autoDNA kontrollib
VIN-kood

VIN-kood. Millist teavet see sisaldab?

20 august 2020

Kasutatud auto tausta kontrollimisel on ostja jaoks mitmeid eeliseid. Kõige olulisem on VIN-kood, kuid leidub ka teisi identifitseerimismärke.

Rahvusvahelise sõidukite identifitseerimissüsteemi (VIN) kohaselt peaks igal autol olema oma ID-number. See koosneb 17nest tähest ja numbrist.

 

 

VIN-koodi dekodeerimise abile saate kindlaks teha, millise sõidukiga on tegemist ning samal ajal kontrollida, et kõik on seaduslik. VIN-kood sisaldab muu hulgas teavet auto käigukasti tüübi kohta: manuaal või automaat, kas sõidukil on kolm või viis ust, kas katted on valmistatud veluurist või isegi nahast. 

Proovime siis auto ID-numbrit dekodeerida.

id-number

N-number
B-number või täht

Allikas: CEBID uurimiskeskus 

Kolm esimest tähemärki moodustavad rahvusvahelise tootjakoodi, kusjuures esimene neist tähistab geograafilist piirkonda, teine konkreetses piirkonnas asuvat riik ja kolmas sõiduki tootjat. Märgid neli kuni üheksa näitavad sõiduki tüüpi, näiteks, milline on selle konstruktsioon, kere tüüp, mootor, käigukast. Tähtede ja numbrite tähenduse määravad tootjad individuaalselt. Viimane tähemärkide jada (10–17) on sõidukit identifitseeriv osa (konkreetse üksuse jaoks). Sümbolite tähenduse selles osas määratlevad tootjad individuaalselt. Tavaliselt on see järgmine: 10. märk on tootmisaasta või mudeliaasta, 11. märk on tehasenumber või tootmisaasta (Fordi autod), märgid 12 kuni 17 on järjekorranumbrid.

Identifitseerimisnumbri kasutamata kohad tuleb täita numbriga 0. Mõned tootjad ei järgi seda reeglit ja kasutavad muid sümboleid. Identifitseerimisnumber tuleb kanda ühele või kahele reale, kusjuures tühikud peavad olema ühtlase suurusega. Kaherealise märgistuse korral ei tohiks ühtegi ülaltoodud põhielementi poolitada.

 

Mis asi on autoDNA?

Kas olete sellest artiklist huvitatud? Tutvu ka toodetega, mida pakub autoDNA – juhtiv USA ja Euroopa päritoluga sõidukite ajaloo aruannete pakkuja . VIN-koodi kontroll aitab teil vältida lisakulusid, mis on seotud tundmatu minevikuga auto ostmisega. Teenus on saadaval 24/7 aastaringselt – vaja on vaid internetiühendust ja kontrollitava sõiduki VIN-numbrit.

 

Identifitseerivad sildid paigutatakse mootoriplokki, salongi (auto sisemusse) või pagasiruumi. Need paigaldatakse tavaliselt pärast kere värvimist. Harvadel juhtudel paigaldatakse kood pärast alusvärvi pealekandmist või värvitakse numbriväli üle halli värviga.

Identifitseerimisnumbrite paigaldamiseks on mitu võimalust. Need võivad olla sisse pressitud – tulemuseks nõgusad tähemärgid; vormitud – see muudab märgid kumerateks; välja lõigatud – aukudena; põletatud – märgid kantakse sõidukile elektrilahenduse meetodil ning koosnevad paljudest umbes 1 mm läbimõõduga punktidest.

VIN-kood või andmesilt ei ole ainus vahend auto tausta kontrollimiseks. Palju saab õppida ka elementidest, mis ei tundu olevat teabeallikad. Selle näiteks on aknad. Paljud tootjad paigutavad tootmisaasta akendele. Selle jaoks on tavaliselt koodid, näiteks 2 tähistab 1992. aastat. Taoliseid andmeid tuleks hankida ka edasimüüjalt või tootjalt. Pidage meeles, et aknad võivad olla pisut vanemad kui auto ise, näiteks ühe aasta jagu. Kahe või kolme aasta suurune erinevus, võrreldes VIN-koodi admetega, on aga punane lipp. Kui koodid erinevad, võite järeldada, et mõned aknad on asendatud. Muidugi ei tähenda katkised aknad alati seda, et sõiduk on osalenud avariis. Teised kohad, kust saab näha näiteks auto tootmisaastat, on suured plastist elemendid. Kontrollige õhufiltri ja salongifiltri korpust ja lambivarje.

Palju saab õppida ka dokumentidest. Sõiduki registreerimisdokumentide abil saame kontrollida, et puuduvad jäljed, mis viitavad andmete kustutamisele või ilma ametliku loata tehtud kannetele. Oluline on omaniku andmete ja registreerimisandmete kooskõla. Kui need erinevad, ei tohiks me usaldada mingeid volitusi ega isegi notarilepinguid. Dokumendid peavad olema veatud. Peaksite nõudma maksuameti poolt kinnitatud ostuarve, tollidokumentide või ostulepingu avalikustamist.

 

Hoidke end petiste eest!

Kas varastatud autol võivad olla seaduslikud dokumendid ja korrektsed numbrid? Esiteks hangivad kurjategijad juhusliku vanarauaks mineva auto dokumendid. Nad on huvitatud seaduslikest dokumentidest, numbriväljast ja andmesildist. Pärast dokumentide kätte saamist varastavad nad auto, mis on sama marki, värvi ja sama vana. Seejärel eemaldavad nad vanarauaks mineva auto numbrivälja ja andmesildi, mis paigaldatakse varastatud autosse. Seega on auto varastatud, kuid dokumendid, numbriväli ja andmesilt on korrektne.

 

Tootjate nimekiri koos nende poolt valitud sildiga

tootjate-nimekiri

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel:

Summary