autoDNA soovitab
Õhufilter-Õlifilter-Kütusefilter-Autofiltrid-autodna

Autofiltrid: puhastada või asendada?

6 oktoober 2017

Teie auto kasutab mitmesuguseid filtreid, mis aitavad sõidukil töötada sujuvalt. Mootorisse ja salongi siseneva õhu jaoks on olemas filtrid. Õli- ja kütusefiltrid aitavad vältida prahi sattumist mootoriosadesse. Kõik filtrid vajavad lõpuks asendamist, kuid kasulik on teada, millised märgid näitavad, et tekkinud on probleeme. Samuti on vaja teada, kas filtreid on võimalik puhastada, sest alati ei tasu rutata uut ostma. Kellele ei meeldiks sõiduki hooldamiseks vähem raha kulutada?

Õhufilter

Õhufilter

Õhufilter

Auto õhufiltrid on valmistatud mitmesugustest materjalidest, sealhulgas paberist, vahtmaterjalist ja puuvillast. Need takistavad prahi, näiteks tolmu, õietolmu, sudu ja muude saasteainete sattumist autosse. Mootoris asuv õhu sisselaskefilter takistab mootori tööd häiriva prügi sisenemist mootorisse . Salongi õhufilter asub tavaliselt kas kindalaeka taga või juhi poolel pedaalide kõrval.

Probleemsed sümptomid: Auto õhufiltrite rikked on tavaliselt kergesti märgatavad. Üldised sümptomid, mis iseloomustavad mootori õhufiltrite rikkeid on järgmised:

 • Suurem kütusekulu.
 • Jõudluse vähenemine.
 • Mustad süüteküünlad.
 • Probleemid mootori töös või selle käivitamisel.
 • Valgustatud mootori kontrolltuli.

Salongi õhufiltriga on probleeme, kui märkate mõnda neist sümptomitest:

 • Õhuavast tulenevad ebameeldivad lõhnad.
 • Salongi õhufiltrist tulenev ülemäärane müra.
 • Vähenenud õhuvool õhuavadest.

Puhastada või asendada?: Üldiselt saab auto õhufiltreid enne asendamist paar korda puhastada. Olenevalt filtri tüübist võib neid puhastada kas tolmuimejaga või niiske lapiga. Puhastamise või asendamise intervall sõltub sellest, kuidas sõidukit kasutatakse, kuid igal juhul võiks nende seiskorda kontrollida õlivahetuse ajal. Õhufiltrid ei ole tavaliselt väga kallid, seega kui nende seisund on küsitav, siis on mõistlik need lihtsalt välja vahetada.

Õlifilter

Õlifilter

Õlifilter

Õlifilter  on tavaliselt valmistatud tselluloosist, kuid mõnest luksusautos võib leida ka klaaskiust mudeleid. Õlifiltrid kaitsevad mootorit mustuse, oksüdeeritud õli ja liikuvate komponentide poolt toodetud metalliosakeste eest. Need saasteained võivad sattuda mootori sisemusse ning suurendada kulumist, vähendada tõhusust ja töövõimet. Õlifiltrid asuvad tavaliselt mootori põhjas või küljel.

Probleemsed sümptomid: Õlifiltri probleemide korral ilmnevad mõned hoiatusmärgid. Nende hulgas:

 • Mootorist kostuvad ebatavalised helid.
 • Tume, must või terajas õli õlimõõtevardal.
 • Õli või mootori kontrolltuli põleb.

Puhastada või asendada?: Kuna õlifilter puutub pidevalt kokku määrdunud õliga, on selle puhastamine suur töö. Seetõttu on ilmselt targem õlifilter kohe asendada. Seda tuleks tavaliselt teha iga õlivahetuse ajal. Õlivahetuse sagedus sõltub Teie konkreetsest sõidukist ja sõidustiilist.

Kütusefilter

Kütusefilter

Kütusefilter

Iga tilk kütust, mis jõuab mootorisse, läbib kõigepealt kütusefiltri. See eemaldab kõik osakesed ja lisandid, mis võivad pärssida põlemist või kahjustada mootori sisemisi komponente. Kütusefiltri asukoht sõltub Teie sõidukist, kuid üldiselt paiknevad nad kütusetorudes või kütusepaagi sees.

Probleemsed sümptomid: Mootorile ei meeldi räpane kütus, nii et see annab Teile probleemidest teada. Ummistunud filtri korral ilmnevad samuti hoiatavad märgid. Tavalised tunnused:

 • Mootori käivitamine on keeruline.
 • Sõidu ajal peatumine.
 • Aeglane kiirendus.
 • Mootori pöörete kõikumine tühikäigul.

Puhastada või asendada?: Nagu õlifiltri puhul, on tavaliselt parim lahendus filtri asendamine. Seda peamiselt filtreeritava vedeliku iseloomu tõttu. Erinevalt õlifiltrist ei pea kütusefiltri asendamine käima kindla ajakava järgi. Selle asendamine on vajalik ainult siis, kui tekib mõni eespool nimetatud sümptomitest ja kvalifitseeritud mehaanik on kindel, et probleemil ei ole muud põhjust.

Nagu piduriklotsid ja rehvid, kuluvad ka filtrid lõpuks läbi. Need sümptomid annavad Teile teada, et midagi on valesti, kuid lihtsalt sellepärast ei ole vaja tõtata uut filtrit ostma. Võimalik, et algseisukorra taastamiseks piisab vaid põhjalikust puhastusest – nii jääb rohkem raha lõbusate asjade jaoks.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

Loe veel:

Summary