Kõik
eesti kasutatud autode turg

Milline oli Eesti kasutatud autode turg 2022. aastal?

6 juuni 2023

Milline oli kasutatud autode turg Eestis 2022. aastal? AutoDNA andmetel oli Eesti kasutatud autode turg 2022. aastal stabiilne, kui arvestada kodumaiste sõidukite omanikuvahetusi ja imporditud sõidukite esmaregistreerimisi.

Kasutatud autode turg on oluline näitaja, mis peegeldab majanduse üldist käekäiku ja tarbijate – autojuhtide – finantsolukorda. Aasta oli üsna optimistlik, kuigi registrisse kantud sõidukite arvu võis mõjutada Ukraina kodanike sisseränne. Autotööstus oli endiselt hädas autode tootmiseks vajalike komponentide piiratud kättesaadavusega, mis omakorda mõjutas uute sõidukite valikut esindustes. Tarbijaid survestas tohutu hinnatõus, mis autojuhtide seisukohalt oli märgatav mitte ainult kallima kütuse, vaid ka üha kallimate sõidukite osas. Hinnatõus mõjutas nii uusi kui ka kasutatud sõidukeid. Autode müügile ei aidanud kaasa Ukraina sõjaga seotud ebakindlus, mistõttu on üllatav, et erinevalt teistest Euroopa riikidest on esmaregistreerimiste ja omanikuvahetuste arv suurenenud.

 

Autode import kasvab stabiilselt

Kui rääkida imporditud kasutatud sõidukitest, mis ei ole varem Eestis registreeritud, siis oli kasv seotud ka uute autode väiksema kättesaadavusega. Kliendid peavad sobiva konfiguratsiooniga auto kohaletoimetamist sageli ootama mitu kuud. Lisaks mõjutas kasutatud autode kättesaadavust uute sõidukite ostutrend Lääne-Euroopa riikides, mis on meie peamiseks impordiallikaks.

 

MÄRKUS

Varasematel aastatel oli näha, et inimesed eelistavad pigem uusi kui kasutatud autosid, kuid praeguse turuolukorra tõttu on uute ja kasutatud autode osatähtsus tasakaalustunud, ning eeldatavasti muutuvad need numbrid tulevikus kasutatud autode kasuks.

 

 

Milline on olukord erinevates piirkondades?

Kui vaadata statistikat maakondade kaupa, siis 50% kõigist kodumaistest kasutatud autodest vahetas omanikku 5 piirkonnas – Harju maakonnas, Tartu maakonnas, Pärnu maakonnas, Ida-Virumaal ja Võrumaal. See on võrreldes teiste Euroopa riikidega üsna ebatavaline, kuid seda võivad mõjutada meie riigi ainulaadsed tunnusjooned. Näiteks asjaolu, et märkimisväärne osa elanikkonnast asub pealinnas ja selle ümbruses, samuti ei aita kohalik ilmastik kaasa sõidukikere pikaealisusele.

Loe veel:

Summary