autoDNA soovitab

8 autode remonditööd, millega saab hakkama ka võhik

10 september 2019

Eesti Maanteameti andmetel oli registreeritud sõidukite arv 2018. aastal 740 100, ning paljud neist on kasutuses regulaarselt. Samuti võime eeldada, et suurem osa autodest püsib aktiivsena umbes 11,5 aastat.

Taoline number on jahmatav, eriti arvestada asjaolu, et kogu riigis elab ainult 1.3 miljon inimest. See on selge signaal, et suurem osa meist vajab autot oma igapäevaste toimetuste jaoks.

 

 

Kahjuks läheb selline sõltuvus kalliks maksma. Auto eest tuleb tasuda muudki kui vaid ostuhinda, lisaks pead hoolitsema kindlustuse, kütuse ja loomulikult sõiduki hoolduse eest.

Auto hooldus maksab keskmiselt 500 eurot aastas ühe sõiduki kohta. Käesoleva artikli eesmärk on aidata neid kulusid vähendada.

Allpool toome välja 8 remonditööd, millega saab iseseisvalt hakkama ka täielik võhik.

1. Õhufiltri vahetamine

Õhufilter ei pruugi isegi Sinu radaril olla, kuna see on üsna märkamatu element. Sellele vaatamata võib vana õhufilter kahjustada sõiduki jõudlust.

ohufiltri

Õhufilter on oluline element, mis aitab säilitada mootori võimsust ja hoiab kütusekulu madalal. Ning parim osa? Filtri vahetamine võtab aega vähem kui 10 minutit!

Loe ka selle kohta, kuidas lasta õhufiltrid ja muud autoosad otse oma koduukseni toimetada!

2. Õlivahetus

YouTube on täis videoid, mis õpetavad vaatajale, kuidas õli vahetada. Seda kahel põhjusel – õlivahetus on iga vastutustundliku omaniku kohustus ning lisaks on see ka väga lihtne töö!

Konkreetse töö tegemiseks pead ennast relvastama mitte ainult pädeva veebijuhendiga, vaid ka põrkratta, uue õlifiltri, värske õli, õlimahuti ja hea lehtriga.

Ära kunagi vaheta õli kuuma mootoriga. Taolise hooldustöö ohutuks läbiviimiseks lase mootoril jahtuda vähemalt kaks tundi.

Tutvu ka oma auto kasutusjuhendiga, et välja selgitada konkreetse sõiduki jaoks parim õlitüüp.

3. Piduriklotsid

Piduriklotsid on väga olulised komponendid, mis aitavad sõidukil õigeaegselt peatuda ja vältida potentsiaalselt saatuslikke õnnetusi. Sel põhjusel tuleb piduriklotsid tavapärase hoolduse käigus alati üle vaadata, ning veenduda, et need pole liiga kulunud.

piduriklotside

Juhul, kui sõiduki piduriklotsid vajavad välja vahetamist, võid julgelt kätt proovida. Selleks võta endale appi c-klamber, mutrivõti, haamer, hea kuuskantvõtmete komplekt ning asu tööle!

4. Kütusefiltrid

Kütusefilter on veel üks komponent, mis iga autoomaniku radarile ei sattu. Kütusefiltrid on odavad, umbes 20 eurot tükk, kuid aitavad vältida palju suuremaid väljaminekuid, sest need takistavad mootori liigset kulumist.

Kahjustatud kütusefiltri välja vahetamine tagab kütuse sissepritse ja karburaatori nõuetekohase toimimise. Enne filtri vahetamist veendu, et kütusesüsteem ei ole rõhu all.

5. Auto aku

Auto aku kestab 4–6 aastat, nii et auto kasutusaja jooksul tuleb see välja vahetada mitu korda. See on lihtne kodus tehtav remonditöö. Auto viimine mehaaniku juurde on taolisel puhul peaaegu patt.

aku

aku

Kõige olulisem on osta konkreetsele automudelile sobiv aku. Töö ise on lihtne, selleks läheb vaja vaid tavalist mutrivõtmete komplekti, mille abil eemaldatakse ja asendatakse paar kaablit.

Asjatundja näpunäide: Aku vahetamisel tuleb must negatiivne kaabel lahti võtta esimesena ja tagasi panna viimasena – see aitab vältida lühise tekkimist.

 

Kasulik teada

autoDNA on juhtiv sõidukite ajaloo veebipõhise kontrollimise teenuste pakkuja. VIN-koodi põhjal saate autoDNA-ga enne ostu sooritamist kontrollida sõiduki ajalugu. Paljudel juhtudel võib VIN-koodi kontrollimine ära hoida soovimatute lisakulude tekkimise, mis on seotud tundmatu minevikuga sõiduki ostmisega.

 

6. Süüteküünlad

Heade süüteküünaldega varustatud auto kütusekulu on väiksem, lisaks on üldine sõidukogemus sujuvam. Süüteküünalde heaks omaduseks on pikk kasutusiga (tänapäevased mudelid peavad vastu umbes 150 000 km) ja isegi kui pead need mingil hetkel välja vahetama, on see väga odav.

7. Esitulede pirnid

Kui näed, et auto esilatern ei tööta ning selle puhul ei ole tegemist nn “suletud tulega”, saad pirni ise suurema vaevata välja vahetada.

Õige pirni valimiseks pöördu kohaliku varuosade kaupluse poole ja kui hind tundub mingil põhjusel liiga kõrge, proovi sobiv toode leida interneti vahendusel.

Asjatundja nõuanne: Ära kunagi puuduta pirni klaasi paljaste kätega. Inimese sõrmedel asuv rasu võib lühendada pirni eluiga ja isegi põhjustada selle plahvatamist.

8. Klaasipuhastid

Viimaseks jätsime võibolla kõige lihtsama koduse remonditöö – klaasipuhasti vahetamise. Juhul, kui sõidad ringi päikeselises Lõuna-Californias või muus kuivas piirkonnas, ei pruugi klaasipuhastajad tunduda olulised. Samas on need Eesti kliimas lausa asendamatud.

Klaasipuhastite vahetamine on lihtne. Kõigepealt astu sisse kohalikku varuosade poodi või remonditöökotta. Ühilduva komplekti leidmiseks ütle teenindajale oma sõiduki mark ja mudel. Klaasipuhasti korrektseks paigaldamiseks järgi pakendi tagaküljele trükitud juhendit.

Igaühe jaoks sobivate autoremonditööde kokkuvõte

Iga pisikese veaga mehaaniku juures käimine võib keskmise pere jaoks olla ebapraktiline ning ausalt öeldes pole see ka vajalik. Järgmine kord, kui auto vajab väheke hooldust, soovitame Sul omandada mõned autoremondi oskused, eriti, kui lahendus on lihtne!

Tegele mõnda aega lihtsate parandustöödega ja omanda vajalikud põhioskused. Varsti leiad, et taolised toimingud edenevad juba ladusalt ning seejärel saad ette võtta keerukamad remonditööd!

 

autoDNA

Kas teile meeldis see artikkel? Kas soovite oma kommentaarides midagi küsida? Jagage julgelt oma tagasisidet ja kommenteerige artikli allosas. Ja pidage meeles – alati enne auto, mootorratta või isegi haagise ostmist – kontrollige autoDNA-ga VIN-koodi alusel sõiduki ajalugu. VIN-koodi kontroll on üks olulisemaid asju, mida teha enne kasutatud sõiduki ostuotsust. Tänu sellele aitab autoDNA teil teha teadlikke otsuseid.

 

Loe veel: