autoDNA soovitab
Kasutatud autod

Kasutatud autod. Kas me peaksime kartma suure läbisõiduga autosid?

12 aprill 2018

Suure läbisõiduga auto on paljude jaoks piisav põhjus potentsiaalselt huvitavate pakkumiste tagasilükkamiseks. Kas auto väike läbisõit garanteerib, et see on heas tehnilises seisukorras ja kas me peaksime kartma sõidukeid, mis on läbinud suuri vahemaid?

Kasutatud autod

Pole saladus, et liikvel on mitmeid kasutatud autosid, mille läbisõidumõõdiku näitu on muudetud. Loomulikult leidub ka ausaid müüjaid, kuid turu hetkeolukord soosib pettureid. Põhjus on lihtne – ostjad soovivad soodsa hinnaga sõidukit, mille läbisõit on võimalikult madal. Nad loodavad, et see garanteerib auto hea seisukorra ja pikas perspektiivis probleemivaba toimimise. Kas selline mõtteviis on õigustatud?

Petturid ja sulid

Petturid ja sulid

Läbisõit

Alustuseks ütleme, et läbisõidul ja läbisõidul võib olla suur vahe. Auto jaoks on ideaalne pika vahemaa läbimine monotoonse sõidustiiliga. Selle vastandiks on linnaliiklus, kus mootorit käivitatakse tihedamini ning samuti pikeneb “külmalt töötamise” ajaperiood. Sidur kestab kauem tänu väiksemale käiguvahetuste arvule ning mida vähem rooli keeratakse, seda aegalsemalt kuluvad roolisamba liigendid. Kasutatud autode puhul on sageli võimatu kontrollida, kuidas varasemad omanikud konkreetset sõidukit kasutasid. Teisest küljest on suure läbisõiduga (näiteks 300 000 km) autosid enamikul juhtudel korralikult hooldatud. Seepärast on huvipakkuva sõiduki kontrollimisel väga oluline analüüsida tehnohoolduse ajalugu. Võib juhtuda, et hoolimata hirmutavast läbisõidust on auto kallid põhikomponendid juba välja vahetatud. See muudab konkreetse sõiduki atraktiivsemaks väiksema läbisõiduga autost, mille muud puudujäägid on silmatorkavad. Loomulikult on mehaanika vaid üks aspekt, millele tuleb tähelepanu pöörata. Pikkade vahemaade läbimine kiirteedel võib kere esiosale jätta suurel hulgal kriimustusi ja mõlke, samas, kui intensiivset linnasõitu võib tuvastada kulunud uksehingede, looka vajunud juhiistme või kulunud rooli ja käigukangi kaudu.

Väike läbisõit

Väike läbisõit ei tähenda alati seda, et sõidukisse ei ole vaja investeerida ning samuti ei taga see auto probleemivaba toimimist. Üks tähtsamaid asju, millele siinkohal tähelepanu pöörata, on vedelikuvahetuse intervallid. Isegi, kui auto sõidab vaid 2-3 tuhat kilomeetrit aastas, tuleb õli siiski regulaarselt vahetada. Kahjuks ununeb see paljudel autoomanikel. Selle tulemusena võib pärast teenindusajaloo kontrollimist ilmneda, et õli on vahetatatud iga mõne aasta tagant. Teine küsimus on see, kuidas auto hoiustati. Loomulikult on sõidukit kõige parem hoida kuivas garaažis. Olukord on halvem siis, kui auto veetis kuid või isegi aastaid “tähtede alla”, näiteks kortermaja ees parkimisplatsil. Sellisel juhul võite avastada, et veermik on roostes ning rehvid, pidurid ja aku tuleb koheselt asendada.

autoturg-kasutatud-autod-autode-muuk

autoturg-kasutatud-autod-autode-muuk

 

Sõiduki kontroll

Igal juhul on kõige olulisem (ja kahjuks sageli ka kõige raskem) ülesanne sõiduki tehnilise seisukorra ja teenindusajaloo põhjalik kontrollimine. See ei tohiks olla keeruline juhul, kui tegemist on autoga, mille hooldust on teostatud usaldusväärses remonditöökojas. Probleeme võib esineda siis, kui tekib kahtlusi sõiduki dokumentatsiooni suhtes – lõppude lõpuks on teenindusraamatute võltsimine väga levinud. Kahtlusi peaks äratama sarnane käekiri ning ühesugused templid ja allkirjad kõikidel dokumentidel. Tänapäeval pannakse suurt rõhku sõiduki välimusele, seega on kliente korrigeeritud läbisõidumõõdiku abil üsna lihtne petta – eriti, kui tegemist on inimestega, kes “ostavad oma silmadega”. Puhas ja hästi lõhnav sisemus, läikiv värvipind või pestud mootor ei peaks innustama mitte ainult imetlust, vaid ka kahtlust. Pettuste puhul on väga levinud rooli või roolikatte asendamine – sellisel juhul võib spekuleerida, et vana oli keskmisest rohkem kulunud ning see peaks kindlasti peegelduma ka auto läbisõidus.

Enne ostu sooritamist laske auto üle kontrollida sõltumatul asjatundjal, kes on konkreetse mudeliga tuttav. Samuti peaks see isik olema valitud kliendi, mitte müüja poolt. Juhul, kui müüja ei ole sellise kontrolliga nõus, võite konkreetse pakkumise koheselt unustada. Pidage meeles, et see väike alginvesteering võib pikas perspektiivis väga kasulikuks osutuda. See aitab vältida veelgi kõrgemaid remondikulusid ja annab suhteliselt täpse ülevaate sõiduki tegelikust tehnilisest olukorrast.

 

Küsimusele, kas parem on kõrge või madal läbisõit, ei leidu ühest vastust. Mõlemal juhul leidub nii häid sõidukeid, kui ka neid, mis nõuavad märkimisväärset investeeringut. Te peaksite alati kontrollima müüjalt saadud teavet ning igasuguste kahtluste korral pöörduma spetsialistide poole.

 

Loe veel:

Summary