autoDNA soovitab
kuidas valida oma esimest autot

Esimene auto – milline on hea valik algaja juhi jaoks?

3 august 2017

Sisukord

Valige lihtsa konstruktsiooniga auto, mida on kerge parandada. Miks? Mida lihtsam on autot parandada, seda väiksem on võimalus, et ebaaus mehaanik üritab selle remontimise pealt lisakasu teenida. Mudeli kirjelduse lugemine aitab välja selgitada, kas hooldus on lihtne või keerukam (ja seega palju kallim).

  1. Valige lihtsa konstruktsiooniga auto, mida on kerge parandada. Miks? Mida lihtsam on autot parandada, seda väiksem on võimalus, et ebaaus mehaanik üritab selle remontimise pealt lisakasu teenida. Mudeli kirjelduse lugemine aitab välja selgitada, kas hooldus on lihtne või keerukam (ja seega palju kallim).
  2. Valige väiksem auto. See ei tähenda, et algaja peaks tingimata ringi sõitma väikeses Fiat Seicentos, kuid noored autojuhid võiksid vältida suuri universaale või maastureid. Väikese autoga on kergem sõita ja seda on ka lihtsam parkida, mis on eriti oluline linnas.
  3. Selgitage välja kütusekulu. Esimene sõiduk ei tohiks olla liiga kulukas – see kehtib nii hoolduse kui ka kütusetarbimise kohta. Peaksite valima auto, mis töötab diisli või veeldatud naftagaasiga (LPG), välja arvatud juhul, kui tegemist on kogenematu juhiga, kelle jaoks raha ei ole mingi probleem. Tavaliselt ei ole algaja juhi eelarve siiski nii suur, et ta võiks kütuse peale palju raha kulutada.
  4. Valige auto, mis on registreeritud uue omaniku elukohariigis ja kui võimalik, siis koos kehtiva kindlustuse ja tehnilise ülevaatusega. Tänu sellele ei pea Te oma teekonda alustama formaalsustega. Samal põhjusel on kasulik osta sõiduk, mille varustusse kuulub varurehv, tulekustuti, tungraud ja esmaabikomplekt. Kui oskate kaubelda, võib müüja kõik need seadmed autoga kaasa anda, eriti kui ta ei taha hinda alandada.
  5. Ärge makske täiendava lisavarustuse ja vidinate, näiteks istmesoojenduse, eest. Juht, kes ei ole kunagi varem autot omanud, ei tea veel kindlalt, millised seadmed on vajalikud ning mis on üleliigne. Ärge investeerige esimesse autosse liiga palju raha – peamine on sõiduki töökindlus. Alati on võimalik see uue vastu vahetada, kui tunnete, et olete selleks valmis.
  6. Valige ilma riketeta sõiduk, mille interjöör on hästi hooldatud. Kui Te ei ole mehaanik ega tunne kedagi, kes soovib autot tasuta remontida, siis ärge usaldage müüjat, kes ütleb, et viga on hõlpsasti parandatav. Esimene auto peaks olema valmis koheseks kasutamiseks, ilma et peaksite täiendavalt investeerima remonttöödesse. Lisaks muudab hästi hooldatud sisemus auto igapäevase kasutamise meeldivaks.
  7. Valige ohutu auto, mis on silma paistnud kokkupõrketestides. Ärge otsige tõeliselt kiirete autode hulgast – sageli üritavad algajad oma autot testida ja kiirusepiiranguid ületada, mis pole eriti ohutud, kui juhil puuduvad selleks sobivad oskused. Samuti on mõistlik osta sõiduk, millel on roolivõimendi, abs ja mitu turvapatja.
  8. Täiuslik auto algaja juhi jaoks on varustatud esirattaveoga. Tagarattaveoga sõiduki kontrollimine võib algaja juhi jaoks olla keerukas, eriti libedal pinnasel.
    Ja nüüd konkreetsetest mudelitest – millist neist valida? See sõltub muidugi Teie eelarvest. Kõige parem on valida sellistes autode seast nagu Toyota Yaris, Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Fiat Punto, Peugeot 206 ja 107, Ford Fiesta, Citroen C3 või mini-klassi mudel Ford Ka.

 

Loe veel:

Summary