autoDNA soovitab
Sõitmine tormiga

Tormid sõidu ajal. Mida on vaja teada

31 mai 2018

Tormid sõidu ajal. Mida on vaja teada

Kuumad suvepäevad lõppevad sageli äkilise äikesetormiga. Üldiselt on auto salong taolisel juhul turvaline koht, kuid sellistes ilmastikutingimustes sõitmine võib olla väga ohtlik.

Juhul, kui lööb välku, on soovitatav oodata ilma paranemist – metallist autosalong on selleks üsna turvaline koht, ehkki mõnikord võib sõidukit tabada äkiline välgunool. Muu hulgas on ohus sõiduki elektrilised ja elektroonilised süsteemid. Võimaluse korral peaks juht tormi ajal leidma ohutu koha, peatama auto, lülitama sisse ohutuled ja ootama ilma paranemist. Samuti ei tohiks puudutada ühtegi metallist eset. Kõige turvalisem on istuda käed süles ja mitte hoida jalgu pedaalidel – seda soovitab Renault autokooli direktor Zbigniew Weseli.

Ohtlik vihm ja lombid

Teine tormidega seotud oht on tugevad vihmasajud. Sadu vähendab oluliselt nähtavust ja muudab pidurdusteekonna tunduvalt pikemaks. Juhul, kui juhil ei ole võimalik seisma jääda ja vihma vaibumist oodata, peab ta vähendama sõidukiirust ning suurendama pikivahet. Samuti tuleks jälgida, et teel ei oleks sügavaid lompe. Veest läbi sõitmine liiga suurel kiirusel võib tekitada väga ohtliku olukorra ehk vesiliu – sõiduk hakkab libisema ja muutub juhitamatuks. Samuti on võimalik, et sõiduki süütesüsteem või muud elektrilised elemendid saavad märjaks. Peale selle võivad tekkida ka muud kahjustused, kuna lombid peidavad sageli sügavaid auke.

Lombid

Lombist läbi sõites tuleks sõidukiirus vähendada nii palju kui võimalik ning eemaldada jalg piduripedaalilt, kuna pidurdamisel on eesmised amortisaatorid pinge all ja ei toimi korralikult. Juhu, kui vee all oleva teelõik on halvas seisukorras, mõjutab löögienergia vedrustust ja auto rattaid. Käigukasti ja mootori kaitsmiseks taolise energia eest on kasulik vajutada siduripedaali – seda soovitavad Renault autokooli instruktorid. Juhul, kui tee on üle ujutanud läheduses asuv jõgi või muu veekogu, pöörake ringi ja püüdke leida alternatiivne marsruut, kuna veetase võib ootamatult tõusta.

Olge ettevaatlik tugeva tuule korral

Tugeva tuule korral on soovitatav vältida peatumist või sõitmist puude läheduses, sest langevad oksad võivad autot kahjustada või tee blokeerida. Sel põhjusel on äikese ajal ohutum sõita pigem kiirteedel ja suurtel maanteedel, mitte kohalikul külateel, mida ääristavad metsasalud. Samuti võib tugev tuul auto õigelt sõidurajalt kõrvale lükata. Taoline oht on eriti suur sildadel ja lagedal maastikul. Tõsiste puhangute ajal peab juht viivitamatult reguleerima rataste asendit veidi tuule suunas, et selle jõudu vähendada. Sõidukiirust on vaja kohandada vastavalt ilmastikutingimustele ning pikivahe eesoleva sõidukiga peaks olema vähemalt 3 sekundit

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

Summary