harju- või Tartumaal.

Kasutatud autode turg võimaldab teenida kopsakat kasumit, sellest saadav tulu on palju suurem kui need summad, mida makstakse autode hooldamise või remontimise eest. Nii suur huvi kasutatud autode müügi vastu ei tähenda siiski seda, et ettevõtted on leidnud võluvitsa raha teenimiseks. Olemasolevad andmed näitavad, et peaaegu 70% registreerimata sõidukitest, mis ületavad Euroopa Liidu piiri, on tagasikeritud läbisõidu näidikuga. Rääkimata sellest, et iga teine müüki pandud auto on remonditud. See muudab äriidee üsna lihtsaks – mustalt turult ostetakse odav auto, mis on kulunud ja tavaliselt kahjustatud, odomeeter keritakse tagasi, seejärel sõiduk remonditakse ning müüakse edasi tohutu juurdehindlusega. Müüginumbreid mõjutab ka asjaolu, et kasutatud osade juurdehindlus on tihti mitu korda suurem kui uute osade puhul. See kahekordistab kasumit – kõigepealt osade ning seejärel auto enda pealt.

Kasutatud auto? Avariivaba ja alla 200 000km läbisõiduga

Kahjuks panustavad sellesse ka ostjad, kes eeldavad sageli, et auto läbisõit on alla 200 000 kilomeetri ja see on avariivaba. Nendele ootustele vastavad suurepäraselt ebaausad müüjad, kes pakuvad just seda tüüpi autosid. Tegelikult vastab nõuetele vaid autode välimus, sest neid remonditakse võimalikult väikeste kuludega ja nende minevikku ei avalikustata. Kui klient soovib näiliselt ideaalset 15-aastast autot, siis selle ta ka saab, kuid samas puudub tal ligipääs sõiduki ajaloole. Sealjuures toimub ainuüksi Eestis igal aastal kuni 34 tuhat liiklusõnnetust. Kohustusliku vastutuskindlustuse kaudu makstavate hüvitiste kogusumma on aastaid kasvanud – 2014. aastal oli see umbes 66,8 miljonit  eurot, 2017. aastaks aga juba 102,3 miljon eurot (suurem osa sellest summast tuleb sõiduautodelt). Kindlustuse poolt hüvitatava kahju keskmine väärtus on ligi 1800 eurot.

auto-onnetus

Sellisel olukorral on tõsised tagajärgi kogu kasutatud autode turu jaoks. Müüjad, kes pakuvad kergetes liiklusõnnetustes osalenud sõidukeid, mis on remonditud vastavalt kehtivatele standarditele, ei saa hinna poolest konkureerida nn halli alaga. Vigade korrektne diagnoosimine ja vajalike tööde läbiviimine tähendab suuri kulutusi. Seetõttu ei ole kasutatud autode ostmine, remontimine ja edasimüümine kasumlik uute autode müüjate ning nendega seotud volitatud teenindusjaamade jaoks. Taoline situatsioon tekitab kahju kõigile turuosalistele. Hea kere ja uue värvikihiga autot on uskumatult raske müüa sellise summa eest, mis kataks remondikulud. Paljud pole nõus taolist autot ostma ja isegi kui nad seda teevad, ootavad nad tohutut allahindlust.

 

Avariis osalenud autod pole maailma lõpp

Kas asjad võiks olla teisiti? Jah, kuid ainult juhul, kui ostjad aktsepteerivad tõsiasja, et mõned turul olevad autod on osalenud plekimõlkimises või isegi tõsisemas avariis ning neid on varem remonditud – suuremalt jaolt professionaalselt. Peamine on teada, mida ja kuidas parandati. Te peaksite teadma, millised olid kahjustused (st kere) ning milline sündmus oli nende põhjuseks. Kas see oli liiklusõnnetus, üleujutus, rahetorm või šassii kahjustus tee halva seisundi tõttu? Samuti on hea teada, kas pärast väiksemat kokkupõrget parandati auto originaalosade abil? Millises remonditöökojas kahjustused parandati? Ostja, kes leiab vastused neile küsimustele, saab usaldusväärset informatsiooni selle kohta, mis autoga varem toimunud on. Isegi tõsised kahjustused, mille maksumus ulatub  tuhandetesse, ei vähenda auto funktsionaalsust, kui need on eemaldatud professionaalselt. Neil pole ka olulist negatiivset mõju sõiduki väärtusele.

Juhul, kui remonti tehti võimalikult väikeste kuludega (st kasutati tundmatu päritoluga osi), peaks see peegelduma madalamas hinnas. Selline lähenemine tooks kasu nii klientidele kui ka neile müüjatele, kes peavad hetkel sõiduki ajalugu varjama, sest potentsiaalsed ostjad on allergilised remonditud ja üle värvitud kerega autode suhtes. Pikemas perspektiivis tooks selline muutus kaasa turu puhastumise ja vabastaks suure osa turust, mis praegu on külmunud, kuna klientide ootused on üleliigselt suured ning ebarealistlikud. Professionaalne remont, näiteks mõlkide eemaldamine, nõuab vastavaid oskusi ja varustust, kuid sellel pole negatiivset mõju kogu autokere vastupidavusele. Mõned kliendid teavad aga paremini ja hoiavad sellistest autodest kaugel. Õnneks leidub ka neid, kes mõistavad, et täiusliku kasutatud auto leidmine on üsna keeruline.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Kasutatud autosid leidub mitmesuguseid – nii sõidukeid, mis on peaaegu uued kui ka neid, mis on näinud paremaid päevi, aga on siiski heas vormis ja peavad vastu veel aastaid.

muugi-autod

Eelkõige ootavad kasutatud autode turul professionaalsust ostjad. Keegi ei taha raisata aega mitme pakkumise üksikasjalikule kontrollimisele, kui selle tulemused võivad siiski olla ebausutavad. Kuldne reegel on see, et kliendid ootavad läbipaistvust: parem on kuulda halb tõde kui ilustatud valet. Kliendil on õigus teada, et kasutatud auto on remonditud ning milliseid varuosi kasutati. Kusjuures müüja on kohustatud vastavat teavet edastama.

Remonditud, kuid dokumenteeritud

Rusikareegel peaks olema see, et dokumenteeritud ajalooga autosid pole vaja karta, kuid kindlasti peaks ostjal olema ülevaade konkreetsetest kahjustustest ja kuidas neid parandati. Enamik kliente taolist varianti ei kaalu, kuid professionaalselt remonditud sõiduk võib sageli olla paremas tehnilises seisukorras kui ilma remondiajaloota auto. AutoDNA pakub aruandeid teadlikele ostjatele ning müüjatele, kes soovivad oma pakkumisi usaldusväärsemaks muuta. Nii paistavad nende reklaamid teiste seast positiivselt silma. Mõni veebisait muudab VIN-numbri esitamise kohustuslikuks juba kuulutuse loomise etapis. Kasutatud autode turul on ammu möödas aeg, kui müüja sõitis müügiplatsile mitme autoga ja naasis koju bussiga.

Sellepärast alustab autoDNA uue artiklite sarjaga, mis keskendub remonditud autodele kui kasutatud autode turu lahutamatule osale. Järgmises artiklis uurime, milliseid varasemaid kahjustusi võib leida kasutatud autost. Kas olete kuulnud mahakandmisest ehk hävinenud sõidukitest? Kõlab hirmutavalt, kuid see ei tähenda tingimata, et auto pole ostmist väärt. Ning kuidas on lood avariidega, näiteks kokkupõrgete ja plekimõlkimistega? Kas need on sündmused, millel on väiksem negatiivne mõju auto väärtusele? Sellest saate teada meie uue sarja järgmistest artiklitest.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

Loe veel: