autoDNA soovitab
aku

Mis tühjendab auto akut? 10 viisi tühja aku vältimiseks

5 september 2019

Üks halvimaid tundeid maailmas on see, kui Sa istud autosse, asetad võtme süütelukku, keerad võtit ja taipad, et see ei käivitu nii nagu tavaliselt. Enamasti on selle põhjuseks asjaolu, et auto aku on tühjaks saanud.

“Mis tühjendab auto akut?” võib olla esimene küsimus, mis Sulle taolises olukorras pähe kargab. Ning õige vastuse leidmine võib osutuda raskeks. Leidub mitmeid tegureid, mis võivad põhjustada Sinu auto aku järsku surma.

 

 

Kuid aku tühjendamist on võimalik ka vältida, kui oled selle nimel valmis pingutama. Siin on 10 viisi tühja aku vältimiseks.

1. Käivita oma autot regulaarselt

Kas oled harjunud oma autot kasutama ainult kord iga paari nädala tagant? Võibolla arvad, et see on aku jaoks kasulik, kuid tegelikult on auto harv käivitamine üks halvimaid vigu, mida on võimalik teha.

Isegi, kui autot ei kasutata vaid nädal või kaks, võib aku selle aja jooksul täielikult tühjaks saada. Võimalik, et pead selle tööle saamiseks kasutama käivituskaableid.

Parem on, kui hakkad oma autot iga paari päeva tagant käivitama, et aku oleks laetud ja tööks valmis.

2. Hoia seda suve jooksul päikese eest

Kui Sa ei kaitse oma autot kõrgete suviste temperatuuride eest, aitad kaasa aku tühjenemisele. Autot ei tohiks kunagi parkida otse lõõskava päikese kätte, kui seda on vähegi võimalik vältida.

Selle asemel pargi oma sõiduk varjulisse kohta, kus puudub otsene päikesevalgus. See kaitseb auto akut ja hoiab ära salongi ülekuumenemise.

3. Parkige sõiduk talvel garaaži

Kuigi liiga kuum temperatuur pole aku jaoks hea, ei sobi sellele ka liiga külm ilm. Äärmiselt madalad temperatuurid võivad aku hävitada ja muuta sõiduki käivitamise raskeks isegi käivituskaablite abil.

garaaz

garaaz

Juhul, kui Sul on võimalik kasutada garaaži, peaksid oma autot hoidma just seal, et see ei oleks kogu aeg külma käes. Peaksid ilmastikutingimusi kindlasti arvesse võtma siis, kui prognoositakse lund ja jääd, kuna need võivad autole kuhjuda ning selle tavapärasest veelgi külmemaks muuta.

4. Läbi pikemaid vahemaid

Kas sõidad oma autoga vaid paar kilomeetrit korraga? See aeglustab paljude osade kulumist, kuid kahjuks kurnab taoline kasutusviis samaaegselt sõiduki akut.

Autos paiknev generaator vajab aku laadimiseks piisavalt tööaega. Nii et kui teed ainult lühikesi reise siia ja sinna, hakkab aku tühjaks jooksma ning jääbki tühjaks.

Taolise stsenaariumi vältimiseks proovi aeg-ajalt ette võtta veidi pikemaid sõite. Bensiinipaagi täitmine muutub loomulikult kulukamaks, kuid asi on seda väärt, kuna see on kasulik nii akule kui ka teatud mootoriosadele.

5. Lülita tuled välja, kui auto seisab

auto-tuled

auto-tuled

Mootori seiskamisel ja sõidukist väljumisel veendu, et nii esituled kui ka sisemised tuled oleksid välja lülitatud. Need võivad tunduda tühised asjad, mis ei ole väga kurnavad, kuid tegelikult suudavad tuled aku tühjendada vaid tunni või kahe jooksul.

6. Lülita raadio välja, kui auto seisab

Mõnele inimesele meeldib autos raadiot kuulata ka siis, kui sõiduki mootor on välja lülitatud. Raadio lülitatakse sageli sisse kedagi ootama jäädes või selle puhastamise ajal.

Täpselt nagu esitulede ja salongivalgustite põlema jätmine, kurnab raadio mängimine seisva mootoriga sõiduki akut ja põhjustab selle kiiret tühjenemist.

7. Ühenda vidinad lahti, kui neid ei kasutata

Tänapäeval ühendatakse auto pistikupesadesse ja sigaretisüütajasse igasuguseid seadmeid. Nutitelefonidest ja navigatsioonisüsteemidest kuni DVD-mängijate ning isegi arvutiteni – kõik need vidinad võivad sõidu ajal auto akut tühjeneda.

nutitelefon

nutitelefon

Kui korraga on vooluvõrku ühendatud liiga palju seadmeid, ei suuda aku nõudlusega sammmu pidada. See hakkab aega mööda tühjenema ning sureb mingil hetkel välja.

8. Akut tuleb aeg-ajalt puhastada

Tõsta kapott üles ja vaata oma sõiduki akut. Juhul, kui akule on kogunenud mustust, tolmu ja muud prahti, pühi see puhtaks.

Mustuse või määrdeainete kiht võib takistada soojuse eraldumist ning kaasa aidata aku tühjenemisele. Aku puhastamine aitab säilitada optimaalset temperatuuri ning vältida tõrkeid.

9. Võta korralikult kasutusse akulaadija

Juhul, kui plaanid oma sõiduki pikemaks ajaks seisma jätta, näiteks puhkusele minnes, ühenda enne lahkumist aku külge akulaadija. See takistab aku täielikku tühjenemist, kui autot mingil põhjusel ei kasutata.

10. Vaheta aku välja iga paari aasta tagant

Ükskõik, kui palju aku kurnamist välditakse, see ei teeni Sind igavesti. Enamik autoakusid on ehitatud nii, et need kestavad umbes 4 aastat või isegi vähem.

Asenda aku iga paari aasta tagant, sest vastasel juhul võib see täielikult üles öelda. Ning asenda see kindlasti kvaliteetse akuga, mitte odavaga. Enne ostu sooritamist hangi lisateavet selle kohta, milline aku on kõige sobivam konkreetse sõiduki jaoks.

Mis tühjendab auto akut? Tasub meeles pidada

Vahel juhtub, et auto aku sureb ilma hoiatuseta. Selle vältimiseks ei ole võimalik midagi teha.

Siiski peaksid meeles pidama eeltoodud tegureid, mis aitavad kaasa aku kiirele tühjenemisele. See aitab Sul vältida teadmatusest tulenevaid vigu. Käesolevas artiklis loetletud näpunäited aitavad akut hoida heas seisukorras.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel:

Summary