autoDNA soovitab
Õige sõiduasend

Soovituslik sõiduasend

1 veebruar 2018

Korrektse sõiduasendi hoidmine rooli taga suurendab oluliselt meie turvalisust. Kahjuks on palju sõidukijuhte, kes nendest reeglitest kinni ei pea. Laske Meil meelde tuletada, kuidas õigesti rooli taga istuda.

Soovituslik sõiduasend – olulised aspektid

Autosse istudes peaksime esimese asjana sättima oma seljatoe püstisesse asendisse. Meie ülakeha peaks olema peaaegu vertikaalses asendis. Meie selg peaks toetuma kindlalt seljatoele, pea aga olema peatoe lähedal, mitte selle vastas.

Järgmisena peaks paika panema istme asukoha ja rooli. Rool ja istmed on muudetava asendiga peaaegu kõikides autodes. Milline on õige kaugus? See peaks vastma kahele kriteeriumile.

Esiteks:

Kui vajutame põhja siduripedaali, siis peaks Meie põlv jääma kergelt kõverdatud asendisse terveks pedaali vajutuse ajaks. Sellega suudame vähendada tugevate põlvetraumade ja luumurdude ohtu laupkokkupõrkel. Kui põlv on kõverdatud asendis, siis kokkupõrke hetkel kõverdub ta veelgi rohkem ning trauma risk jalale on väiksem.

Teiseks:

Kui Meie õlad puhkavad istme seljatoel, siis peaksime saama enda randed toetada rooli peale. Selline asend võimaldab küünarnukkidel piisavalt liikuda, et rooli probleemideta mõlemale poole lõpuni välja keerata.

Kui need kaks kriteeriumit on täidetud, siis on garanteeritud, et iste ei ole roolist liiga kaugel. Samuti tasub silmas pidada, et iste ei oleks roolile liiga lähedal. Kui iste on roolile liiga lähedal siis meie kõht ei võimalda meil rooli keerata! Õige sõidu asend on selline, mis ei lase meie liigestel “lukku” minna ning võimaldab meil rooli vabalt ja suurema pingutuseta keerata.

Sõidukitel, millel saab istet tõsta, võiksime selle sättida sellisesse asendisse, mis võimaldab meil üle rooli näha kogu ümbruskonda.

Kuidas hoida käsi rooli peal?

Mida teha oma kätega? Peaksime kasutama kolmandiku reeglit. Hädaolukorras võimaldab see teha rooliga kiireid ja piisavalt suuri manöövreid. Ükski teine sõiduasend ei võimalda suuremat sõiduvabadust.

Turvavöö

Enne sõidu alustamist peame kinnitama turvavöö. See peaks olema meie kehale võimalikult lähedal. Juhul kui kanname paksemat jakki, siis turvavöö peab olema vastu keha jakki all. Miks? Avariiolukorras päästab pingul turvavöö meid otseset tugevast kokkupõrkest turvapadjaga. Kui turvavöö ei ole tihedalt ümber, siis meie keha liigub järsult ettepoole ning tagajärjeks võivad olla püsivaid kahjustused.

turvavöö

Turvavöö

Soovituslik sõiduasend on alles algus.

puhasta auto

Puhasta auto

Soovituslik sõiduasend on midagi enamat kui lihtsalt õige istumisasend. Korrektset asendit tuleks hoida kogu sõidu vältel. Enne sõidu alustamist peaksime veenduma, et kõik vajalikud toimingud turvalise ja mugava sõidu jaoks on tehtud.

Esiteks:

Talvel tuleks akendelt ning sõiduki kerelt eemaldada jää ja lumi. Rooli taga parema nähtavuse saamiseks võimlemine muudab meie optimaalset sõiduasendit.

Teiseks:

Enne sõidukisse istumist peaksime oma riietuse kohandma sõiduki sisetemperatuuri jaoks vastavaks. Eriti oluline on see talvel. Kui me peame kodu juurest autoni jõudmiseks kõndima pika tee, siis riietume me ka vastavalt. See on arusaadav, kuna keegi meist ei taha ju haigeks jääda. Sõitu alustades on hea võtta seljast üleriided, et sõidu ajal palav ei hakkaks. Sõidu ajal üleriiete ära võtmine segab keskendumist ning suurendab õnnetuse riski.

Kolmandaks:

Enne sõidu alustamist võiks panna paika ka kõik vajalikud süsteemid, näiteks kliimaseade, raadio jne. Soovituslikust sõiduasendist ei ole kasu, kui kulutame suurema osa sõidust gps-i ja raadio näppimisele.

Samuti peaksime me võitlema oma halbade harjumustega. Tavaline on see, et sõitu alustades oleme ennast sättinud õigesse asendisse, kuid sõidu vältel rikume seda ühe käega rooli hoides või lausa ristis kätega rooli keerates. Teatud olukordades saame abi paluda kaasreisijalt, nii saab olukord lahendatud enda sõiduasendit ja keskendumist rikkumata.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.