Auto ostjale
AutoDNA-aruanne-kuidas-seda-lugeda-milline-on-selle-vaartus-ja-miks-on-vaja-seda-osta

AutoDNA aruanne: kuidas seda lugeda, milline on selle väärtus ja miks on vaja seda osta

Lisas 8 oktoober 2019

21. sajandil pole kõige väärtuslikum kaup enam kuld ega teemandid. Sellest ihaldatum on usaldusväärne ja tõestatud informatsioon. Just seetõttu on AutoDNA aruanded autojuhtide seas nii populaarsed. Kuidas sellist raportit lugeda? Miks tasub seda osta ja kui palju on võimalik selle abil raha säästa? Hetke pärast saab see kõik selgeks.

Mis on VIN-dekooder?

See on veebisait, mille abil on võimalik välja selgitada konkreetse auto detailne ajalugu. Dekooderid saavad teavet mitmetest allikatest. Paljud neist ei ole tavainimesele kättesaadavad. Eestis kõige populaarsem VIN-dekooder on autodna.ee, mis töötab juba ligi 10 aastat; ettevõte on Euroopa liider ja seda tüüpi veebisaitide seas üks maailma tuntumaid.

Mida saab teada AutoDNA aruandest?

Woody Alleni komöödia pealkirja parafraseerides: AutoDNA aruande abil saate teada kõike, mida Te oma auto kohta teada soovisite, kuid mida Te kunagi küsida ei julgenud.

Näiteks võib aruanne Teile öelda:

 • kui suur on konkreetse aastakäigu sõidukite keskmine läbisõit,
 • kas sõiduk on varastatud,
 • kas autol on ajalugu, mis viitab probleemidele.

Milline aruandes sisalduv teave on kõige väärtuslikum?

Kindlasti on selleks teave, mida muul viisil ei oleks võimalik hankida, või mille teada saamiseks oleks vaja kogenud automehaaniku nõu. Ühesõnaga, taolise teabe korral on Teil vaja aruannet või ekspertsüsteemidele juurdepääsu omavat isikut, kes suudab selles sisalduvaid andmeid lugeda ja neid õigesti tõlgendada. Näiteks, sõiduki läbisõidu hindamine kulunud osade testimise abil. See puudutab eriti kahte asja:

1) Teave sõidukiga seotud õnnetuste / kokkupõrgete kohta. Selle leiate järgmistest jaotistest:

 • sõiduki ajaloo jaotis „Kahjustuste ajalugu” – vastavad andmed viitavad registreeritud kahjustustele;
 • fotod jaotises “Arhiveeritud fotod”;
 • jaotis “Varustus “, kus on loetletud uhiuue sõiduki varustusse kuuluvad elemendid;
 • lõpuks jaotis “Hind “, mis näitab Teile olulisi muudatusi auto hinnas. Järsk hinnamuutus võib viidata õnnetusele ja remondile.

2) Teave selle kohta, kas auto on kunagi kuulutatud varastatuks. Selle leiate jaotisest “Varastatud sõidukite andmebaas ” . Kasutame üle tosina andmebaasi, veendumaks, et esitatud ülevaade on võimalikult terviklik.

PANGE TÄHELE:

Autodna.ee ei garanteeri, et sõidukit pole kunagi varastatud, isegi, kui see ei ilmu üheski varastatud sõidukite andmebaasis.

Millisele muule teabele peaksite tähelepanu pöörama?

Aruandes sisalduvast informatsioonist väärib suurimat tähelepanu järgmine:

1)Ajavahemik auto tootmise ja esmakordse registrisse lisamise vahel. Üle 6 kuu pikkune vahe tähendab, et midagi on valesti. Miks on see teave nii oluline? Mudeliaasta esitamine tootmisaastana on kasutatud autode turul tavaline nähtus. Selle tagajärjel on sõiduk ülehinnatud. Tõenäoliselt ei ole Te teadlik, et auto eest küsitakse liiga suurt summat. Välja arvatud juhul, kui olete saanud professionaalse hinnangu, näiteks VIN-dekoodriga abiga.

2) Keskmine läbisõit , mida võite oodata sama aasta ja sama mootoriversiooniga autodelt. Kui märkate, et testitud auto eristub selles osas selgelt keskmisest, st selle läbisõit on palju väiksem, on läbisõidumõõdikut tagasi keritud. Uute (nt kuni 3-aastaste) autode puhul, millel pole hooldusraamatut või mis ei ole läbinud perioodilisi ülevaatusi (või kui autoDNA aruanne ei sisalda täpset läbisõitu), võimaldab see lõik Teil siiski õiget kilomeetrite arvu hinnata.

3) Viimased järelepärimised. See on aruande väga huvitav osa. Just siit saate teada, kes on vaadanud antud autot puudutavat teavet ja tellinud selle kohta AutoDNA aruande, samuti millal nad seda tegid ja kust. Sagedased andmeotsingud peaksid Teis kahtlusi äratama, kuna need võivad näidata, et auto vahetab pidevalt omanikku. Selle põhjuseks on tihti asjaolu, et potentsiaalsed ostjad märkavad aruandes hoiatavaid märke rikete kohta.

Milline muu teave aitab Teil otsustada?

Lisaks eelnimetatud andmetele aitavad teadliku otsuse langetamisele kaasa järgmised jaotised:

1) Sõiduki arhiveeritud fotod. Konkreetset informatsiooni hindate siis, kui näete, et väidetavalt kahjustamata sõiduk on tegelikult osalenud üsna tõsises õnnetuses. Veelgi enam, arhiveeritud fotod võivad Teile öelda, kas autot hooldati hästi.

2) Sõiduki ajalugu. Siit leiate läbisõidunäidud, kahju- ja hinnaajaloo (sõiduki varasemad hinnad, mida kuvatakse erinevatel reklaami- või oksjonisaitidel).

3) Teave sõiduki kohta. Selle mark, mudel, sõidukitüüp, keretüüp ja mootor, tootja päritoluriik, mudeli aasta, käigukasti tüüp, roolisüsteem jne. Kõik faktidest kõrvalekaldumised peaksid andma mõtlemisainet. Mida saate sellest jaotisest õppida? Näiteks võib see Teile öelda, kas antud sõiduk oli minevikus parempoolse rooliga auto ja kas see on chiptuned (ümber programmeeritud juhtmooduliga).

4) Teave varustuse kohta, mida saate võrrelda sõiduki tegeliku seisukorraga. Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellistele elementide nagu kere värv, polster, klaaside värvus, turvapatjade arv ning kliimaseade. Veenduge, et sõiduki kirjeldus vastab tegelikkusele.

Kui palju raha on võimalik aruande abil kokku hoida?

Vastus on suhteliselt lihtne.

Esiteks säästate tänu AutoDNA aruandele varjatud rikete parandamise arvelt, millest auto eelmine omanik Teile ei rääkinud.

Teiseks, teades, et sõiduk ei ole varastatud, saate elada rahuliku südamega. Te ei pea muretse nii oma raha kui ka sõiduki enda kaotamise pärast.

Üks asi veel:

Neile, kes ostavad auto:

 • Hollandist
 • Belgiast
 • Prantsusmaalt
 • USAst
 • Kanadast
 • või Eestist

Meil on Teile suurepäraseid uudiseid! Ülaltoodud riikide sõidukite kohta saate alla laadida täiendava aruande. Selles sisalduv teave võimaldab täielikult rekonstrueerida Teile huvi pakkuva auto ajaloo. See aruanne on koostatud eespool nimetatud riikide ametlikest registritest ja autojuhtidelt saadud andmete põhjal.

Kust alustada?

Aruandele juurdepääsu saamiseks külastage veebisaiti autodna.ee ja sisestage sõiduki 17-kohaline VIN-kood. Üldteave sõiduki kohta on tasuta. Enne juurdepääsu ostmist näete tabelit, mis annab ülevaate sellest, millised jaotised erinevates aruannetes sisalduvad.

Loe veel:

Summad kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.