autoDNA soovitab
Külmunud kütus

Mis temperatuuril kütus külmub?

26 veebruar 2018

Bensiin on elutähtis osa erinevate sõidukite kütuse kasutuses, nagu iga teinegi vedelik, ka kütus külmub teatud temperatuuri juures. Selleks et ära hoida mehaanilisi rikkeid, mis on põhjustatud kütuse külmumisest, oleks hea teada mis temperatuuri juures see oht tekib.

Milleks koosneb Bensiin?

Me saame külmumis küsimusele paremini vastata, kui teame millest Bensiin koosneb.

Esiteks, ei koosne bensiin vaid ühes ainest, vaid tegu on seguga erinevatest süsivesinikest ja lisaainetest – sadadest kui täpsem olla. Tuntumad neist on Etanol, oktaan, heksaan ja heptaan. Teisest küljest aga ka Butaan ja Pentaan, sõltuvalt piirkonan talvistest temperatuuridest. Enamusel eelnimetatutest on väga mitmekoeline struktuur, neil on palju lisa osakesi mida  nimetatakse isomeerideks.  See viib aga faktini, et kõigil ainetel, millest bensiin koosneb, on omapärane ülesehitus ja selelst tingitud erinev külmumis temperatuur.

Mis temperatuuril bensiin külmub? 

Te olete juba võibolla vastusele mõelnud, arvestades seda et tegu on erinevate ainete seguga. Mis tempertuuril siis ikkagi kütus külmub? Ei külmugi kui täpne olla. Bensiin on selline “tore” aine et sellel puudub nö. Külmumis punkt. Sellel pole küll külmumis punkti, kuid sellel on külmumis vahemik.

Kui temperatuur langeb, siis hakkab ka bensiini olek veidi muutuma. Esimesena hakkavad bensiinist eralduma pisemad osakesed. Kui aga temperatuur läheb ekstreemselt külmaks siis hakakvad eralduma suuremad ained nagu näiteks Tsüklo-heptaan . Bensiin võib muutuda pasta laatseks, või natukene isegi kliistriks .

 Bensiin muutub kliistriks juba umbes -30 kraadi juures, ning auto mootorile ohtlikuks muutub asi siis, kui temperatuur langeb alla -40. Kuid kütuse külmumist ei tasu karta, kui tangite talvel korralikku talvist kütust.

 

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.