autoDNA soovitab
SEAT-MAIN

SEAT ALTEA XL – tundmatu mahtuniversaal

5 veebruar 2021

See toimus 2015. aastal, veidike pärast aastavahetust, kui olin kätte saanud oma autojuhiload. Noore, uute lubadega mehena, kibelesin rooli, kuid mul polnud isiklikku autot. Õnneks sain sageli kasutada oma isa autot, milleks oli SEAT ALTEA XL 1.8 TFSI.

Pealt vaadates ei ole see midagi erilist, lihtsalt tavaline pereauto, mis ei hiilga oma välimuse poolest. See on küll tõsi, kuid kuna meie perel oli 1,8 Turbo mudel, mis kaalus vaid 1500 kg, oli tegemist küllaltki tõsiseltvõetava mahtuniversaaliga. Kuna mul oli autole pandud vahtraleht, nägin mitmeid noori huligaane vanade 1995-2004a BMWdega, kes otsustasid valgusfoori taga oma vabalthingava mootori pöördeid kiirendada, et mind reede hilisõhtul väikesele jõukatsumisele kutsuda. Loomulikult on taolise väljakutse vastuvõtmine lauslollus, ning tagantjärele mõeldes olin rumal, et seda isegi kaalusin, kuid me kõik oleme noored olnud. Noore uljaspeana otsustasin kaasa mängida ja kui mootor jõudis 2000 pöördeni minutis, nägi bemm ainult minu mahtuniversaali tagatulesid.

SEAT-BACKÜldiselt on konkreetne mudel vaid ümberehitatud ja voolujoonelisema kerega Volkswagen Touran. See muudab varuosade hankimise lihtsaks, kuna kapoti all on tavaline VW mootor ja juhtmestik, mis on universaalne paljude VAG-grupi mudelite puhul.

Millised olid auto positiivsed ja negatiivsed küljed?

Ehkki ma näen konkreetset autot läbi roosade nostalgiaprillide, olen siiski realist, ning tänu sellele suudan täpselt kirjeldada mudeli plusse ja miinuseid.

Plussid:

• Väga avar, ruumipuudus pole probleemiks.

• Kuna tegemist on Volkswageniga, on varuosasid piisavalt.

• Palju odavam kui teised samast ajaperioodist pärit VAG-grupi autod.

• Kuigi seda pole näha, võib see olla üsna sportlik.

• Kasutatud autode turult on lihtne leida madala läbisõiduga eksemplaar, mille kasutusajalugu on 100% kontrollitav.

• Üsna kõrge ja mugav sõita.

Miinused:

• Väga lärmakas, eriti maanteel sõites.

• 1,8 TFSI mootor pole kõige ökonoomsem – 10,5 liitrit linnas ja 7,5 liitrit maanteel.

• Üldiselt madala huvi tõttu on seda raskem müüa.

Kui palju need maksavad?

Nende keskmine hind kõigi mootoritüüpide korral on alla 3000 euro. Praegu leidub mitmeid pakkumisi, kus auto läbisõit on 300 000 km, kuid väga tihti ilmub turule eksemplaare, mille läbisõit on vahemikus 50 000 -140 000 km ja hind on umbes 2000-3000 eurot. Hetkel on parim pakkumine taevasinine Seat Altea XL Stylence 104 000-kilomeetrise läbisõiduga. Sellel on sama 1,8 TFSI mootor, mida olen kogu aeg kiitnud, ning hind on 3600 eurot. Kuna need olid ka uutena suhteliselt odavad autod, on enamik neist ostetud meie kodumaalt. Tänu sellele on sõidukite taust täielikult kontrollitav. Läbisõidu kinnitamine on lihtne, kuigi see võib praktilise auto puhul tunduda ülemäärane, sest enamasti ei ole mõõdikuid keritud.

Miks sellest üldse rääkida?

Kuna paljudel autoDNA pere liikmetel on aastate jooksul olnud erinevaid autosid, siis tundsime, et peaksime oma kogemusi lugejatega jagama. Selle uue blogisarja käivitamise au anti mulle ja seetõttu olen otsustanud juhtida tähelepanu alahinnatud, praktilisele ja lõbusale autole, mis väärib rohkem kiitust, kui ta seni saanud on.

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.