autoDNA soovitab

Kuidas kaitsta end pettuse eest autoturul?

22 märts 2017

Autot autoturult ostes tuleb olla palju tähelepanelikum kui soetades kasutatud autot otse selle omanikult. Autoturu töötaja või omanik, kellel ei pruugigi ehk olla halbu kavatsusi ja kes ei ole pettur, kes sooviks teile vanarauda müüa, on lihtsalt tark kaupmees, sest tal on kaubanduses suur kogemus ja ta püüab võimaluse korral teenida iga auto müügist.

Seetõttu tuleb autoturule minnes olla tähelepanelik ning kuulutustes kirjutatut ja autoturu töötaja poolt öeldut hinnata piisava ettevaatlikkusega. Järgnevalt toome teieni mõningad enamlevinud kavalused, mille tõttu ostjad tihti sisse kukuvad.

“Läbisõit 120 tuhat? Ei, see oli näpukas. Õige number on 210 tuhat. Tavaline viga.

Autoturgude müügikuulutustes on klientide ligimeelitamiseks tihtipeale näidatud väiksem läbisõit. Hetkel kui potentsiaalne ostja juba autot vaatama tuleb, selgub siiski, et läbisõit on hoopis erinev. Autoturul selgitatakse seda teile kui tavalist näpukat, süüdistatakse uut töötajat, kes olevat eksinud kuulutust internetti üles pannes, kuid ostja on juba kohale saabunud ja hindab väljavalitud autot.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

“Autot on hooldatud ainult volitatud teenindustes.”

Kas pole üllatav, et peaaegu kõigi autoturul müüdavate autode puhul on hooldused tehtud volitatud teenindustes? Jah, täiesti võimalik, et suurem osa hooldustest ka teostati volitatud teenindustes, kuid viimane selline hooldus toimus näiteks kolm aastat tagasi kui auto garantiiaeg ei olnud veel lõppenud. Pärast seda puuduvad aga hooldusraamatus igasugused sissekanded ja kõik hooldus- ja remonttööd on tehtud kuskil väikeses erateeninduses.

“Avariivaba auto.”

Suurem osa autoturgudel müügil olevatest autodest pakutakse välja avariivabadena, sealhulgas ka need, mis on olnud vees või lahti muugitud ja millel on peidetud kriimustused, sest ega siis seda, kui keegi on autoga kogemata parkla laternaposti ramminud, ei loeta ju veel ometi avariiks. Seetõttu on vaja väga hoolikalt kontrollida, kas autol ei ole siiski mingeid remondijälgi.

“Autot on hästi hooldatud, eelmine omanik oli arst või jurist.”

Autoturul antakse ostjale tihtipeale auto eelmise omaniku kohta vägagi positiivset informatsiooni (mis ei pruugi aga sugugi tõsi olla), lootes, et juhul kui ostja kuuleb, et eelmine omanik oli näiteks arst või jurist (see tähendab isik, kes teenib palju ja töötab mainekas valdkonnas), siis ehk mõtleb ta, et eelmine omanik ei ole remontide pealt raha kokku hoidnud ja on oma auto eest korralikult hoolitsenud. Samas on autoturgudel müügiks pakutavad autod müümiseks spetsiaalselt ettevalmistatud ja sõltumata sellest, millises seisundis on need autoturule sattunud, puhastatakse autod korralikult, et need näeksid välja nagu hästihoitud autod kunagi. Autoturgudel on olemas isegi ettevõtted, kes professionaalsel tasemel tegelevad kere ja salongi puhastamise ja värvkatte taastamisega.

“See ei nõua rahalisi kulutusi.”  

Ostes auto, mis ei nõua rahalisi kulutusi, võiks ju tõesti mõelda, et auto on heas seisukorras, hästi hoitud ja lähiajal ei ole suuremate summade kulutamine auto peale vajalik. Samal ajal võib autoturu töötaja eeltoodu all mõista, et auto on sõidukorras, siin seal on küll roosteplekid, pidurdamisel midagi kuskil krigiseb ja kurve läbides klobiseb, kuid ega siis see veel tähenda, et peaks kohe suuna autoteeninduse poole võtma.

Gaasiseade jõusoleva garantiiga.”

Autoturult ostetud auto ja paigaldatud gaasiseadmega, millel on isegi garantii? See tundub olevat suurepärane võimalus, kuid säilitage siiski valvsus! Võibolla paigaldati see uus gaasiseade autoturul, sealjuures osteti loomulikult kõige odavam ja kehvema kvaliteediga, et aga müügist maksimaalne kasu lõigata.

“Mul on veel üks ostja.”

See on üks läbirääkimisnippidest, mida kasutavad mitte ainult automüüjad, vaid ka näiteks kinnisvaramaaklerid. Ostja, kes kuuleb, et juba täna tuleb kohale veel keegi asjast huvitatud ostja, kaldub otsuste vastuvõtmisel pigem kiirustama. Keegi ei taha ju head võimalust tuulde lasta.

“Arvele kirjutame natuke väiksema summa.”

Tehingu lõppfaasis, kui ostja on juba ostuotsuse vastu võtnud, võib esile kerkida veel üks ebaausa automüüja poolt valmis pandud võimalikest lõksudest – ostusumma vähendamine lepingus või arve peal. Müüja võib üritada selgitada olukorda sellega, et ta soovib tasuda vähem makse ja ostja jaoks ei muutvat see lõppkokkuvõttes ju midagi. Sellise asjaga ei tohiks küll kohe kuidagi nõustuda, sest juhul kui hiljem tuleb välja, et autoga on midagi korrast ära ja te olete sunnitud nõudma oma raha tagastamist (teil on õigus seda nõuda), peab müüja maksma vaid dokumentides näidatud summa, mille te auto eest dokumentide kohaselt maksnud olete. Lisaks sellele on dokumentides hinna vähendamine ebaseaduslik.

Nõuandeid autoostjale.

Nüüd, kui teame juba, milliseid trikke autoturul kasutatakse, oleks vaja ka teada, kuidas nendest hoiduda ja mitte haneks minna. Järgnevalt mõned nõuanded autoostjale.

Enne autoga tutvuma minekut helistage ja küsige konkreetse auto kohta: milline on läbisõit, millal on teostatud viimased remondid ja tehtud viimased sissekanded hooldusraamatusse (paluge, et autoturu töötaja võtaks dokumendid ja loeks teile viimased sissekanded ette). Küsige, kas autokerel on kriimustusi, kas auto on osalenud avariis jne. Ärge uskuge automüüjat sõna sõnalt, sest näiteks eelmise autoomaniku elukutse ei oma tegelikult mingit tähtsust. Samuti on tähtsusetu ka see, kus nimelt eelmine omanik oma autoga sõitis (tihtipeale võib kuulutustest lugeda, et autoga sõitis pensionär ja sedagi vaid kodunt kirikusse ja tagasi). Kogu selline jutt võib osutuda valeks.

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.