autoDNA soovitab
asümmeetria

Teabe asümmeetria ja “sidruniturg” – mida see tähendab sõidukite ostjate ja müüjate jaoks?

10 mai 2021

“Teabe asümmeetria on olukord, kus ühel tehingu osapoolel on märkimisväärne eelis teise ees – ta teab palju rohkem tehingu subjektist ja võib neid teadmisi kasutada ostja kulul enda kasuks.”

See on üks katkend autoDNA poolt avaldatud väljaandest “Kasutatud auto ostmine pole enam rulett”. Väljaanne puudutab elutähtsaid sotsiaalseid teemasid ning selle eesmärgiks on läbipaistvuse saavutamine Eesti autoturul.

 

 

Hiljuti avaldatud artiklis arutati väljaande esimest osa “Mis toimub VIN-koodiga?”.

Täna on meil käsil teise osa lühikokkuvõte. “Sidrunauto” (lemon car), mida nimetatakse ka “lõksuautoks” (trap car) või “maamiiniks” (landmine car), on uus või kasutatud sõiduk, millel on varjatud vead (mis võivad olla tootmise või kavandamise käigus tekkinud tehasedefektid). Defektseid või halvas seisukorras sõidukeid ostavad ja müüvad inimesed, kes ei ole eelnevalt teadlikud sõiduki tegelikust olukorrast, st neil võib olla mehaanilisi probleeme, ebakorrektne odomeetri näit, varjatud kahjuajalugu või on läbi viidud tootja soovitustele mitte vastavaid remonditöid. Majanduslike, mehaaniliste või juriidiliste vigade kõrvaldamine mõjutab taolise auto müügihinda ja väärtust.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

“Sidrunite” tulvas on hea kasutatud auto kuulutusel väga keeruline silma paista. Seetõttu on läbipaistvus müüja ja ostja vahelistes suhetes ülimalt oluline. Kasutatud autode turul kehtivad garantiid ainult suhteliselt uutele sõidukitele ja nende kasutusala on samuti piiratud. Samas on aga võimalik massiliselt kasutada VIN-koodi pakutavaid võimalusi. Õnneks võimaldab see tehnoloogia kontrollida müüja kuulutuses olevat informatsiooni. Tänu sellistele veebilehtedele nagu mnt.ee või autoDNA.ee saavad ostjad teabe asümmeetria vähendamiseks lihtsa, kiire ja paljudel juhtudel tasuta lahenduse. See tähendab karistamatu manipuleerimise ja teabe asümeetria lõppu ostja-müüja suhetes. Mõned müüjad diskvalifitseerivad end turult kohe, sest nad ei esita sõiduki ajalugu kajastavat aruannet ega isegi VIN-koodi. Selline tava on paljude ostjate jaoks punane lipp. Müüja saaks VIN-koodi avalikustada pärast kontakti loomist telefoni või e-posti teel, kuid pelgalt sellise põhiteabe varjamine tähendab seda, et taoline kontakt ei pruugi kunagi tekkida.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe väljaannet “Kasutatud auto ostmine pole enam rulett

Loe väljaande esimese osa kirjeldust – “Mis toimub VIN-koodiga?

—-

Kas oled tuttav mõistega “teabe asümmeetria”? Kas oled sellega kokku puutunud auto ostmisel/müümisel?

Teabe asümmeetria on olukord, kus ühel tehingu osapoolel on märkimisväärne eelis teise ees – ta teab palju rohkem tehingu subjektist ja võib neid teadmisi kasutada ostja kulul enda kasuks.