autoDNA soovitab
soitmine-tihedas-liikluses

Kuidas sõita tihedas liikluses, säästes sidurit ja vältides kokkupõrkeid?

5 august 2018

Kahjuks on laialt levinud probleem, et autokooli instruktorid ei õpeta algajatele juhtidele, kuidas sõita tihedas liikluses. Samas see on üks kõige kasulikumaid oskusi, eriti suurlinnades.

Kuidas sõita tihedas liikluses ja säästa sidurit (ja oma jalga)

Siduri asendamise kulud on sageli väga kõrged. See kehtib ka selliste varuosade kohta, mis ei ole tootja originaalid ning mida müüvad sageli volitamata osapooled. Volitatud esinduses on osade hinnad tihti mitu korda kallimad ja remondikulud koos tööjõuga võivad ulatuda tuhandetesse. Sidurit kuritarvitatakse kõige sagedamini just tihedas liikluses. Selle põhjuseks on asjaolu, et mõned juhid ei taha pärast peatumist jalga sidurilt eemaldada või kasutavad tihedas liikluses tehnikat, mis hõlmab pedaali pidevat ettevaatlikku allasurumist.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Mõlemad sõidustiilid põhjustavad selle konkreetse komponendi kulumist ja nendega kaasneb vajadus kulukate remonditööde järgi. Kuidas seda kulu edasi lükata? Sõites tihedas liikluses järgige alltoodud näpunäiteid. Kui eespool asuv auto edasi liigub, astuge sidurile, pange sisse esimene käik, vabastage sidur ning jätkake sõitu kuni järgmise peatuseni (vajadusel pange sisse kõrgem käik), vajutage sidurile, viige käigukang neutraalasendisse, vabastage sidur.

Diiselmootoriga auto puhul saate kasutada teistsugust ja väga kasulikku tehnikat. Kui sõidukite voog on uuesti liikuma hakanud, vajutage sidurile, pange sisse esimene käik ja vabastage siduripedaal aeglases tempos. See võimaldab diiselautol pikkamisi esimeses käigus edasi veereda. Bensiinimootori puhul ei ole see tavaliselt võimalik ja me peame käiku koheselt muutma.

Samuti jälgige pidevalt sõiduteel tekkivaid situatsioone. Mõnikord ei pruugi eesolev auto väga kaugele jõuda ja juht liigutab sõidukit vaid paarkümmend sentimeetrit. See võib olla nende automaatne refleks või tingitud juhi ärritusest. Me ei tohiks nende käitumist jäljendada, sest see tähendab siduri kasutamist ilma märkimisväärse kasutegurita, mis ei muuda meie teekonda sugugi kiiremaks.

Siinkohal kasutame võimalust mainida, et liiga väikese pikivahe hoidmine raskendab päästesõidukite läbipääsu hädaolukorras. Juhul, kui vahe eesoleva sõidukiga on liiga väike, on raske tagant tulevale politsei- või tuletõrjeautole läbipääsemiseks piisavalt palju ruumi anda.

Kuidas sõita tihedas liikluses ja vältida kokkupõrkeid?

Ennekõike peaksime jääma rahulikuks. Kiirustades on see loomulikult raske. Me peame endale teadvustama, et meil pole mingit kontrolli teel valitseva olukorra üle. See tähendab, et vihastamine ei muuda liiklust kiiremaks. See võib hoopis põhjustada kokkupõrke, mis raiskab veelgi enam aega ja muudab olukorra teel palju halvemaks. Klassikaline näide on kokkupõrge otse juhi ees või taga liikuva sõidukiga.

Selliseid olukordi aitab vältida piduripedaali mõistlik kasutamine. Pidurdada tuleb rahulikult, mitte liiga järsult, hoides sobivat pikivahet eesoleva sõidukiga. Kuigi meil on aega pidurdada, ei pruugi tagant tulev juht alati õigeaegselt reageerida.

Olukorras, kus foorituled hakkavad muutuma punaseks, peame enne piduri põhja vajutamist vaatama tahavaatepeeglisse ning seejärel õrnalt piduripedaalile astuma. Pidurituled teavitavad meid taga olevat juhti, et kavatseme peatuda. Juhul, kui tagapool olev juht asub meile liiga lähedal, on mõnikord ohutum kollase tulega sõitu jätkata kui riskida kokkupõrkega.

Teine väga oluline aspekt kokkupõrgete vältimise juures on marsruudi planeerimine. Juhul, kui kasutame konkreetset teed sageli, teame, kuhu pöörata ja millises sõidureas me olema peame. See omakorda tähendab, et me oskame juba aegsasti õigesti reastuda. Sõites võõras linnas või tundmatus piirkonnas, eriti tipptunnil, peaksime kindlasti sisse lülitama GPS-i. Seda ei tohiks sugugi häbeneda, sest see maandab mitmeid riske, mis on seotud sõiduraja vahetamisega (sageli viimasel hetkel ja ilma vajaduseta) või närviliselt õige tee otsimisega.

Tihedas liikluses unustavad paljud inimesed sageli, et mootorrattad ja motorollerid on muutumas üha populaarsemaks. Nende juhid tahavad enesestmõistetavalt ära kasutada oma sõiduki väikest kogu ja üritavad autodesummast läbi pääseda kiiremini, kui teised liiklejad. Seega peame enne iga manöövri läbiviimist peeglisse vaatama.

Tiheda liikluse korral peaksime vältima ka igasuguseid häirivaid elemente. Vali muusika või telefoniga rääkimine võib meie tähelepanu hajutada ning muudab ülalkirjeldatud reeglite järgimise raskemaks. Iga hetk, mil juht teeoludele tähelepanu ei pööra, võiks talle väga kalliks maksma minna.

Kuidas tihedas liikluses sõites meeldivamalt aega viita?

Ennekõike peaksime hoolitsema selle eest, et sõiduki sisetemperatuur oleks õige. On ilmselge, et kliimaseadme kasutamine suurendab energiakulu ja mootori koormust, kuid selle kasutamist ei tohiks iga hinna eest vältida. See konkreetne süsteem on autodesse paigaldatud just selleks, et meie elu lihtsamaks muuta. Samuti on tihedas liikluses soovitatav kasutada suletud ahelat. Lõppude lõpuks ei taha me sisse hingata teistest sõidukitest erituvaid heitgaase.

Ainsa hoiatusena mainime, et oluline on kontrollida mootoriõli temperatuurinäidikut. Selle põhjuseks on asjaolu, et see aitab tuvastada probleeme jahutussüsteemiga, millest me varem teadlikud ei olnud. Probleemide korral peame õhukonditsioneeri välja lülitama ja mootorit võimalikult vähe koormama, kuni jõuame oma sihtkohta.

Nagu eelnevalt mainitud, tuleb raadiot ja telefoni kasutada mõistlikult. Seda seetõttu, et juhi tähelepanu peab olema suunatud teele. Kõik telefonikõned tuleb teha käed-vabad seadme abil.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Summary
Kuidas sõita tihedas liikluses, säästes sidurit ja vältides kokkupõrkeid?
Article Name
Kuidas sõita tihedas liikluses, säästes sidurit ja vältides kokkupõrkeid?
Description
Kahjuks on laialt levinud probleem, et autokooli instruktorid ei õpeta algajatele juhtidele, kuidas sõita tihedas liikluses. Samas see on üks kõige kasulikumaid oskusi, eriti suurlinnades.
Author
Publisher Name
autoDNA.ee