autoDNA soovitab
öngondoskodás a világjárványban

Kuidas saavad autojuhid koroonaviiruse ajal enda eest hoolt kanda?

26 märts 2020

Koroonaviirus ei anna alla ja tundub, et see jääb meie juurde veel pikaks ajaks. Koroonaviiruse esile kerkimine on sundinud mitmete riikide elanikke oma hügieeniharjumusi muutma. Mida saavad selles osas ette võtta autojuhid, lisaks juba välja kujunenud harjumusele käsi regulaarselt ja põhjalikult pesta?

Oleme kokku kogunud käputäie näpunäiteid lähitulevikuks, mil võime oodata koroonaviirusesse nakatunud inimeste arvu regulaarset suurenemist. Õnneks pole nakatumise oht väga kõrge (vähemalt praegu), kuid parem karta kui kahetseda. Siin on iga autojuhi jaoks mõned tegevused, mis aitavad riski vähendada ja käesoleva olukorraga harjuda.

koroonaviirus

koroonaviirus

  • Puhastage autot regulaarselt, eriti rooli, käigukangi, nuppe ja ukse käepidemeid – st kõiki kohti, mida juht ja reisijad on puutunud. Selleks sobib kõige paremini professionaalne alkoholipõhine desinfitseerimisvahend. Ehkki seda on hetkel keeruline leida, peaks selle kättesaadavus lähiajal suurenema tänu tootmis- ja tarnevõimsuse paranemisele. Kindlasti on taolisi kaupu võimalik osta mitmetest tanklatest.
  • Enne kütusepaagi täitmist pange kätte ühekordselt kasutatavad kindad, mis tuleb tanklas visata segajäätmete prügikasti (tavaliselt must konteiner). Kindaid ära võttes tõmmake ühe käega kinda keskmist osa. Seejärel asetage kaks sõrme teise kinda sisse ja eemaldage see, keerates mõlemad kindad üksteise sisse rulli. Enne kinnaste minema viskamist võiksite need igaks juhuks mähkida ühekordselt kasutatavasse kotti. Sel moel kaitsete inimesi, kes tegelevad jäätmete käitlemisega. Liiga keeruline? Hea õnne korral võite leida jaama, kus sõidukite tankimisega tegelevad teenindajad.
  • Ärge kasutage bensiinijaama tualettruumi, kui see pole hädavajalik. Viirus levib õhu kaudu, mis tähendab, et seda võib esineda avalikus tualettruumis, näiteks uste käepidemetel või prilllaual. See kehtib kõigi avalike tualettruumide kohta, kuid pidage meeles, et bensiinijaama külastab iga päev väga suur hulk inimesi, seega on nakatumise oht taolises kohas tunduvalt kõrgem. Veelgi enam, paljud inimesed ei pese pärast WC kasutamist käsi. Juhul, kui peate tingimata kasutama avalikku tualettruumi, peske hoolikalt käsi. Lahkudes avage uks linki puudutamata või kasutage ukse avamiseks ühekordselt kasutatavat paberrätikut. Olukorras, kus tanklas ei ole võimalik käsi pesta (nt kuna vedelseepi pole uuesti täidetud), kasutage desinfitseerimisvahendit niipea kui autosse saate.
  • Koroonaviiruse ajal hoidke käepärast autojuhi tööriistakomplekti, mis peaks muu hulgas sisaldama alkoholipõhist desinfitseerimisvahendit koos aplikaatoriga (eelistatavalt pihustiga), ühekordselt kasutatavaid kindaid tankimiseks (pole alati tanklas saadaval) ja kontaktivaba termomeetrit. Nakkusnähtude ilmnemisel (nt kuiv köha, palavik) saate enda või oma reisijate temperatuuri koheselt mõõta. Kasulikud on ka ühekordselt kasutatavad salvrätikud ja jäätmekotid. Kaitsemask on samuti väärt ostmist (niipea, kui need on jälle poodides saadaval). Juhul, kui teil on kõrge palavik või kahtlustate nakatumist muudel põhjustel, peaksite ennetavalt kasutama kaitsemaski, et vältida viiruse levitamist.
  • Kas on soovitatav maksta elektrooniliselt, kuna viirus võib levida sularaha kaudu?
    Teoreetiliselt jah, kuid kui tangite suurema summa eest, peate ikkagi sisestama oma PIN-koodi (välja arvatud mõne puutevaba kaardi korral, mis on kõrgema limiidiga) ning puudutama terminali klaviatuuri. Seepärast peaksite pärast igat tehingut käsi pesema või desinfitseerima, olenemata makseviisist. Samuti tasub meeles pidada, et mõned tanklaketid kasutavad mobiilirakendusi, mis võimaldavad maksta QR-koodi abil, tänu sellele ei ole vaja isegi hoonesse siseneda. See on suurepärane lahendus, mis vähendab veelgi viiruse edasikandumise riski, sest kõik tanklas olevad inimesed saavad hoida ohutut distantsi. Veelgi enam, see kaitseb teid ka nende eest, kes on juba nakatunud, kuid kellel pole veel mingeid sümptomeid.
  • Järjekorras seistes hoidke teistest inimestest vähemalt 1 või 1,5 meetri kaugusel. Nii piirate kontakti inimestega, kes võivad viirust levitada ise seda teadmata.
    Loomulikult peaksid reeglitest kinni pidama kõik inimesed, vastasel juhul muutuvad ennetavad meetmed mõttetuks.
autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Lõpetuseks, üritage jääge rahulikuks ja mõistlikuks. Igaüks meist saab panustada koroonaviiruse vastasesse võitlusesse. Selleks on vaja järgida lihtsaid hügieeninõudeid autos, bensiinijaamas, tööl, kodus ja ka igal pool mujal.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Summary