autoDNA soovitab
suusatmine välismaal

Suusatamine välismaal. Mida on vaja teada enne teele asumist?

29 jaanuar 2018

Välismal suusatamise juutes on kõigepealt vaja tagada, et suusavarustus on nõuetekohaselt pakitud. Samuti tuleb kasuks konkreetse riigi liikluseeskirjadega tutvumine.

Talv on nüüd korraliku hoo siisse saanud ja tänu sellele on alanud suusapalavik, ning eriti just völismaal suusatamine on üha populaarsemaks muutunud. Erinevad uuringud demonstreerivad, et iga kolmas autojuht on läbinud ligi 20 tuhat kilomeetrit ning rohkem kui 43 protsenti inimestest kasutab oma auto igapäevaselt või peaaegu iga päev.

 

 

Kuidas suuski transportida?

Välismaal suusatamine on populaarne teema, ning suuskade transportimiseks on mitu võimalust, kuid mitte kõik neist ei ole ohutud. Loomulikult on kõige lihtsam neid autos hoida, kuid see on võimalik ainult suuremate sõidukite puhul. Mõned uued autod on varustatud ka spetsiaalse “varrukaga”, mis aitab varustust stabiliseerida. Tuleb meeles pidada, et “lahtiste” suuskade transportimine võib õnnetuse korral olla eluohtlik. Suusad peavad autos olema kinniseotuna või spetsiaalses kotis, täpselt nii nagu neid transporditakse lennureiside ajal. Need nõuded on minimaalsed ohutusmeetmed. Peaksite teadma, et enamikus mägiriikides on keelatud suusavarustuse transportimine auto reisijatesalongis. Varustust saab transportida ka pagasiruumis, kuid selle jaoks on vaja liigutada tagumist istet ja kindlaks teha, et suusad sõidu ajal liikuma ei hakka.

Suusatamine välismaal - Kuidas suuski transportida?

Suusatamine välismaal – Kuidas suuski transportida?

Katuseboks ja katuseraam

Välismaal suusatamine nõuab ka suuskade kodust kaasa võtmist. Parim koht spordivahendite hoidmiseks transpordi ajal on auto katus. Enamiku automudelite puhul on võimalik paigaldada katuseraam. Suuskade kinnitamiseks võite kasutada traditsioonilist raami, magneetilist raami või universaalset katuseboksi.

Standartse suurusega raamile võib mahtuda kuni kuus paari suuski või neli lumelauda. Nende pidemed on kinnitatud alusraamile, mille saab omakorda paigaldada nii katusereelingutele, kui need juhtuvad olemas olema, tehases valmistatud katuseaukudesse või lihtsalt universaalsetele paigaldustoenditele.

Samuti on olemas magnetraamid, mis ei vaja reelinguid ega risttalasid, kuid neid ei saa kasutada autodel, mille katus on valmistatud alumiiniumist või muust mittemagneetilisest materjalist.

Katuseraamide eelisteks on ohutus ja mugavus, kuid samas puutub varustus kokku saastega ning on lihtne saak varastele. Seepärast võidavad katuseboksid üha rohkem populaarsust, eriti kui ees seisavad pikemad reisid. Nendes on võimalik hoida mitte ainult suuski ja suusakeppe, vaid ka saapaid, kaitsevarustust ja riideid. Samuti pakub see tõhusat kaitseb saasteainete vastu.

Katusebokside hinnad on aina langenud ning tänasel päeval saab neid osta isegi 100 euro eest. Paremad mudelid, mis lukustatakse võtme abil ja on avamise lihtsustamiseks varustatud gaasivedrudega, maksavad natuke rohkem. Nii bokse kui ka traditsioonilisi raame on võimalik rentida – selleks peate internetist õige teenuse leidma.

Suusatamine välismaal - Katuseboks

Suusatamine välismaal – Katuseboks

Suusatamine välismaal

Eesti juhiluba võimaldab Teil ringi sõita kogu Euroopas. Siiski peaksite enne minekut tutvuma võimalike erinevustega Eesti ja sihtkohariigi liikluskorralduses. Samuti on vaja teada, millised teed on maksustatud ja kuidas nende kasutamise eest tasutakse (teemaksukleebiste kaudu, maanteedel ja kiirteedel asuvates tolliputkades või nii nagu Norras – sõiduk tuleb eelnevalt registreerida ja makse võtakse Teie kaardilt).

Euroopa ravikindlustuskaart võimaldab kasutada tervishoiuteenuseid teistes EL / EFTA riikides, kuid samuti võib välismaal viibides kasuks tulla täiendav autoabikindlustus. Peate kontrollima, millised teenused sisalduvad Teie kehtivas kindlustuslepingus. Autoabi teenust võidakse pakkuda ka boonusena erinevate pangatoodete kasutamisel, näiteks krediitkaardi või pangakonto avamisel.

Suusatamine välismaal

Suusatamine välismaal

Millele erinevates riikides tähelepanu pöörata?

Austria

Kui kavatsete suusatada Austrias, pidage meeles, et talverehvid on kohustuslikud 1. novembrist kuni 15. aprillini, kusjuures rehvimustri sügavus peab olema vähemalt 4 mm.  Ebasoodsa ilma korral, ning samuti märgistatud kohtades, on vaja lumekette. Pidage meeles, et Austrias on suuskade transportimine auto salongis ebaseaduslik. Maksimaalne kiirus väljaspool elamupiirkondi on 100 km/h. Auto kohustuslik varustus peab sisaldama selliseid elemente nagu esmaabikomplekt, EC27 ohukolmnurk ja helkurvest.

Suusatamine välismaal - Austria

Suusatamine välismaal – Austria

Tšehhi Vabariik

Tšehhis on talverehvid kohustuslikud 1. novembrist kuni 31. märtsini, minimaalne rehvimustri sügavus on 4 mm. Lumeketid on vajalikud ainult äärmuslike ilmastikutingimuste või vastavate liiklusmärkid korral. Auto ja juhi kohustuslikku varustusse peab kuuluma EN 471 helkurvest (mida tuleb hoida salongis, mitte pagasiruumis), ohukolmnurk, varupirnide ja -kaitsmete komplekt, esmaabikomplekt. Samuti peate teadma, et Tšehhi Vabariigis ei tohi autot juhtida isik, kelle veres leidub ükskõik millisel määral alkoholi.

Suusatamine välismaal - Tšehhi

Suusatamine välismaal – Tšehhi

Prantsusmaa

Prantsuse Alpidesse suundudes tuleb meeles pidada, et selles riigis on soovitatav rehvimustri sügavus vähemalt 3,5 mm. Mägipiirkondades reguleerivad talverehvide ja lumekettide kasutamist vastavad liiklusmärgid. Sõiduki kohustuslikud lisaseadmed on: ohukolmnurk, komplekt varupirne, helkurvest EN 471. Soovitatav on ka esmaabikomplekt ja tulekustuti. Prantsusmaal sõltub kiirusepiirang maanteedel ja kiirteedel ilmastikutingimustest. Vihmastel päevadel ei tohi sõita kiiremini kui 100 km/h ning kui nähtavus on vähem kui 50 meetrit, on piirkiirus 50 km/h.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

Suusatamine välismaal - Prantsusmaa

Suusatamine välismaal – Prantsusmaa

Slovakkia

Talverehvid on Slovakkias kohustuslikud 15. novembrist kuni 15. märtsini.  Kette võib kasutada, kui teed on tugevalt kaetud lume või jääga. Kohustuslike lisade hulka kuuluvad: auto salongis hoitavad helkurvestid juhi ja kaasreisijate jaoks, ohukolmnurk, esmaabikomplekt, kaitsmete ja lambipirnide komplekt.

Suusatamine välismaal - Slovakkia

Suusatamine välismaal – Slovakkia

Šveits

Talverehvid ei ole Šveitsis kohustuslikud, kuid kui nende puudumine põhjustab kokkupõrke või õnnetuse, määratakse juhile trahv. Samuti tuleb vastavalt märgistatud aladel kasutada libisemiskindlaid kette ning naelrehvidega sõiduki kiirus ei tohi ületada 80 km/h.

Suusatamine välismaal - Šveits

Suusatamine välismaal – Šveits

Itaalia

Alates 1. novembrist kuni 15. aprillini on seadusega nõutud talverehvide kasutamine ja lumekettide hoidmine autos. Val d’Aosta populaarses suusapiirkonnas kehtivad eeltoodud määrused 15. oktoobrist 15. aprillini.  Kohustusliku varustuse hulka kuuluvad helkurvestid kõikidele reisijatele ning ohukolmnurk.

Suusatamine välismaal - Itaalia

Suusatamine välismaal – Itaalia

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.